28.06.2015İyunun 28-də Bakıda “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunlarının təntənəli bağlanış mərasimi olub.
Avropa Olimpiya Komitəsinin prezidenti Patrik Hikki.
Avropa Oyunlarının atletləri.
İlk Avropa Oyunlarının bağlanış mərasiminə xoş gəlmisiniz.
Hörmətli həmvətənlər,
Birinci Avropa Oyunlarının uğurla başa çatması münasibətilə sizi ürəkdən təbrik edirəm. Oyunlar zamanı Azərbaycan yığma komandasına, Avropa atletlərinə və çoxsaylı qonaqlarımıza göstərdiyiniz dostluq, qonaqpərvərlik və dəstəyə görə sizə dərin minnətdarlığımı bildirirəm.
Müstəqil Azərbaycana yeni qələbələr, Azərbaycan xalqına xoşbəxtlik və əmin-amanlıq arzulayıram.
İlk Avropa Oyunları başa çatır. Ötən 17 gün Azərbaycanın tarixində əlamətdar və yaddan çıxmaz günlər oldu.
Biz ilk Avropa Oyunlarının ölkəmizdə keçirilməsindən fərəhlənirik. Qürur hissi duyuruq ki, Azərbaycan öz üzərinə götürdüyü öhdəliyi cəmi iki il yarım ərzində reallığa çevirdi və ən yüksək standartlara uyğun idman tədbirini keçirdi.
Son 17 gün ərzində biz Avropa dövlətləri arasında birliyin, həmrəyliyin və dostluğun şahidi olduq.
Mən Oyunlara və atletlərə verdiyi böyük dəstəyə görə Azərbaycan xalqına və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə dərin minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm.
Bütün xalq öz atletləri ilə qürur duyur. Onlar bütövlükdə 56 medal, o cümlədən 21 qızıl medal qazanmış, ümumi medallar cədvəlində isə ikinci yeri tutmuşlar. Azərbaycan atletləri, Sizin uğurunuz gələcək nəsillər üçün bariz nümunədir.
Mən bu Oyunlarda iştirak etmiş bütün atletlərə təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. İlk Avropa Oyunlarını belə bir yaddaqalan idman festivalına çevirdiyinizə görə minnətdaram. Siz möhtəşəm çıxışlarınızı həvəslə, cəsarətlə və incəliklə bizə bəxş etdiniz. Bu Oyunlar Sizin Oyunlardır və nailiyyətləriniz bizi həqiqətən ilhamlandırır.
Hamınızı təbrik edirəm.
Mən mövqeyi və qətiyyəti sayəsində Avropa Oyunları ideyasını reallığa çevirən Avropa Olimpiya Komitəsinə və onun prezidenti cənab Patrik Hikkiyə dərin təşəkkürümü və minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm.
Mən, həmçinin hazırlıq zamanı dəyərli tövsiyələrinə görə Əlaqələndirmə Komissiyasının sədri Spiros Kapralosa təşəkkürümü bildirmək istəyirəm.
Oyunların Təşkilat Komitəsinin üzvlərinə və bütün beynəlxalq tərəfdaşlarımıza nümayiş etdirdikləri sadiqliyə və fəaliyyətə görə minnətdaram.
Avropadan öz komandalarına dəstək vermək məqsədilə gəlmiş çoxsaylı sədaqətli azarkeşlərə təşəkkür edirəm. Siz qələbələri qeyd etdiniz. Siz məğlubiyyət zamanı təsəlli verdiniz. Siz Oyunlar üçün istək, coşqu və dostluq mühitini yaratdınız.
Mən gözəl könüllülərimizə minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm. Siz olmadan biz bu tədbiri keçirə bilməzdik. Sizin həvəsiniz və peşəkarlığınız “Bakı-2015” ruhunu canlandırmaqda bizə yardımçı oldu. Ölkəmizin böyük gələcəyi olan bu cür istedadlı gəncləri var.
Xarici könüllülərimizə də çox sağ ol deyirik. Siz bütün Avropadan Azərbaycana gəldiniz ki, bu tarixi tədbiri təşkil etməkdə bizə kömək edəsiniz və idman, dostluq festivalının bir hissəsi olasınız. Biz sizsiz darıxacağıq və ümid edirəm ki, yenidən gələcəksiniz.
