Azərbaycan idmanının qədim ənənələri
Bu il biz Azərbaycan Respublikası Milli Olimpiya Komitəsinin yaradılmasının 10 illiyini qeyd edirik. Komitə 1992-ci ildə, ölkəmizin müstəqillik qazandığı gündən üç ay sonra yaradılmışdır.
Olimpiya oyunları – bu heyrətamiz yaradıcılıq insan cəmiyyətinin mədəni, humanist minilliyə qədəm qoymasının ifadəsidir. İnsana xas olan mübarizlik ruhu, güc nümayişi, döyüşkənlik humanist formada özünü göstərməyə başladı. Oyunlar və yarışların müharibələri əvəz etməsi qədim Elladanın ən möhtəşəm nailiyyəti hesab olunmalıdır. Çünki, o dövrdə Olimpiadada, vicdanlı yarışda rəqibinə qalib gələn və iştirak etdiyi idman növündə görkəmli nailiyyətlər qazanan idmançı ölkəsinin ən hörmətli şəxsi, qəhrəmanı hesab olunurdu.
Bu da əlamətdardır ki, Olimpiya oyunları keçirilən zaman bütün hərbi münaqişələrə son qoyulurdu. Bu isə öz növbəsində ümumi sülhə tərəf addım idi.
1894-cü ildə Pyer de Kuberten müasir Olimpiya hərəkatının başlanğıcını qoyan Beynəlxalq Olimpiya Komitəsini yaratdı. İnsanların çoxdankı arzusu – bərabər döyüşdə qələbə çalmaq, müharibə ilə deyil hamı tərəfindən qəbul edilmiş qanunlar üzrə bitərəf hakimlər qarşısında yarışlarda öz məharətini sübut etdirmək arzusu həyata keçdi.
Birinci Müasir Olimpiya Oyunları 1896-cı ildə Afinada keçirildi. Bundan düz 100 il sonra Azərbaycan Atlantada keçirilən XXVI Olimpiya oyunlarında müstəqil dövlət kimi çıxış etdi (Azərbaycan idmançıları Olimpiya oyunlarında ilk dəfə 50 il bundan əvvəl SSRİ yığma komandası tərkibində çıxış etmişlər). Bundan sonra idmançılarımızın Avstraliyanın Sidney şəhərində keçirilən yay Olimpiya oyunlarında zəfərli çıxışları baş verdi. Onlar Vətənə iki qızıl və bir bürünc medal ilə qayıtdılar.
Olimpiya hərəkatının bu on ili ərzində Azərbaycanda artıq müstəqil dövlətin vətəndaşları olan çoxlu sayda yeni nəsil idmançıları hazırlanmış, ölkəmizdə müasir tələblərə cavab verən idman kompleksləri ucaldılmış, beynəlxalq turnirlər keçirilmişdir.
Azərbaycanda bədən tərbiyəsi və idmana bütün dövrlərdə böyük diqqətlə yanaşırdılar. Çünki, insanın cəmiyyətdəki mövqeyi at çapmaq, ox atmaq, qılınc oynatmaq, güləşmək məharətinə və eyni zamanda fiziki qüvvəsinə görə müəyyənləşirdi. Yaşlılar öz bacarıqlarını ov zamanı, hərbi yürüşlər zamanı və bayramlar münasibəti ilə müntəzəm keçirilən yarış və oyunlarda təkmilləşdirirdilər. Cıdır və dəvələrin yarışı xüsusilə məşhur idi.
Çövkən – zadəgan oyunu hesab edilirdi ki, onu da xüsusi atlar üzərində bunun üçün nəzərdə tutulmuş ayrıca meydanda keçirirdilər. Lakin çövkəni at sürməyi azacıq da olsa bacaran hər bir kəs istənilən meydançada oynayırdı. Yarışlarda Şah ailəsinin üzvləri də iştirak edirdilər. Meydanda özünü xarici qonaqlara göstərmək və onların hərbi hazırlığını sınamaq olardı. Uşaqlar çövkəni ot üzərində oynayırdılar.
Ox atma – yarışları da geniş yayılmışdı. Bunlardan ən mürəkkəbi at çaparaq oxu uzaq məsafədəki uzun şaquli taxtanın ucuna qoyulmuş kiçik həlqədən keçirmək üzrə yarış idi.
Azərbaycan milli yarışları arasında ən qədimi və ən çox seviləni güləşdir. Bu idman növünün xüsusiyyətlərini bir çox şərq güləş növlərində tapmaq mümkündür. Bayram şənliklərində tanınmış pəhləvan-güləşçilər arasında yarışların keçirilməsi ənənəsi bizim günlərə qədər gəlib çatmışdır. Bahadır-pəhləvanlar xalq arasında böyük hörmətə malik idilər. Pəhləvan adına layiq görülmək üçün fiziki hazırlığın yüksək mərhələsinə çatmaq lazım idi. Qədim dastanlarda bir-birinə qarşı vuruşan iki düşmən ordunun və ya dəstənin taleyini pəhləvanların görüşü həll edirdi. Azərbaycanın orta əsr pəhləvanlarının adlarını tarixi yazılar və şairlər bizə çatdırmışlar.
