Kann şəhərində Azərbaycan mədəniyyəti günləri çərçivəsində mərasim
Dünyanın ən gözəl şəhərlərindən biri olan Kannda ölkəmi-Azərbaycanı təqdim etmək mənim üçün çox xoşdur və şərəflidir.
Biz Azərbaycan mədəniyyəti günlərini Fransanın bir çox regionlarında və şəhərlərində keçirdik. Lakin bu sırada Kann şəhəri xüsusi yer tutur. Kann şəhəri dünyanın ən nüfuzlu mədəniyyət mərkəzlərindən biridir və il boyu burada beynəlxalq festivallar, sərgilər, görüşlər və konsertlər keçirilir. Şəhər özü həm təbiəti, həm də tarixi və memarlığı ilə nadir bir mədəni abidədir. Mən çox şadam ki, belə bir şəhərdə Azərbaycan mədəniyyəti günləri keçirilir və bu tədbirin hazırlanmasında əməyi olan hər bir şəxsə, xüsusilə Kann şəhərinin meri cənab Broşana və Heydər Əliyev Fondunun əməkdaşlarına dərin minnətdarlığımı bildirirəm.
Əziz dostlar, Fransa ilə Azərbaycan arasında əlaqələr müxtəlif sahələri əhatə edir və ildən-ilə möhkəmlənir. Paris ilə Bakı arasında siyasi, iqtisadi, elmi və mədəni sahələrdə möhkəm əməkdaşlıq yaranmışdır. Ölkələrimiz həm ikitərəfli, həm də Avropa Şurası, ATƏT və BMT kimi beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq edirlər. Fransa Azərbaycanın ən iri ticarət tərəfdaşlarından biridir və ölkəmizdə 30-dan artıq fransız şirkəti fəaliyyət göstərir. İqtisadi əməkdaşlığımız enerji sektoru, telekommunikasiya, nəqliyyat, şəhərsalma, yüngül sənaye və şərabçılıq sahələrini əhatə edir. Bu ilin fevralında Azərbaycanın ilk peyki “Azerspace-1” kosmosa məhz fransız şirkəti olan “Arian” vasitəsilə buraxılmışdır. Bu sahədə əməkdaşlıq gələcəkdə də davam edəcəkdir.
Humanitar sahədə olan irəliləyiş məni çox şad etmişdir. Ona görə ki, indi məhz humanitar ideyalar, məhz mədəniyyət insanları biri-birinə daha yaxın edən ən ülvi və ən yaxşı bir vasitədir. Yüzlərlə azərbaycanlı tələbə Fransanın aparıcı ali məktəblərində təhsil alır, Fransa institutlarında Azərbaycan dili və tarixi tədris olunur, Bakıda ilk fransız liseyi inşa edilir.
Bakıda və Parisdə ölkələrimizi tanıdan müxtəlif sərgilər, konsertlər və digər tədbirlər keçirilir. Heç təsadüfü deyildir ki, Fransanın ən məşhur muzeyləri olan Luvr, Orsey, Pompidu mərkəzi, Versal sarayının eksponatlarından ibarət sərgi “Plaisir de France” sərgisinin ilk dünya turnesi məhz Bakıdan başlamışdır. Azərbaycan dövləti Luvr muzeyinin İslam Mədəniyyəti Departamentinin yaradılmasında, Versal sarayındakı abidənin, Strasburqdakı katedralın, Fransanın müxtəlif regionlarında, o cümlədən Normandiyada olan tarixi abidələrin bərpasında iştirak etmişdir.
Mən əminəm ki, bütün bu mədəni layihələr bütün insanları, bütün ölkələri daha yaxın, daha dost edir. Biz müstəqil ölkə kimi çox gəncik. İyirmi iki il bundan əvvəl Azərbaycan müstəqilliyini bərpa etmişdir. Lakin Azərbaycanın çox qədim tarixi vardır. Əsrlər boyu Azərbaycan Şərq və Qərb, müxtəlif mədəniyyətlər və sivilizasiyalar arasında körpü rolunu oynamış və bu tarixi proseslər ölkəmizin mədəni irsində və xalqımızın formalaşmasında öz silinməz izlərini qoymuşdur.
Bu gün də müasir Azərbaycan özündə Qərb və Şərq dəyərlərini cəmləşdirmiş və Azərbaycan xalqı tolerantlıq, sülhsevərlik və qonaqpərvərlik ənənələrinə sadiqdir. Müstəqil Azərbaycan bu gün müasir, sürətlə inkişaf edən azad və dünyaya açıq bir ölkədir. Çox ümidvaram ki, bu müddət ərzində Azərbaycan, ölkəmizin tarixi və mədəniyyəti ilə tanış olursunuz, olacaqsınız və ölkəmizə maraq göstərəcəksiniz. Mən fürsətdən istifadə edərək hamınızı Azərbaycana dəvət edirəm.
