Fransanın Kann şəhərində “Bakı - Avropa Oyunları - 2015”in təntənəli təqdimatı
İyulun 9-da Fransanın Kann şəhərində “Azərbaycan mədəniyyəti günləri” çərçivəsində “Bakı - Avropa Oyunları - 2015”in təntənəli təqdimatı olub.
Azərbaycanın birinci xanımı, Bakıda keçiriləcək birinci Avropa Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva mərasimdə çıxış edib:
- Hörmətli qonaqlar.
Yenidən Kann şəhərində sizinlə birlikdə olmaq çox xoşdur. Mən sizin hər birinizi səmimi qəlbdən salamlayıram və bu gecə bizimlə olduğunuza görə sizə öz dərin minnətdarlığımı bildirirəm.
Kann şəhərinin Fəxri vətəndaşı olmaq mənim üçün çox şərəflidir və mən bu fürsətdən istifadə edərək bu gözəl şəhərə, onun bütün sakinlərinə öz hörmətimi çatdırıram.
Hər il olduğu kimi bu il də biz qonaqpərvərliyi və dostluğu hiss edirik və bizim ölkəmizə göstərilən diqqətə, hörmətə görə, bizim tədbirlərimizə, bizə yardım göstərən hər kəsə xüsusən də Kann şəhərinin meri cənab Devid Lisnarda öz dərin təşəkkürümü çatdırıram.
Bugünkü görüşümüz Azərbaycanın tarixində çox əlamətdar hadisəyə - 2015-ci ildə Bakıda keçiriləcək birinci Avropa Oyunlarına həsr olunub. Bildiyiniz kimi Avropa Olimpiya Komitəsinin qərarı ilə Avropa oyunları Azərbaycanın paytaxtı Bakı şəhərində keçiriləcək və bu qərar Azərbaycan xalqı tərəfindən böyük məmnuniyyətlə, böyük dəstəklə qarşılanıb. Məhz bu tarixi qərara görə Avropa Olimpiya Komitəsinin bütün üzvlərinə və prezidentinə öz dərin minnətdarlığımı bildirirəm.
Buna baxmayaraq ki, olimpiya hərəkatı Avropada doğulub və sonradan Avropada bərpa olunub. Bu vaxta qədər Avropa oyunları heç zaman keçirilməyib və belə oyunları tarixə ilk Avropa oyunları kimi daxil olan yarışmaları qəbul etmək, hazırlamaq və keçirmək bizim üçün, Azərbaycan üçün ən böyük şərəfdir və həm də böyük məsuliyyətdir.
Bu gün Azərbaycan dünyada idman məkanı kimi tanınır. İdmana dəstək, olimpiya hərəkatına dəstək dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biridir. Biz müstəqilliyimizi bərpa etdikdən sonra olimpiya oyunlarında 1996-cı ildən iştirak edirik və qısa bir zamanda idmançılarımız böyük nailiyyətlər əldə etmişlər. Oyundan oyuna qazanılan medalların sayı artır. Son yay olimpiya oyunlarında Azərbaycan atletləri on medal qazanmışlar və bu nəticələrinə görə Avropa ölkələri arasında 15-ci, iştirakçılar arasında isə 30-cu yeri tutmuşlar.
Ölkəmizdə idman infrastrukturunun inkişafına böyük diqqətlə yanaşılır və son on ildə Azərbaycanda 50-dən çox olimpiya mərkəzi inşa olunub. İdmanla məşğul olan, idmanı özünə peşə seçən gənclərin sayı son illər artır və bu gənclərin qarşısında yeni perspektivlər və imkanlar açılır.
Ölkəmiz beynəlxalq idman tədbirlərinin keçirilməsində də böyük təcrübə əldə edib. Bakıda idmanın müxtəlif növləri üzrə - Avropa və dünya çempionatları keçirilib. Ötən ay Bakıda keçirilən bədii gimnastika üzrə Avropa çempionatı həm idmançılar, həm də idman ictimaiyyəti tərəfindən ən yüksək səviyyədə hazırlanmış çempionat kimi qiymətləndirilmişdir.
