28.06.2015İyunun 28-də Bakıda “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunlarının təntənəli bağlanış mərasimi olub.
Avropa Olimpiya Komitəsinin prezidenti Patrik Hikki.
Avropa Oyunlarının atletləri.
İlk Avropa Oyunlarının bağlanış mərasiminə xoş gəlmisiniz.
Hörmətli həmvətənlər,
Birinci Avropa Oyunlarının uğurla başa çatması münasibətilə sizi ürəkdən təbrik edirəm. Oyunlar zamanı Azərbaycan yığma komandasına, Avropa atletlərinə və çoxsaylı qonaqlarımıza göstərdiyiniz dostluq, qonaqpərvərlik və dəstəyə görə sizə dərin minnətdarlığımı bildirirəm.
Müstəqil Azərbaycana yeni qələbələr, Azərbaycan xalqına xoşbəxtlik və əmin-amanlıq arzulayıram.
İlk Avropa Oyunları başa çatır. Ötən 17 gün Azərbaycanın tarixində əlamətdar və yaddan çıxmaz günlər oldu.
Biz ilk Avropa Oyunlarının ölkəmizdə keçirilməsindən fərəhlənirik. Qürur hissi duyuruq ki, Azərbaycan öz üzərinə götürdüyü öhdəliyi cəmi iki il yarım ərzində reallığa çevirdi və ən yüksək standartlara uyğun idman tədbirini keçirdi.
Son 17 gün ərzində biz Avropa dövlətləri arasında birliyin, həmrəyliyin və dostluğun şahidi olduq.
Mən Oyunlara və atletlərə verdiyi böyük dəstəyə görə Azərbaycan xalqına və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə dərin minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm.
Bütün xalq öz atletləri ilə qürur duyur. Onlar bütövlükdə 56 medal, o cümlədən 21 qızıl medal qazanmış, ümumi medallar cədvəlində isə ikinci yeri tutmuşlar. Azərbaycan atletləri, Sizin uğurunuz gələcək nəsillər üçün bariz nümunədir.
Mən bu Oyunlarda iştirak etmiş bütün atletlərə təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. İlk Avropa Oyunlarını belə bir yaddaqalan idman festivalına çevirdiyinizə görə minnətdaram. Siz möhtəşəm çıxışlarınızı həvəslə, cəsarətlə və incəliklə bizə bəxş etdiniz. Bu Oyunlar Sizin Oyunlardır və nailiyyətləriniz bizi həqiqətən ilhamlandırır.
Hamınızı təbrik edirəm.
Mən mövqeyi və qətiyyəti sayəsində Avropa Oyunları ideyasını reallığa çevirən Avropa Olimpiya Komitəsinə və onun prezidenti cənab Patrik Hikkiyə dərin təşəkkürümü və minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm.
Mən, həmçinin hazırlıq zamanı dəyərli tövsiyələrinə görə Əlaqələndirmə Komissiyasının sədri Spiros Kapralosa təşəkkürümü bildirmək istəyirəm.
Oyunların Təşkilat Komitəsinin üzvlərinə və bütün beynəlxalq tərəfdaşlarımıza nümayiş etdirdikləri sadiqliyə və fəaliyyətə görə minnətdaram.
Avropadan öz komandalarına dəstək vermək məqsədilə gəlmiş çoxsaylı sədaqətli azarkeşlərə təşəkkür edirəm. Siz qələbələri qeyd etdiniz. Siz məğlubiyyət zamanı təsəlli verdiniz. Siz Oyunlar üçün istək, coşqu və dostluq mühitini yaratdınız.
Mən gözəl könüllülərimizə minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm. Siz olmadan biz bu tədbiri keçirə bilməzdik. Sizin həvəsiniz və peşəkarlığınız “Bakı-2015” ruhunu canlandırmaqda bizə yardımçı oldu. Ölkəmizin böyük gələcəyi olan bu cür istedadlı gəncləri var.
Xarici könüllülərimizə də çox sağ ol deyirik. Siz bütün Avropadan Azərbaycana gəldiniz ki, bu tarixi tədbiri təşkil etməkdə bizə kömək edəsiniz və idman, dostluq festivalının bir hissəsi olasınız. Biz sizsiz darıxacağıq və ümid edirəm ki, yenidən gələcəksiniz.
Azərbaycan öz qollarını və ürəyini Avropaya açdı. Biz köhnə dostlarımızı salamladıq və yenilərini qazandıq.
Bu axşam biz hamınızla sağollaşırıq. Lakin Sizi Azərbaycanda gələcək tədbirlərdə yenidən görməyə ümid edirik.