Azərbaycan öz qollarını və ürəyini Avropaya açdı. Biz köhnə dostlarımızı salamladıq və yenilərini qazandıq.
Bu axşam biz hamınızla sağollaşırıq. Lakin Sizi Azərbaycanda gələcək tədbirlərdə yenidən görməyə ümid edirik.
Gələn il Bakıda 42-ci Şahmat Olimpiadası və “Formula-1” Avropa Qran-pri yarışları keçiriləcək. 2017-ci ildə biz dördüncü İslam Həmrəylik Oyunlarını qəbul edəcəyik. Nəhayət, 2020-ci ildə futbol üzrə Avropa çempionatının matçları şəhərimizdə təşkil olunacaq.
Bu axşam biz məşəli söndürəcəyik və ilk Avropa Oyunları başa çatacaq. Belə bir idman və dostluq bayramı başa çatdığı zaman mən ölkəmizdən və xalqımızdan böyük qürur duyduğumu bəyan edirəm.
Son 17 gün hər zaman xatirimizdə qalacaq. O, nəsillərə qalacaq, tariximizin yaddaqalan məqamı olacaq.

Athletes of the European Games.
I congratulate you on the successful completion of the 1st European Games. Thank you for your friendship, hospitality and support you have shown towards Azerbaijan’s national team, European athletes and numerous guests during the Games.
I wish new victories to independent Azerbaijan, happiness and peace to the people of Azerbaijan.
Dear Friends,
The 1st European Games come to an end. Last 17 days have been significant and unforgettable in the history of Azerbaijan.
We take pride in having hosted the 1st European Games. We are pride of Azerbaijan turning its undertakings into reality in a matter of two and a half years, and holding a sports event meeting the highest standards.
In the course of the last 17 days, we have seen a unity, solidarity and friendship between the European states.
I would like to thank the people of Azerbaijan and President of the Republic of Azerbaijan Mister Ilham Aliyev for the great support they have provided to the Games and athletes.
The people of Azerbaijan is pride of its athletes. They have, in total, gained 56 medals, including 21 gold, and took the 2nd place by the total number of medals. Azerbaijani athletes, your achievements are an obvious example for future generations.
I would like to thank all athletes that have participated in these Games. I thank you for turning the first European Games into such an unforgettable sports festival. You have bestowed upon us your splendid performances with great enthusiasm, courage and delicacy. These Games are your games and your achievements fill us with enthusiasm indeed.
I congratulate every one of you.
I would like to express my sincere gratitude to the European Olympic Committee and its President Mister Patrick Hickey that have turned the idea of European Games into reality due to their position and decisiveness.
I would also like to thank Chairperson of the Coordination Committee Spiros Capralos for his valuable recommendations during the preparation works.
I am grateful to the members of the Organization Committee and all our international partners for the loyalty shown and the work done.
I would like to thank numerous devoted fans that have come from Europe to support their teams. You have marked victories. You comforted during losses. You created wish, excitement and a friendly environment for the Games.
I would like to thank our volunteers. We could not have held this event without your help. Your enthusiasm and professionalism helped us revive the spirit of Baku-2015. Our country has such talented youth with great future.
We also thank our volunteers from foreign countries. You have come to Azerbaijan from all of Europe to support us in organizing this historical event and become a part of a sport and friendship festival. We will miss you, and hope to see you again in this country.
Azerbaijan opened its arms and heart to Europe. We welcomed our old friends and gained new ones.
This evening, we say bye to all of you, and look forward to seeing you in Azerbaijan again for other events.
Next year, we will host the 42nd Chess Olympiad and “Formula-1” European Grand Prix competitions in Baku. In 2017, the 4th Islamic Solidarity Games will be held in Azerbaijan. Finally, in 2020, matches of the European Football Championship will be organized in our city.
This evening, we will put the torch out and the 1st European Games will come to an end. At the time such a sport and friendship holiday comes to an end, I want to declare that I am greatly proud of our country and people.
Last 17 days will always remain in our memory. They will be conveyed to future generations and be an unforgettable moment of our history.