Məhz bütün bu faktları - idmançılarımızın nailiyyətlərini, mövcud idman infrastrukturunu, dövlət tərəfindən idmana güclü dəstəyi və əlbəttə, ölkəmizin ümumi sürətlə inkişafını nəzərə alaraq Avropa Olimpiya Komitəsi bu oyunları Azərbaycanda keçirməyə qərar vermişdir.
Olimpiya oyunları Avropanın idman tarixində yeni səhifə açacaq və əlbəttə ilk oyunlar gələcək yanaşmaların standartlarının səviyyəsini təmin edəcəkdir. Buna baxmayaraq ki, hazırlıq üçün cəmi iki il yarım vaxt ayrılıb, Azərbaycan bu oyunları yay olimpiya oyunları səviyyəsində keçirmək əzmindədir. Bunun üçün bütün lazımı tədbirlər həyata keçirilir və təşkilat komitəsi çalışır. Biz beynəlxalq qurumlarla, Avropa Olimpiya Komitəsi ilə sıx əməkdaşlıq qurmuşuq. Biz çoxsaylı könüllülərin dəstəyindən istifadə edirik və bütün lazımı işlər həyata keçirilir. Mən ümidvaram ki, birinci Avropa oyunları ədalətli, sağlam rəqabət, dostluq və həmrəylik şəraitində keçiriləcəkdir.
Mən fürsətdən istifadə edərək sizi ölkəmizə dəvət edirəm. Ümidvaram ki, birinci Avropa oyunları zamanı ölkəmizin qonağı olaraq, siz həm də Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti, Şərqlə Qərbi birləşdirən memarlıq abidələri və ənənələri ilə də tanış ola bilərsiniz.
Azərbaycan bu gün tolerantlıq və multikulturalizm baxımından dünya mərkəzlərindən birinə çevrilib. Əsrlər boyu ölkəmizdə müxtəlif xalqların və dinlərin təmsilçiləri dostluq, qarşılıqlı etimad və sülh şəraitində rahat yaşayır, fəaliyyət göstərirlər. Bu gün də biz öz ənənələrimizi, köklərimizi və tariximizi qoruyub saxlayaraq dünya mədəni müxtəlifliyinə böyük hörmətlə yanaşırıq.
Biz bu təqdimatı - birinci Avropa oyunlarının təqdimatını Avropanın müxtəlif şəhərlərində keçirəcəyik. Amma ilk təqdimat Fransada, Kannda keçirilir və bu da təsadüfü deyil. Fransa Avropanın aparıcı dövlətidir, ümumbəşəri mədəniyyət mərkəzidir. İdman sahəsində böyük nailiyyətlər əldə etmiş dövlətdir. Azərbaycan üçün də dost dövlətdir. Mən çox şadam ki, son illər ölkələrimiz arasındakı, xüsusilə də humanitar sahədə olan əlaqələr tamamilə yeni səviyyəyə çıxarılıb. Azərbaycanı daha dərindən tanıdan tədbirlər Fransanın müxtəlif şəhərlərində keçirilir. Bir il bundan əvvəl, yəqin ki, siz xatırlayırsınız Kannda çox böyük uğurla Azərbaycan mədəniyyəti günləri keçirildi və çox böyük maraqla qarşılandı. Azərbaycanın və Fransanın şəhərləri arasında qardaşlaşmaya dair sazişlər imzalanır və mən ümidvaram ki, gələcəkdə Kannla Azərbaycanın bir şəhəri arasında bu ənənə davam etdiriləcək.
Sonda xatırlatmaq istərdim ki, 1896-cı ildə Fransanın görkəmli ictimai xadimi, pedaqoqu, yazıçısı baron Pyer Kuvertənin səyləri nəticəsində olimpiya hərəkatı bərpa olunmuşdur. O vaxtdan etibarən olimpiya hərəkatının təcrübəsi insanları, xalqları, dövlətləri bir araya gətirir, körpüləri qurur, sülh, əmin-amanlıq və dostluq yaradır. Ümidvaram ki, Azərbaycanda keçiriləcək ilk Avropa oyunları bu dəyərlərin möhkəmlənməsinə öz layiqli töhfəsini verəcəkdir.

Presentation of the “Baku-European Games-2015” in the French city of Cannes
09.07.2014Presentation of the “Baku-European Games-2015” took place within the framework of the Days of Azerbaijani Culture in the French city of Cannes, July 9.
- Distinguished Guests.
