“2014-cü ilin ən nüfuzlu xanımının Vyetnama səfəri”
Vyetnamın “Vyetnam qadını” jurnalının iyun buraxılışında Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevaya həsr olunmuş “2014-cü ilin ən nüfuzlu xanımının Vyetnama səfəri” sərlövhəli məqalə dərc edilib.
“Vyetnam qadını” ölkənin 15 milyondan çox üzvü olan Qadınlar Birliyinin mətbu orqanıdır.
Məqalədə bildirilir ki, bu il mayın 18-19-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Vyetnam Sosialist Respublikasına dövlət səfəri çərçivəsində birinci xanım Mehriban Əliyevanın bu ölkəyə gəlməsi yerli kütləvi informasiya vasitələri ilə yanaşı, sadə vyetnamlıların da böyük marağına səbəb olub.
Dünyanın 135 ölkəsinə yayılan jurnaldaMehriban Əliyevanın Azərbaycanın ictimai-siyasi və mədəni həyatındakı rolundan bəhs olunur. “Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fondu, onun təşəbbüsü ilə təsis edilmiş və bir neçə xarici dildə nəşr olunan “İrs” jurnalı Azərbaycan mədəniyyətinin dünyada təbliğinə böyük töhfələr verir”, - deyə məqalədə bildirilir: “Azərbaycanın xalq ədəbiyyatının və musiqi irsinin qorunub saxlanılmasında və inkişaf etdirilməsi sahəsində əvəzsiz xidmətlərinə görə Mehriban Əliyeva UNESCO-nun xoşməramlı səfiri adına layiq görülüb”.
Yazıda Mehriban Əliyevanın prezidenti olduğu Heydər Əliyev Fondunun Azərbaycanda və dünyanın bir sıra ölkələrində həyata keçirdiyi xeyriyyəçilik tədbirlərindən, Mehriban Əliyevanın Milli Məclisin deputatı və hakim Yeni Azərbaycan Partiyasının sədr müavini kimi siyasi fəaliyyətindən də bəhs olunur: “Mehriban Əliyeva çoxşaxəli fəaliyyətinə görə Azərbaycanda və dünyada bir sıra mötəbər mükafatlara layiq görülüb, müxtəlif yerli və xarici təşkilatlar tərəfindən keçirilmiş ictimai rəy sorğularında bir neçə dəfə ilin ən nüfuzlu xanımı seçilib”.

«Визит самой влиятельной женщины 2014 года во Вьетнам»
04.06.2014В июньском номере журнала «Женщина Вьетнама», являющегося печатным органом Объединения женщин Вьетнама, число членов которого насчитывает свыше 15 миллионов, опубликована статья под заголовком «Визит самой влиятельной женщины 2014 года во Вьетнам», посвященная первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой.
В статье подчеркнуто, что прибытие в рамках государственного визита 18-19 мая Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в Социалистическую Республику Вьетнам первой леди Мехрибан Алиевой в эту страну вызвал большой интерес в средствах массовой информации Вьетнама, а также у рядовых граждан этой страны.
В статье, опубликованной в журнале, распространяемом в 135 странах мира, говорится о роли Мехрибан Алиевой в общественно-политической и культурной жизни Азербайджана. Отмечается, что руководимый Мехрибан ханум Алиевой Фонд друзей культуры Азербайджана, учрежденный по ее инициативе и издаваемый на нескольких языках журнал «Ирс» вносят большой вклад в дело пропаганды азербайджанской культуры в мире. За неоценимые заслуги в области сохранения и развития народной литературы и музыкального наследия Азербайджана Мехрибан Алиева удостоена звания посла доброй воли ЮНЕСКО.
В статье нашли отражения информации о благотворительных мероприятиях, осуществляемых Фондом Гейдара Алиева, президентом которого является Мехрибан Алиева, в Азербайджане, а также в ряде стран мира. Кроме этого, в статье повествуется о политической деятельности Мехрибан Алиевой как депутата Милли Меджлиса и заместителя председателя правящей партии «Ени Азербайджан».
Отмечалось, что за многогранную деятельность Мехрибан Алиева удостоена ряда престижных премий в Азербайджане и мире, по результатам опросов, проведенных различными местными и зарубежными организациями, она несколько раз была избрана самой влиятельной женщиной года.