Səudiyyə Ərəbistanı Krallığına səfər
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva 2005-ci il martın 11-də Səudiyyə Ərəbistanı Krallığında səfərdə olublar.
Dövlət başçısının rəsmi səfəri çərçivəsində birinci xanım Mehriban Əliyeva üçün ayrıca səfər proqramı tərtib olunmuşdu.
Ər-Riyadda Muzey-Mərkəzlə tanışlıq
Martın 11-də Mehriban Əliyeva Ər-Riyadda Kral Əbdüləziz adına Tarixi Muzey-Mərkəzlə tanış olub.
Mehriban Əliyeva mərasim otaqlarına, salonlara, divarlarda, tavanda, hətta döşəmələrdə yüksək peşəkarlıqla təsvir olunan və Şərq mədəniyyətinin zənginliyinin əyani göstəricisi kimi diqqəti cəlb edən nadir qədim və zəngin sənət nümunələrinə baxdı.
Sonra İki Müqəddəs Ocağın Xadimi, Kral Fəhd bin Əbdüləziz Al Səudun həyatı və fəaliyyəti barədə film göstərildi.
Mehriban Əliyeva İki Müqəddəs Ocağın - Məkkə və Mədinənin genişləndirilməsi və abadlaşdırılması ilə bağlı Muzey-Mərkəzin daxilində yaradılmış xüsusi kompleksə də baxdı, fəxri qonaqlar kitabına ürək sözlərini yazdı.

Visit to the Kingdom of Saudi Arabia
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva were on a visit to the Kingdom of Saudi Arabia, 11 March 2005.
Special visit program was prepared for First Lady Mehriban Aliyeva within the framework of the President’s official visit.
Acquaintance with the Museum-Centre in Ar Riadh
On May 11, Mehriban Aliyeva visited the History Museum-Centre named after King Abdulaziz in Ar Riyadh.
Mehriban Aliyeva viewed rooms for ceremonies, saloons, as well as old and rich samples of art pictured on the walls, ceiling and even on the floors that draw attention as obvious sign of the Eastern culture’s richness.
Then a documentary about the life and activity of King Fahd bin Abdul Aziz Al Saud, Custodian of the Two Holy Temples, was shown.
Mehriban Aliyeva viewed the special complex created within the Museum-Centre in connection with extension and improvement of Two Holy Temples – Mecca and Medina, and wrote her heartfelt words in the honorary guests book.