“Azərbaycanın birinci xanımının adından humanitar tədbir”
15.04.2014İslamabad: Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO və ISESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyevanın adından Lahorda Anjuman-e Suleymania Model Uşaq Evində (yetim uşaqlar üçün) xeyriyyə tədbiri təşkil olunub. Mərasimdə çıxış edən Azərbaycanın Pakistandakı səfiri Daşqın Şikarov birinci xanım və Azərbaycan xalqı adından iştirakçıları və uşaqları salamladı, bu iki dövlətin əlaqələrindən, Azərbaycan və Pakistan xalqlarını yaxınlaşdıran ortaq dəyərlərdən danışdı. Daşqın Şikarov tədbir iştirakçılarına Heydər Əliyev Fondunun Azərbaycan və dünyanın başqa ölkələrindəki fəaliyyətindən danışdı. O qeyd etdi ki, Fond Pakistanın bütün regionlarında səhiyyə, təhsil və humanitar sahələrdə bir çox layihələr həyata keçirib.
Tədbirdə çıxış edən Anjuman-e Suleymania Model Uşaq Evinin vitse-prezidenti Rauf Xalid Mustafa və məktəbin icraçı direktoru Şahidə Riaz Pakistan xalqına göstərdiyi məhəbbət jestinə görə Mehriban Əliyevaya təşəkkür etdilər, Pakistanla Azərbaycan arasında mövcud unikal yaxın münasibətlərdən danışdılar və həyatın bütün sahələrini əhatə edən əməkdaşlığa toxundular. Onlar həmçinin model məktəbin fəaliyyəti və davam edən yenidənqurma işləri barədə məlumat verdilər.
Uşaq evinin sakinlərinə hədiyyələr paylandıqdan sonra, qonaqlar Anjuman-e Suleymania`dakı qurğularla tanış oldular. Fond həmçinin uşaq evinə maliyyə yardımı etdi.

«Гуманитарная акция при поддержке первой леди Азербайджана»
15.04.2014В одной из самых влиятельных англоязычных пакистанских газет «Daily Times» освещена гуманитарная акция, проведенная при поддержке президента Фонда Гейдара Алиева, посла доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО, депутата, первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой в детском доме-школе Анджуман Сулеймания в городе Лахор пакистанской провинции Пенджаб, говорится в сообщении посольства Азербайджана в Пакистане, распространенном во вторник.
В статье говорится, что при поддержке президента Фонда Гейдара Алиева, посла доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО, депутата, первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой в детском доме-школе Анджуман Сулеймания города Лахор была организована благотворительная акция.
Выступая на мероприятии, посол Азербайджана в Пакистане Дашгын Шикаров отметил, что по инициативе и при поддержке президента Фонда Гейдара Алиева, первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой во всех провинциях Пакистана проводятся акции в областях здравоохранения, образования и гуманитарной сфере, и подчеркнул, что Фонд всегда проявляет внимание и заботу, в особенности к детям-сиротам.
В статье подчеркивается, что от имени Фонда Гейдара Алиева каждому ребенку были вручены различные подарки, оказана финансовая помощь работам по реконструкции, проводимым в школе Анджуман Сулеймания.
В опубликованной в «Daily Times» статье также говорится, что вице-президент школы Анджуман Сулеймания Рауф Халид Мустафа и исполнительный директор Шахида Риаз, выступая на мероприятии, выразили глубокую признательность первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой за оказанные внимание и заботу, отметив, что это внимание, проявляемое Мехрибан Алиевой к детям-сиротам, является показателем ее гуманизма, верности исламским ценностям. Выступившие предоставили обширную информацию о деятельности школы, о проводимых здесь работах по реконструкции.