Prezident İlham Əliyev və ailə üzvləri ADA Universitetində keçirilən məzun günündə iştirak ediblər
ADA Universitetinin rektoru, xarici işlər nazirinin müavini, səfir Hafiz Paşayev dövlətimizin başçısına bu təhsil ocağının fəaliyyətinin genişləndirilməsi layihəsi ilə bağlı məlumat verib.
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin nəzdində fəaliyyət göstərən ingilisdilli dövlət ali təhsil müəssisəsi olan ADA Universiteti müasir təhsil standartlarını əsas tutaraq qabaqcıl dünya təcrübəsini tətbiq edir, innovativ və qlobal dünyagörüşünə malik kadrlar hazırlayır.
Məzun günü təhsil müəssisəsinin professor-müəllim heyətinin səhnəyə çıxması ilə başlayıb.
ADA Universitetində tələbə, müəllim və işçi heyətini 46 müxtəlif ölkədən olan insanların təşkil etməsi burada beynəlmiləl mühitin yaradılmasına böyük töhfə verir. Tələbələr bu təhsil ocağında müasir tələbə şəhərciyi mühitindən, fəal və maraqlı tələbə həyatından, yüksək akademik göstəricilərlə oxuyan tələbələrə təhsil haqqında güzəştlərdən və dünyanın 60 aparıcı universiteti ilə təhsil mübadiləsi imkanlarından yararlanırlar.
Sonra universitetdə təhsil alan əcnəbi tələbələr öz dövlət bayraqlarını gətirdilər.
Burada 41 ölkədən 2200 tələbə təhsil alır ki, onlardan da 85 faizi bakalavr, 15 faizi isə magistr pilləsindədir. Təhsil müəssisəsində ictimai və beynəlxalq münasibətlər, biznes, informasiya texnologiyaları və mühəndislik fakültələri fəaliyyət göstərir. ADA-da tələbələr bakalavr pilləsi üzrə beynəlxalq münasibətlər, dövlət və ictimai münasibətlər, hüquqşünaslıq, biznesin idarə edilməsi, iqtisadiyyat, kompüter mühəndisliyi, kompüter elmləri, informasiya texnologiyaları, magistr pilləsi üzrə isə diplomatiya və beynəlxalq münasibətlər, dövlət idarəetməsi, biznesin idarə olunması, MBA, təhsil menecmenti ixtisasları üzrə təhsil alırlar.
Daha sonra fəxri qarovul dəstəsi Azərbaycan bayrağını gətirdi.
Dövlət himni səsləndirildi.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev məzun günündə çıxış edib.
Onu da deyək ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyi münasibətilə təhsil ocağında builki məzun gününün mövzusu “100 ilin təfəkkürü, maarifi və dəyərləri”dir.
Tədbirdə ADA məzunlarına həsr olunan videoçarx nümayiş olunub.
Sonra ADA Universitetinin məzunu, biznes fakültəsinin iqtisadiyyat üzrə bakalavrı Azər Əliyev, universitetin tədris işləri üzrə prorektoru Vəfa Kazdal və universitetin rektoru, xarici işlər nazirinin müavini Hafiz Paşayev tədbirdə çıxış ediblər.
Sonra diplomların təqdim edilməsi mərasimi başlayıb.
Prezident İlham Əliyev məzunların bir qrupuna diplomları təqdim edib.
Qeyd edək ki, bu tədris ilində ADA universitetində 11 ixtisas üzrə 530 tələbə məzun adını qazanıb. Bu il ilk məzunlarını buraxan ixtisaslar isə bakalavr pilləsi üzrə dövlət və ictimai münasibətlər, iqtisadiyyat, informasiya texnologiyaları və sistem mühəndisliyi, kompüter elmləri, magistr pilləsində isə təhsil üzrə menecment fakültələridir.

President Ilham Aliyev and family members attend the graduation day at ADA University
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and their daughter Leyla Aliyeva attended the event.
Rector of ADA University, deputy foreign minister, ambassador Hafiz Pashayev informed the President of the project on expanding the activities of the university.
An English-language higher school operating under the Foreign Affairs Ministry of the Republic of Azerbaijan, ADA University has been applying the leading world practice, training specialists with innovative and global view of the world, relying on the contemporary education standards.
The graduation day started with the teaching staff’s walking out onto the scene.
The fact that students, professors and the working staff at ADA University are people coming from 46 different countries has contributed to creating an international environment. Students here benefit from the contemporary campus environment, active and interesting student’s life, concessions on university fees granted to students with high academic indices, and possibilities of exchange of students with 60 leading universities of the world.
Then, students of foreign nationals brought their own state flags.
2200 students from 41 countries are studying here, with 85 percent of them being on the bachelor’s level, 15 percent on the magistrate’s. Public and international relations, business, information technologies and engineering faculties are in operation at the university. At ADA, students study international relations, state and public relations, law, business management and economics, computer engineering, computer sciences and information technologies on the bachelor’s level, and diplomacy and international relations, state administration, business management, MBA, and education management on the magistrate’s level.
Thereafter, the guard of honour brought the Azerbaijani flag.
The state anthem was performed.
Azerbaijani President Ilham Aliyev addressed the graduation day ceremony.
The theme on this year’s graduation day at the university was “Thinking, enlightenment and values of the 100 years”, to mark the 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic.
A video trailer dedicated to the graduates of ADA was shown at the event.
Graduate of ADA University, bachelor of the faculty of business economics Azer Aliyev, vice-principal of the university for education issues Vafa Kazdal and university’s rector, deputy foreign minister Hafiz Pashayev addressed the event.
Then a ceremony of presenting diplomas started.
President Ilham Aliyev presented diplomas to a group of students.
In this academic year, 530 students on 11 specialties earned the name of a graduate at ADA University. This year, the faculties of state and public relations, economics, information technologies and system management, computer sciences on the bachelor’s level, and the education management faculty on the magistrate’s level have their first graduates.