Kazanda qeyri-maddi mədəni irsin qorunmasına dair UNESCO-nun regional seminarı
15.12.20042004-cü il dekabrın 15-də Tatarıstanın paytaxtı Kazanda qeyri-maddi mədəni irsin qorunmasına dair UNESCO-nun regional seminarı keçirilib. Azərbaycanınbirinci xanımı, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva seminarda iştirak edib.
Mehriban Əliyeva seminarda çıxış edib:
Bu gün biz dünya mədəniyyəti xəzinəsinə layiqli töhfə vermiş xalqın qonağıyıq. Biz minillik tarixi olan bir şəhərə gəlmişik. Bu çoxəsrlik tarix və mədəniyyət Kazanın bənzərsiz simasında öz əksini tapmışdır. Kazan Kremli, haqlı olaraq, dünya irsinin ən gözəl obyektləri sırasına aid edilmişdir.
Tatar xalqı maddi mədəniyyət abidələri ilə yanaşı, onun ənənələrində bu gün də öz əksini tapan qeyri-maddi irsin zənginliyini də qoruyub saxlaya bilmişdir. Sabantuy xalq bayramı ənənələrə belə qayğıkeş münasibətə parlaq misaldır. Bu şəhərdə hər birimizin elə ilk dəqiqələrdən hiss etdiyimiz qonaqpərvərlik də nəsildən-nəslə ötürülən gözəl ənənədir.
İndi, kütləvi mədəniyyət stereotiplərinin hakim olduğu bir şəraitdə bu milli ənənələrin qorunub saxlanılması, onlara qayğı ilə, düşünülmüş münasibət göstərilməsi son dərəcə vacibdir. UNESCO-nun çoxsaylı vəzifələrindən biri də insanın mənəvi dünyasını qorumaqdır. Odur ki, planetimizdə məskunlaşmış xalqlardan hər birinin milli "Mən"ini daha parlaq əks etdirən qeyri-maddi irs incilərinin qorunması ən aktual vəzifəyə çevrilir. Qeyri-maddi irsin mühafizəsi haqqında Konvensiya da məhz bəşər mədəniyyətinin bu ən kövrək hissəsinin qorunub saxlanılmasına yönəldilmişdir. Ümidvaram ki, bizim bu görüşümüz təmsil etdiyimiz ölkələrin hər birində həmin Konvensiyanın ratifikasiyası prosesinin sürətlənməsinə layiqli töhfəsini verəcəkdir.
Azərbaycan xalqı dünya mədəniyyətinə olduqca böyük töhfə vermişdir. Təsadüfi deyil ki, UNESCO Azərbaycan muğamını bütün bəşəriyyətin inciləri siyahısına daxil etmişdir. Bununla əlaqədar diqqətinizi ona yönəltmək istərdim ki, Azərbaycan muğamının vətəni olan Şuşa, ölkəmizin digər şəhər və rayonları, ümumən, Azərbaycan ərazisinin 20 faizi Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində Ermənistanın işğalı altındadır. Adətən, Qarabağ bülbülləri adlandırılan ən yaxşı muğam ifaçılarının doğulduqları və formalaşdıqları şəhərlər indi tamamilə dağıdılmış, yer üzündən silinmişdir. Azərbaycan xalqının qədim memarlıq və mədəniyyət abidələri məhv edilmişdir.
Bu gün dünyada digər münaqişə ocaqları da mövcuddur, müharibələr gedir. Bütün bəşəriyyətə məxsus olan tarixi və mədəni dəyərlər dağıdılır. Onların çoxu həmişəlik itirilir. İcazə verin, bununla əlaqədar beynəlxalq təşkilatların və ümumən, dünya birliyinin münaqişə zonalarında olan mədəniyyət və tarix abidələrinin taleyinə daha ciddi diqqət yetirməsinin zəruriliyini vurğulayım. Şübhəsiz ki, bu münaqişələrin tezliklə həlli mədəni irsin dağılmasının qarşısını almağa kömək edərdi.
UNESCO-nun xoşməramlı səfiri kimi burada olmağımdan son dərəcə məmnunam. Əminəm ki, bu, əməkdaşlığımızın yalnız başlanğıcıdır. Çox ümid edirəm ki, biz olduqca maraqlı regional layihələri həyata keçirə bilərik. Azərbaycanda artıq gerçəkləşdirilməyə başlanmış layihələr belə əməkdaşlıq üçün çıxış nöqtəsi ola bilər.
Çıxışımın sonunda belə mühüm seminarın bütün təşkilatçılarına təşəkkür etmək və hamımıza uğurlu, səmərəli iş arzulamaq istərdim.
Xalqlarımızın mənəvi irsinin qorunub saxlanılması və artırılması baxımından qarşımızda böyük vəzifələr durur. Əminəm ki, biz bu nəcib vəzifəni birgə yerinə yetirə bilərik.

UNESCO regional seminar in Kazan on protection of intangible cultural heritage
15.12.2004On December 15, 2004, UNESCO regional seminar was held in Kazan, the capital of Tatarystan, on protection of intangible cultural heritage.
Azerbaijan's First Lady, UNESCO Goodwill Ambassador Mehriban Aliyeva attended the seminar.
Mehriban Aliyeva addressed the seminar:
- Ladies and gentlemen!
Today we are guest of nation who has given worthy contribution to treasure of world culture. We have come to a city possessing history of thousand years. This multi-century history and culture is reflected in unique face of Kazan. Kazan Kremlin has been belonged to most beautiful establishments of world heritage.
Beside material cultural monuments, Tatar people managed to protect richness of non-material heritage reflected today in its traditions. Sabantuy national holiday is bright example regarding care to traditions. Hospitality that each of us felt from the first moments in this city is beautiful tradition delivered from generation to generation.
Now, when mass cultural stereotypes are preferred, protection of these national holidays, showing care and attention to them is very important. One of numerous duties of UNESCO is to protect moral world of human. So, protection of non-material heritage pearls reflecting more brightly national "I" of every nation inhabited in our mankind becomes important issue. Convention on protection of non-material heritage is directed just to protection of this most fragile part of human culture. I hope that this meeting will contribute to acceleration of process of ratification of that Convention in each country we represent.
Azerbaijani nation gas given very big contribution to world culture. It is not accidental that UNESCO included Azerbaijani mugham in list of pearls of the whole mankind. Regarding this I would like to direct your attention to the point that Shusha, homeland of Azerbaijani mugham, other cities and districts of our country, - totally 20% of Azerbaijani territory, - are under occupation of Armenia as a result of Armenia-Azerbaijan, Daglig Garabag conflict. Cities where usually best mugham singers, called nightingales of Garabag, were born and formed, have been fully destructed, wiped off from the earth. Ancient architectural and cultural monuments of Azerbaijani people have been destroyed.
Today there are other conflict centers in the world, wars are going. Historical and cultural values belonging to the world are destroyed. Many of them are lost forever. Let me emphasize necessity of paying more serious attention by international organizations and generally world union to fate of cultural and historical monuments in conflict zones. Undoubtedly, urgent solution of these conflicts would help prevention of destruction of cultural heritage.
As Goodwill Ambassador of UNESCO, I am very delighted of being here. I am sure that this is only beginning of our cooperation. I am very hopeful that we can implement very interesting regional projects. Projects being realized in Azerbaijan may be ground for such kind of cooperation.
At the end of my speech, I would like to express my gratitude to all organizers of this important seminar and wish all you successful and effective work.
Big duties stand before us from point of protection and growth of moral heritage of our nations. I am sure that we will be able to fulfill this kind duty together.