Belə hesab olunur ki, Şah İsmayılın dövründə xüsusi alətlər ilə çıxış edən pəhləvanların hazırlandığı “zorxana”lar yaradılmışdı. İdmançılar üçün meydança və tamaşaçıların əyləşməsi üçün amfiteatrı olan gümbəzli zorxana binaları bir növ idman sarayları idi. Hal-hazırda zorxana binaları Bakıda, Gəncədə və Ordubadda var. Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində zorxanada çıxış edən pəhləvanların idman alətləri saxlanılır.
İntellektual oyunlar da çox geniş yayılmışdı. Bunlar arasında xüsusən şahmat, nərd, dama və başqalarını qeyd etmək olar. Şahmat və dama oyununu adətən ənənəvi tərzdə və gözübağlı oynayırdılar. Gözübağlı oyun tərzi karvan səyahətləri zamanı təkmilləşmiş və uzun sürən vaxtı qısaltmağa kömək etmişdir.
Yarışların demək olar ki, hamısı musiqi sədaları ilə müşahidə olunurdu. Hətta şahmat oyunu zamanı ud alətində incə musiqi ifa edilirdi. Zorxanalarda güləş zamanı səslənən ənənəvi musiqidən başqa pəhləvanların şücaətindən bəhs edən mahnılar da ifa olunurdu.

Ancient traditions of the Azerbaijani sport
The tenth anniversary of the Azerbaijan Olympic Committee will be marked this year. The Committee was established in 1992, three months after Azerbaijan regained its state independence.
The concept of the Olympic Games is a wonderful development of human thinking, a sign symbolizing the entrance of the mankind into the era of culture, the era of humanism. Since the development of the concept, the human tendency for struggle could be expressed in a humanistic way - not on a battlefield, but through a game, competition, which is perhaps one of the most outstanding achievements of the ancient Hellas. At that time, an athlete who defeated his rival in a fair competition and reached the highest achievements in his kind of sport was considered one of the most honoured heroes of the country.
It is worth noting that during the Olympics all armed conflicts would stop and steps towards common peace would be taken.
In 1894, Pier de Coubertin established the International Olympic Committee, thus establishing the Contemporary Olympic Movement. The wonderful dream of the mankind was regenerated - victory in a fair struggle, victory not in a war but in a fair game played by fair rules, in a competition observed by arbitrators. Not only individual sportsmen but also entire countries compete in sports. Though various social and economic indicators of a country can be interpreted differently, its achievements in sports show exactly where the country is at in the international table of ranks.
The first Olympic Games were held in Athens in 1896. A century later Azerbaijan took part in the 26th Olympic Games in Atlanta as an independent state (for the very first time Azerbaijani sportsmen participated in Olympic Games 50 years earlier as part of the USSR team). Later Azerbaijan had a triumphant participation in the Summer Olympic Games in Sidney, Australia. A small team from Azerbaijan came back with two gold and one silver medals. For the 10 years of the Olympic movement in Azerbaijan, a new generation of sportsmen - a generation that has grown up in the independent republic of Azerbaijan - has been raised,  numerous up-to-date sport facilities constructed in the country, and international championships have been held in the country.
Much attention has always been paid to physical training of children in Azerbaijan, since very often an individual's place in the society was determined by their ability to horse-ride, fence, shoot and fight. Grown-ups mastered their skills while hunting in war campaigns as well as numerous competitions and games that were held regularly and during holidays. Various horse and camel riding competitions and games were quite popular.
Chovken (polo) was considered the game of the elite and was held at well-kept fields. Even horses were specially bred for the game. However, everybody who could ride played Chovken, very often applying a little bit different scheme to the game. Royalty also played the game of Chovken, demonstrating their skills to their foreign guests and checking the sporting capacity of the latter. Children played Chovken right on the grass, learning to hold a mallet before learning to ride. Shooting competitions were well spread as well. Shooting through a ring on a long pole while riding was considered the most difficult among them.
The Azerbaijani free-style wrestling Gulesh has ancient roots and its various elements can be found in many eastern combats. The tradition to hold a combat between famous fighters - pahlavans during holidays has survived to our era. Pahlavans - heroic athletes were very popular among people.
To be called Pahlavan, one had to reach a certain level of physical training. Situations when the result of a battle or even war depended on the final combat between pahlavans are often described in Dastans. The names of many Azerbaijani pahlavans are mentioned by historic literature authors and poets.
Zorkhanas, palaces that were specially designed to hold numerous combats of pahlavans are thought to have started to be constructed during the reign of Shah Ismail. The domed buildings of Zorkhana, with arenas for performances and amphitheatres for audience, were, in a way, sport palaces of the time. The buildings of Zorkhana have survived to our time in Baku, Ganja and Ordubad. One can see sporting equipment of pahlavans that was used during combats at Zorkhana among other exhibits of the History Museum of Azerbaijan.
Intellectual games such as chess, backgammon and checkers were quite popular as well. Chess and checkers were played by the commonly known rules and "blindly". The latter method was used during long caravan marches and helped pass the time.  Competitions of various kinds were accompanied by music. Even chess was played accompanied by the tender sounds of harp. In Zorkhanas, one could hear not only traditional music usually performed during combats and trainings, but also beautiful songs dedicated to the achievements of the heroic athletes sung in their honour.