Sentyabrın 22-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev BMT Baş Assambleyasının 80-ci sessiyasında iştirak etmək üçün Amerika Birləşmiş Ştatlarının Nyu-York şəhərinə işgüzar səfər edib.
Prezident İlham Əliyevi və birinci xanım Mehriban Əliyevanı Nyu-York şəhərinin “John F.Kennedy” Beynəlxalq Hava Limanında rəsmi şəxslər qarşılayıblar.
BMT Baş Assambleyasının 80-ci sessiyası çərçivəsində keçirilən yüksəksəviyyəli müzakirələrdə iştirak
Sentyabrın 23-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva BMT-nin Nyu-Yorkda yerləşən mənzil-qərargahında Baş Assambleyanın 80-ci sessiyası çərçivəsində keçirilən yüksəksəviyyəli müzakirələrdə iştirak ediblər.
BMT-nin Nyu-Yorkdakı mənzil-qərargahında keçirilən Baş Assambleyanın 80-ci sessiyasında 150-dən çox dövlət və hökumət başçısı iştirak edib. “Birlikdə daha yaxşı: 80 il və daha çox sülh, inkişaf və insan hüquqları naminə mövzusuna həsr olunmuş sessiyada qlobal gündəlikdə duran məsələlərə aid, o cümlədən dünyanın bəzi yerlərində davam edən münaqişələr, Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri, iqlim böhranı və digər mövzularda müzakirələr aparılıb.
“Gələcəyi birlikdə qurmaq” adlı ziyafət
Sentyabrın 23-də Nyu-Yorkda ABŞ-ın birinci xanımı Melaniya Trampın adından “Gələcəyi birlikdə qurmaq” adlı ziyafət verilib.
BMT Baş Assambleyasının 80-ci sessiyası ilə əlaqədar rəsmi qəbul
Sentyabrın 23-də Nyu-Yorkda Amerika Birləşmiş Ştatlarının Prezidenti Donald Trampın və birinci xanım Melaniya Trampın adından BMT Baş Assambleyasının 80-ci sessiyası ilə əlaqədar rəsmi qəbul təşkil olunub.
BMT Baş Assambleyası çərçivəsində xüsusi sessiya
Sentyabrın 24-də Nyu-Yorkda BMT Baş Assambleyasının 80-ci sessiyası çərçivəsində Xərçəngdən və digər ağır xəstəliklərdən əziyyət çəkən uşaqların həyatda qalması və əzablarının azaldılması üzrə qlobal hərəkat (Global Movement to Improve Survival and Reduce Suffering for Children with Cancer and Other Catastrophic Diseases) adlı xüsusi sessiya təşkil olunub.
Özbəkistan Respublikası və Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı tərəfindən təşkil olunan tədbirdə Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva, qızları Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev sentyabrın 25-də Nyu-Yorkda BMT Baş Assambleyasının 80-ci sessiyasında çıxış edib.

On September 22, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev went on a business trip to the city of New York of the United States of America to participate in the 80th Session of the UN General Assembly.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva were welcomed at the John F. Kennedy International Airport of New York by officials.
Participation in high-level discussions held at the 80th Session of the UN General Assembly
On September 23, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended the high-level discussions held within the framework of the 80th Session of the UN General Assembly at the headquarters in New York.
UN Secretary General AntónioGuterres welcomed President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva.
Over 150 heads of states and governments attended the 80th Session of the General Assembly held at the headquarters of the UN in New York. Dedicated to the theme “Better together: 80 years and more for peace, development and human rights”, the session addressed current global issues, including conflicts still present in some places of the world, Sustainable Development Goals, climate crises etc.
A dinner party entitled “Building Our Future Together”
On September 23, a dinner party was hosted on behalf of US First Lady Melania Trump in New York.
An official reception in connection with the 80th Session of the UN General Assembly
On September 23, an official reception was arranged, on behalf of US President Donald Trump and First Lady Melania Trump, in connection with the 80th Session of the UN General Assembly.
Special session within the framework of the UN General Assembly
On September 24, a special session called “Global Movement to Improve Survival and Reduce Suffering for Children with Cancer and Other Catastrophic Diseases” was organized in the framework of the 80th Session of the UN General Assembly.
First Lady of Azerbaijan Mehriban Aliyeva, her daughters Leyla Aliyeva and Arzu Aliyeva attended the event organized by the Republic of Uzbekistan and the World Health Organization.
President Ilham Aliyev addressed the 80th Session of the UN General Assembly
On September 25, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev addressed the 80th Session of the UN General Assembly in New York.