“2014-cü ilin ən nüfuzlu xanımının Vyetnama səfəri”
Vyetnamın “Vyetnam qadını” jurnalının iyun buraxılışında Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevaya həsr olunmuş “2014-cü ilin ən nüfuzlu xanımının Vyetnama səfəri” sərlövhəli məqalə dərc edilib.
“Vyetnam qadını” ölkənin 15 milyondan çox üzvü olan Qadınlar Birliyinin mətbu orqanıdır.
Məqalədə bildirilir ki, bu il mayın 18-19-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Vyetnam Sosialist Respublikasına dövlət səfəri çərçivəsində birinci xanım Mehriban Əliyevanın bu ölkəyə gəlməsi yerli kütləvi informasiya vasitələri ilə yanaşı, sadə vyetnamlıların da böyük marağına səbəb olub.
Dünyanın 135 ölkəsinə yayılan jurnaldaMehriban Əliyevanın Azərbaycanın ictimai-siyasi və mədəni həyatındakı rolundan bəhs olunur. “Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fondu, onun təşəbbüsü ilə təsis edilmiş və bir neçə xarici dildə nəşr olunan “İrs” jurnalı Azərbaycan mədəniyyətinin dünyada təbliğinə böyük töhfələr verir”, - deyə məqalədə bildirilir: “Azərbaycanın xalq ədəbiyyatının və musiqi irsinin qorunub saxlanılmasında və inkişaf etdirilməsi sahəsində əvəzsiz xidmətlərinə görə Mehriban Əliyeva UNESCO-nun xoşməramlı səfiri adına layiq görülüb”.
Yazıda Mehriban Əliyevanın prezidenti olduğu Heydər Əliyev Fondunun Azərbaycanda və dünyanın bir sıra ölkələrində həyata keçirdiyi xeyriyyəçilik tədbirlərindən, Mehriban Əliyevanın Milli Məclisin deputatı və hakim Yeni Azərbaycan Partiyasının sədr müavini kimi siyasi fəaliyyətindən də bəhs olunur: “Mehriban Əliyeva çoxşaxəli fəaliyyətinə görə Azərbaycanda və dünyada bir sıra mötəbər mükafatlara layiq görülüb, müxtəlif yerli və xarici təşkilatlar tərəfindən keçirilmiş ictimai rəy sorğularında bir neçə dəfə ilin ən nüfuzlu xanımı seçilib”.

“The Vietnam visit of the most influential woman of 2014”
04.06.2014The June edition of the magazine “Vietnamese Woman” published an article entitled “The Vietnam visit of the most influential woman of 2014” devoted to Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva.
The “Vietnamese Woman” is a press organ of the Union of Women of the country with over 15 million members.
It is stated in the article that the visit by First Lady Mehriban Aliyeva within the framework of Azerbaijani President Ilham Aliyev’s state visit to the Socialist Republic of Vietnam on 18-19 May was the focus of attention not only for local mass media, but also common Vietnamese.
Distributed in 135 countries, the magazine talks about Mehriban Aliyeva’s role in Azerbaijan’s public, political and cultural life. “Azerbaijani Culture Friends Foundation headed by Mehriban Aliyeva, “Irs” Magazine, founded at her initiative and printed in a number of foreign languages, have been contributing to promotion of Azerbaijan’s culture throughout the world”, - states the article: “For her matchless services in preservation and development of folk literature and music heritage, Mehriban Aliyeva was awarded the title of UNESCO Goodwill Ambassador”.
Charitable actions taken by the Heydar Aliyev Foundation, headed by Mehriban Aliyeva, in Azerbaijan and in a number of foreign countries, as well as Mehriban Aliyeva’s activities as MP and deputy chairperson of the ruling Yeni Azerbaijan Party are talked about in the article: “For her multifaceted activities, Mehriban Aliyeva has been awarded a number of prestigious prizes both in the country and abroad, and was named the most influential woman of a year in public opinion polls held by local and foreign organizations.”.