Sentyabrın 22-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev BMT Baş Assambleyasının 80-ci sessiyasında iştirak etmək üçün Amerika Birləşmiş Ştatlarının Nyu-York şəhərinə işgüzar səfər edib.
Prezident İlham Əliyevi və birinci xanım Mehriban Əliyevanı Nyu-York şəhərinin “John F.Kennedy” Beynəlxalq Hava Limanında rəsmi şəxslər qarşılayıblar.
BMT Baş Assambleyasının 80-ci sessiyası çərçivəsində keçirilən yüksəksəviyyəli müzakirələrdə iştirak
Sentyabrın 23-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva BMT-nin Nyu-Yorkda yerləşən mənzil-qərargahında Baş Assambleyanın 80-ci sessiyası çərçivəsində keçirilən yüksəksəviyyəli müzakirələrdə iştirak ediblər.
BMT-nin Nyu-Yorkdakı mənzil-qərargahında keçirilən Baş Assambleyanın 80-ci sessiyasında 150-dən çox dövlət və hökumət başçısı iştirak edib. “Birlikdə daha yaxşı: 80 il və daha çox sülh, inkişaf və insan hüquqları naminə mövzusuna həsr olunmuş sessiyada qlobal gündəlikdə duran məsələlərə aid, o cümlədən dünyanın bəzi yerlərində davam edən münaqişələr, Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri, iqlim böhranı və digər mövzularda müzakirələr aparılıb.
“Gələcəyi birlikdə qurmaq” adlı ziyafət
Sentyabrın 23-də Nyu-Yorkda ABŞ-ın birinci xanımı Melaniya Trampın adından “Gələcəyi birlikdə qurmaq” adlı ziyafət verilib.
BMT Baş Assambleyasının 80-ci sessiyası ilə əlaqədar rəsmi qəbul
Sentyabrın 23-də Nyu-Yorkda Amerika Birləşmiş Ştatlarının Prezidenti Donald Trampın və birinci xanım Melaniya Trampın adından BMT Baş Assambleyasının 80-ci sessiyası ilə əlaqədar rəsmi qəbul təşkil olunub.
BMT Baş Assambleyası çərçivəsində xüsusi sessiya
Sentyabrın 24-də Nyu-Yorkda BMT Baş Assambleyasının 80-ci sessiyası çərçivəsində Xərçəngdən və digər ağır xəstəliklərdən əziyyət çəkən uşaqların həyatda qalması və əzablarının azaldılması üzrə qlobal hərəkat (Global Movement to Improve Survival and Reduce Suffering for Children with Cancer and Other Catastrophic Diseases) adlı xüsusi sessiya təşkil olunub.
Özbəkistan Respublikası və Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı tərəfindən təşkil olunan tədbirdə Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva, qızları Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev sentyabrın 25-də Nyu-Yorkda BMT Baş Assambleyasının 80-ci sessiyasında çıxış edib.

22 сентября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев прибыл c рабочим визитом в город Нью-Йорк Соединенных Штатов Америки для участия в 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
В международном аэропорту имени Джона Кеннеди Нью-Йорка Президента Ильхама Алиева и первую леди Мехрибан Алиеву встречали официальные лица.
Участие в дебатах высокого уровня в рамках 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН
23 сентября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в дебатах высокого уровня, состоявшихся в рамках 80-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке.
В 80-й сессии Генеральной Ассамблеи, которая проходила в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке, принимали участие более 150 глав государств и правительств. На сессии, посвященной теме «Вместе лучше: 80 и более лет ради мира, развития и прав человек», обсуждались вопросы глобальной повестки дня, в том числе продолжающиеся конфликты в некоторых уголках мира, Цели устойчивого развития, климатический кризис и другие темы.
Дан прием«Вместе создаем будущее»
23 сентября в Нью-Йорке от имени первой леди США Мелании Трамп был дан прием «Вместе создаем будущее».
В мероприятии приняла участие первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева.
Официальный прием по случаю 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН
23 сентября в Нью-Йорке от имени Президента Соединенных Штатов Америки Дональда Трампа и первой леди Мелании Трамп был организован официальный прием по случаю 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
Специальная сессия в рамках Генеральной Ассамблеи ООН
24 сентября в Нью-Йорке в рамках 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН была организована специальная сессия под названием «Глобальное движение за улучшение выживаемости и уменьшение страданий детей с онкологическими и другими тяжелыми заболеваниями» (Global Movement to Improve Survival and Reduce Suffering for Children with Cancer and Other Catastrophic Diseases).
В мероприятии, организованном Республикой Узбекистан и Всемирной организацией здравоохранения, приняли участие первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева, ее дочери Лейла Алиева и Арзу Алиева.
25 сентября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев выступил на 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке.