Mehriban Əliyeva Fransanın Kann şəhərində Azərbaycan mədəniyyəti günləri çərçivəsində növbəti mərasimdə iştirak edib
Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Kann şəhərinin meri Bernar Broşan mərasimdə iştirak ediblər.
Mərasimə gələn qonaqlar əvvəlcə Azərbaycana həsr edilən fotosərgi ilə tanış olublar. Sərgi Azərbaycan xalqının qədim adət-ənənələrini, onun dünəni və bu gününü təqdim edir. Məqsəd Azərbaycanın mədəni dəyərlərini və zənginliyini olduğu kimi Avropa tamaşaçısına çatdırmaqdır.
Mərasimdə çıxış edən Kann şəhərinin meri Bernar Broşan burada keçirilən Azərbaycan mədəniyyəti günlərinin əhəmiyyətindən danışıb, Heydər Əliyev Fondunun bu layihəsinin Fransa ilə Azərbaycan arasında əlaqələrin inkişafına xidmət etdiyini bildirib.
“Azərbaycan demokratik, dünyəvi dövlətdir”, - deyən Bernar Broşan ölkəmizin özünəməxsus mədəniyyətinin olduğunu və bugünkü tədbirin də bunu bir daha təsdiqlədiyini qeyd edib. Mer tədbirin təşkilinə verdiyi dəstəyə görə Mehriban Əliyevaya minnətdarlığını bildirib.
Əməkdar Artist Fəxrəddin Kərimovun dirijorluğu ilə Üzeyir Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestrinin konsertindən sonra qonaqlara zəngin Azərbaycan mətbəxinin nümunələri təqdim olunub.

Мехрибан Алиева приняла участие в очередном мероприятии в рамках дней азербайджанской культуры во французском городе Канны
6 июля организовано очередное мероприятие в рамках дней азербайджанской культуры во французском городе Канны.
В мероприятии приняли участие первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева и мэр города Канны Бернар Брошан.
Сначала гости ознакомились с фото-выставкой, посвященной Азербайджану. На выставке представлены древние традиции азербайджанского народа, его прошлое и настоящее. Цель - донести до европейского зрителя культурные ценности Азербайджана и все то богатство, что исходит от них.
Выступивший на церемонии мэр  города Канны Бернар Брошан рассказал о значении проводимых здесь дней азербайджанской культуры. Он отметил, что осуществляемый Фондом Гейдара Алиева этот проект служит развитию связей между Францией и Азербайджаном.
«Азербайджан – демократическое, светское государство», - сказал Бернар Брошан, отметив при этом, что наша страна обладает своеобразной культурой, что в очередной раз подтверждается сегодняшним мероприятием. Мэр выразил признательность Мехрибан Алиевой за поддержку в организации этого мероприятия.
После концерта Азербайджанского Государственного симфонического оркестра имени Узеира Гаджибекова под дирижерством заслуженного артиста Фахраддина Керимова, гостям было предложено отведать блюда богатой азербайджанской кухни.