Gələn il Bakıda 42-ci Şahmat Olimpiadası və “Formula-1” Avropa Qran-pri yarışları keçiriləcək. 2017-ci ildə biz dördüncü İslam Həmrəylik Oyunlarını qəbul edəcəyik. Nəhayət, 2020-ci ildə futbol üzrə Avropa çempionatının matçları şəhərimizdə təşkil olunacaq.
Bu axşam biz məşəli söndürəcəyik və ilk Avropa Oyunları başa çatacaq. Belə bir idman və dostluq bayramı başa çatdığı zaman mən ölkəmizdən və xalqımızdan böyük qürur duyduğumu bəyan edirəm.
Son 17 gün hər zaman xatirimizdə qalacaq. O, nəsillərə qalacaq, tariximizin yaddaqalan məqamı olacaq.

Церемония закрытия первых Европейских игр «Баку-2015»
28.06.201528 июня в Баку состоялась грандиозная церемония закрытия первых Европейских игр «Баку-2015».
- Президент Азербайджанской Республики Ваше превосходительство Ильхам Алиев.
Президент Европейского Олимпийского комитета Патрик Хикки.
Атлеты Европейских игр.
Добро пожаловать на церемонию закрытия первых Европейских игр.
Сердечно поздравляю Вас с успешным завершением первых Европейских игр. Выражаю вам глубокую признательность за дружбу, гостеприимство и поддержку, оказанные во время Игр сборной Азербайджана, европейским атлетам и нашим многочисленным гостям.
Желаю независимому Азербайджану новых побед, азербайджанскому народу счастья и благополучия.
Первые Европейские игры подходят к концу. Минувшие 17 дней стали знаменательными и незабываемыми днями в истории Азербайджана.
Мы рады, что первые Европейские игры проведены в нашей стране. Мы испытываем чувство гордости от того, что Азербайджан всего лишь за два с половиной года реализовал взятое на себя обязательство и провел спортивное мероприятие, соответствующее самым высоким стандартам.
В течение последних 17 дней мы стали свидетелями единства, солидарности и дружбы между европейскими государствами.
Хочу выразить глубокую признательность азербайджанскому народу и Президенту Азербайджанской Республики господину Ильхаму Алиеву за большую поддержку, оказанную Играм и атлетам.
Весь народ гордится своими атлетами. Став обладателями в целом 56 медалей, в том числе 21 золотой, они заняли в общей таблице медалей второе место. Азербайджанские атлеты, ваш успех является наглядным примером для грядущих поколений.
Я хочу поблагодарить всех атлетов, принимавших участие в этих Играх. Я признательна вам за то, что вы превратили первые Европейские игры в такой запомнившийся спортивный фестиваль. Вы охотно, смело и с тонкостью дарили нам свои грандиозные выступления. Это – ваши Игры, и ваши успехи действительно воодушевляют нас.
Поздравляю всех вас.
Хочу выразить глубокую благодарность и признательность Европейскому Олимпийскому комитету и его президенту господину Патрику Хикки, превратившим благодаря своей позиции и решительности идею Европейских игр в реальность.
Хочу также поблагодарить председателя Координационной комиссии Спироса Капралоса за ценные рекомендации в ходе подготовки.
Я признательна членам Организационного комитета Игр и всем нашим международным партнерам за проявленную приверженность и деятельность.
Благодарю многочисленных преданных болельщиков, приехавших из Европы, чтобы поддержать свои команды. Вы отмечали победы. Вы утешали во время поражений. Вы создали для Игр эмоциональную и дружескую атмосферу.
Я хочу выразить признательность нашим замечательным волонтерам. Без вас мы не смогли бы провести это мероприятие. Ваше желание и профессионализм помогли нам оживить дух «Баку-2015». У нашей страны есть такая талантливая молодежь с большим будущим.
Мы говорим большое спасибо и нашим зарубежным волонтерам. Вы приехали в Азербайджан со всей Европы, чтобы помочь нам организовать это историческое мероприятие и стать частью фестиваля спорта и дружбы. Мы будем скучать без вас, надеюсь, что вы приедете снова.
Азербайджан открыл Европе свои объятия и сердце. Мы приветствовали наших старых друзей и обрели новых.
В этот вечер мы прощаемся с вами. Но надеемся вновь увидеть вас в Азербайджане на предстоящих мероприятиях.
В следующем году в Баку состоятся 42-я Шахматная олимпиада и европейские соревнования Гран-при «Формула-1». В 2017 году мы будем принимать четвертые Игры исламской солидарности. Наконец, в 2020 году в нашем городе будут организованы матчи чемпионата Европы по футболу.
Этим вечером мы погасим факел, и первые Европейские игры завершатся. Сегодня, когда подходит к концу такой праздник спорта и дружбы, я хочу заявить, что очень горжусь нашей страной и народом.
Последние 17 дней навсегда останутся в нашей памяти. Они останутся поколениям, станут запомнившимся моментом нашей истории.