Səudiyyə Ərəbistanı Krallığına səfər
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva 2005-ci il martın 11-də Səudiyyə Ərəbistanı Krallığında səfərdə olublar.
Dövlət başçısının rəsmi səfəri çərçivəsində birinci xanım Mehriban Əliyeva üçün ayrıca səfər proqramı tərtib olunmuşdu.
Ər-Riyadda Muzey-Mərkəzlə tanışlıq
Martın 11-də Mehriban Əliyeva Ər-Riyadda Kral Əbdüləziz adına Tarixi Muzey-Mərkəzlə tanış olub.
Mehriban Əliyeva mərasim otaqlarına, salonlara, divarlarda, tavanda, hətta döşəmələrdə yüksək peşəkarlıqla təsvir olunan və Şərq mədəniyyətinin zənginliyinin əyani göstəricisi kimi diqqəti cəlb edən nadir qədim və zəngin sənət nümunələrinə baxdı.
Sonra İki Müqəddəs Ocağın Xadimi, Kral Fəhd bin Əbdüləziz Al Səudun həyatı və fəaliyyəti barədə film göstərildi.
Mehriban Əliyeva İki Müqəddəs Ocağın - Məkkə və Mədinənin genişləndirilməsi və abadlaşdırılması ilə bağlı Muzey-Mərkəzin daxilində yaradılmış xüsusi kompleksə də baxdı, fəxri qonaqlar kitabına ürək sözlərini yazdı.

Визит в Королевство Саудовской Аравии
11 марта 2005 года Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева находились с визитом в Королевстве Саудовской Аравии.
В рамках официального визита главы государства для первой леди Мехрибан Алиевой была составлена отдельная программа.
Ознакомление с Музейным центром в Эр-Рияде
11 марта Мехрибан Алиева ознакомилась с Историческим музейным центром имени короля Абделя Азиза в Эр-Рияде.
Мехрибан Алиева осмотрела выполненные с высоким профессионализмом уникальные древние и богатые образцы искусства на стенах, потолках и даже на полу церемониальных помещений и залов, привлекающие внимание как наглядный показатель богатства восточной культуры.
Затем был показан фильм о жизни и деятельности Служителя двух благородных святынь, короля Фахда ибн Абдель Азиза Аль Сауда.
Мехрибан Алиева осмотрела также созданный внутри Музейного центра специальный комплекс, связанный с расширением и благоустройством двух благородных святынь – Мекки и Медины, оставила отзыв в книге почетных гостей.