Kazanda qeyri-maddi mədəni irsin qorunmasına dair UNESCO-nun regional seminarı keçirilib
15.12.2004Dekabrın 15-də Tatarıstan paytaxtında qeyri-maddi mədəni irsin qorunmasına dair YUNESKO-nun regional seminarı başlayıb. Azərbaycanın birinci xanımı, UNESCO-nun Xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva seminarda iştirak edib.
Seminarda Avropa və Şimali Amerikanın 49 ölkəsinin mədəniyyət və xarici işlər nazirliklərinin nümayəndələri təmsil olunublar.
Tədbirdə ötən ilin oktyabrında Parisdə YUNESKO-nun 32-ci sessiyasında qəbul edilmiş beynəlxalq konvensiya müzakirə olunub. Konvensiyada qeyri-maddi mədəni irsin - xalqların milli bayramlarının, adət və ənənələrinin, musiqi və şifahi yaradıcılıq incilərinin qorunub saxlanılması və təbliği nəzərdə tutulur.
Belə bayramlardan biri də tatarların milli Sabantuy bayramıdır. Tatarıstan Respublikasının təşəbbüsü ilə Rusiya bu bayramın YUNESKO-nun şifahi və qeyri-maddi irs siyahısına salınmasını təklif etmişdir. Səkkiz əsrdən artıq bir dövrdə qeyd edilən Sabantuy təkcə tatarların deyil, Volqaboyu regionu və Rusiyanın digər regionları xalqlarının da bayramına çevrilir.

Regional seminar of UNESCO started its work in Kazan on protection of non-material cultural heritage
15.12.2004On December 15, regional seminar of UNESCO started its work in capital of Tatarstan on protection of non-material cultural heritage. First Lady of Azerbaijani, Goodwill Ambassador of UNESCO Mehriban Aliyeva is taking part in seminar.
Reps of Culture and Foreign Affairs Ministries of 49 European and North American countries are present in seminar.
International Convention that was adopted in 32nd Session of UNESCO in October of last year in Paris will be discussed. Convention considers protection and propaganda of non-material cultural heritage - national holidays of nations, their traditions and habits, music and folk creativity pearls.
One of these holidays is national Sabantuy holiday of Tatars. On the initiative of Tatarstan Republic Russia proposed inclusion of this holiday in list of UNESCO of folk and non-material heritage. Sabantuy, which has been celebrated for more than eight centuries, is being changed to a holiday of not Tatars only as well nations living Volga region and other regions of Russia.