It is very pleasing to once more be with you in the city of Cannes. I welcome all of you from the bottom of my heart to this evening, and thank you for being with us at this event.
I’m very much honoured to have been an Honorary Citizen of the city of Cannes, and taking this opportunity, I would like to express my respect for all the residents of this nice city.
As it used to be every year, this year too, we feel your hospitality and friendship, and I would like to cordially thank everyone supporting us here, especially mayor of the city of Cannes Mr David Lisnard for the attention and respect shown towards us.
Dear Friends,
Our today’s meeting has been devoted to a very significant event to occur in the Azerbaijani history – the first European Games to be held in 2015 in Baku. As you know, according to a decision of the European Olympic Committee, the first European Games will be held in Baku, the capital of Azerbaijan, and this decision has been welcomed by the people of Azerbaijan. For this decision, I cordially thank all members and the president of the European Olympic Committee.
Although the Olympic movement originated from Europe and was later restored in Europe, no European games have so far been held in Europe, and hosting of such games, which will enter the history as the first European Games, is the greatest honour for us, for Azerbaijan, at the same time, it is great responsibility.
Today Azerbaijan is known to the world as a sports country. Supporting sports and Olympic movement is one of the main directions of the state’s policy. After regaining our independence, we started to participate in Olympic Games since 1996, and, in a short time, our sportsmen reached big achievements. With every new game, the number of medals gained increases. Azerbaijani athletes won ten medals in the last Summer Olympic Games, and for these results we took the 15th place among the European countries, and 30th among the participants.
Much care and attention is shown in the country towards the development of the sports infrastructure, and in the last ten years, over 50 Olympic centres were built in the country. Number of the youth going in for sports and those that chose sports as a profession for themselves have recent years increased, and new perspectives and opportunities are facing these young people.
Our country has gained much experience in holding international sports events. European and world championships were held in Baku on various types of sport. The European championship for rhythmic gymnastics held last month in Baku have been appreciated by both sportsmen and also the sports society as very well organized.
Just taking into account these facts – achievements of our sportsmen, existing sports infrastructure, strong state support to sports and, of course, our country’s rapid economic development, the European Olympic Committee decided to hold these games in Azerbaijan.
Olympic Games will open a new page in Azerbaijan’s sports history and, of course, the first games will define the level of future games’ standards. Despite that only two and a half years are allocated for the preparation, Azerbaijan is determined to hold these games at the level of summer Olympic Games. All necessary measures are taken and the Organizing Committee is working hard to ensure this. We have built close partnership relations with international organizations and with the European Olympic Committee. We have been benefiting from the support of numerous volunteers and all necessary works are being performed. I’m hopeful the first European Games will be held in an environment of justice, fair competition, friendship and solidarity.
Taking this opportunity, I’m inviting you to visit our country. I’m hopeful, visiting our country during the first European Games, you will have a chance to acquaint yourselves with the history, culture of Azerbaijan, architectural monuments linking the East with the West, and traditions of the country.
Azerbaijan has become one of the world hubs in terms of tolerance and multiculturalism. Representatives of various nations and religions have centuries long lived in our country in the environment of friendship, mutual trust and peace. Today we treat the universal cultural diversity with respect, having preserved our traditions, roots and history.
We will organize this presentation – presentation of the European Games in various cities of Europe. But the first presentation is being held in France, in Cannes, and this is not by chance. France is a leading state of Europe, and the hub of universal culture. It is a state, which has reached great achievements. It is a friendly state for Azerbaijan. I’m very pleased the relations between our countries, especially in the humanitarian sphere, have risen to a new level. Events aiming to promote Azerbaijan more closely are held in various cities of France. A year ago, you may remember, Days of Azerbaijani Culture were held, which was a very big success. Agreements of fraternity are signed between Azerbaijani and French cities, and I’m hopeful this tradition will be continued by signing another agreement between the city of Cannes and one of the Azerbaijani cities.
In conclusion, I would like to mention that, in 1896, Olympic movement was restored by endeavours of eminent French public figure, pedagogue and writer Pierre Coubertin. Ever since then the Olympic movement’s experience brings people, nations, states together, building bridges and establishing peace, tranquillity and friendship. I’m hopeful the first European Games will worthily contribute to strengthening of these values.