Sonda, əziz dostlar, mən bir məsələni qeyd etmək istəyirəm ki, şəhərin meri cənab Broşanın qərarı ilə mən Kann şəhərinin fəxri vətəndaşı adına layiq görülmüşəm. Mən fürsətdən istifadə edərək sizin gözəl və təkrarolunmaz şəhərinizin yeni bir vətəndaşı kimi sizə dərin hörmət və məhəbbətimi çatdırıram. Bir daha bizim ölkəmizə göstərdiyiniz maraq və diqqətə görə sizə dərin minnətdarlığımı bildirirəm və xoş axşam arzulayıram.

Мероприятие в рамках дней азербайджанской культуры в Каннах
6 июля организовано очередное мероприятие в рамках дней азербайджанской культуры во французском городе Канны.
Для меня большая радость и честь представлять мою страну – Азербайджан в одном из красивейших городов мира – Каннах.
Мы провели дни азербайджанской культуры во многих регионах и городах Франции. Однако, Канны занимают особое место в этом списке. Город Канны – один из авторитетнейших культурных центров мира и в течение всего года здесь проводятся международные фестивали, выставки, встречи и концерты. Город, как своей природой, так и историей, и архитектурой, является редким памятником. Я очень рада, что в таком городе проводятся дни азербайджанской культуры, и выражаю глубокую признательность каждому, чей труд был задействован в подготовке этого мероприятия, и в особенности мэру города Канны господину Брошану и сотрудникам Фонда Гейдара Алиева.
Дорогие друзья, связи между Францией и Азербайджаном охватывают различные сферы и укрепляются с каждым годом. Между Парижем и Баку налажено крепкое партнерство в политической, экономической, научной и культурной сферах. Наши страны сотрудничают как в двустороннем формате, так и в рамках таких международных организаций, как Совет Европы, ОБСЕ и ООН. Франция – один из крупнейших торговых партнеров Азербайджана, и в нашей стране функционируют свыше 30 французских компаний. Наше экономическое сотрудничество охватывает сферы энергетики, телекоммуникаций, транспорта, градостроительства, легкой промышленности и виноделия. В феврале этого года первый спутник Азербайджана - Azerspace-1 был запущен в космос именно посредством французской компании Arian. Сотрудничество в этой сфере будет продолжено и в будущем.
Меня весьма обрадовали и достижения в гуманитарной сфере, ибо сейчас именно гуманитарные идеи, именно культура являются наивысшим и лучшим средством, сближающим людей друг с другом. Сотни азербайджанских студентов обучаются в высших учебных заведениях Франции, во французских институтах преподается азербайджанский язык и история, а в Баку строится первый французский лицей.
В Баку и Париже проводятся различные выставки, концерты и другие мероприятия, позволяющие ознакомиться с нашими странами. Не случайно, что организованное впервые мировое турне выставки Plaisir de France, состоящей из экспонатов известнейших французских музеев – Лувра, Орсе, центра Помпиду, Версальского дворца, началось именно с Баку. Азербайджанское государство приняло участие в создании Департамента исламской культуры в музее Лувра, а также в реставрации памятника в Версальском дворце, кафедрального храма в Страсбурге и исторических памятников в различных регионах Франции, в том числе – Нормандии.
Уверена, что все эти культурные проекты, сближают и превращают в друзей всех людей, все страны. Как независимая страна мы еще очень молоды. Азербайджан восстановил свою независимость 22 года назад. Однако, Азербайджан обладает древней историей. Веками Азербайджан играл роль моста между Востоком и Западом, между различными культурами и цивилизациями. Эти исторические процессы оставили неизгладимые следы в культурном наследии нашей страны и формировании нашего народа. И сегодня современный Азербайджан вобрал в себя восточные и западные ценности, и азербайджанский народ остается верным традициям толерантности, миролюбия и гостеприимства. Независимый Азербайджан сегодня – это современная, динамично развивающаяся и открытая всему миру страна. Надеюсь, что в течение этого периода вы продолжите ознакомление с Азербайджаном, его историей и культурой, а также проявите интерес к нашей стране. Пользуясь случаем, приглашаю всех вас посетить Азербайджан.
В конце, дорогие друзья, я хотела бы отметить, что, согласно решению мэра города господина Брошана, я была удостоена звания почетного гражданина города Канны. Пользуясь возможностью, как новый гражданин вашего прекрасного и уникального города выражаю вам свое глубокое уважение и любовь. В очередной раз благодарю вас за интерес и внимание, проявленное нашей стране, и желаю приятного вечера.