Fransanın Kann şəhərində “Bakı - Avropa Oyunları - 2015”in təntənəli təqdimatı
İyulun 9-da Fransanın Kann şəhərində “Azərbaycan mədəniyyəti günləri” çərçivəsində “Bakı - Avropa Oyunları - 2015”in təntənəli təqdimatı olub.
Azərbaycanın birinci xanımı, Bakıda keçiriləcək birinci Avropa Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva mərasimdə çıxış edib:
- Hörmətli qonaqlar.
Yenidən Kann şəhərində sizinlə birlikdə olmaq çox xoşdur. Mən sizin hər birinizi səmimi qəlbdən salamlayıram və bu gecə bizimlə olduğunuza görə sizə öz dərin minnətdarlığımı bildirirəm.
Kann şəhərinin Fəxri vətəndaşı olmaq mənim üçün çox şərəflidir və mən bu fürsətdən istifadə edərək bu gözəl şəhərə, onun bütün sakinlərinə öz hörmətimi çatdırıram.
Hər il olduğu kimi bu il də biz qonaqpərvərliyi və dostluğu hiss edirik və bizim ölkəmizə göstərilən diqqətə, hörmətə görə, bizim tədbirlərimizə, bizə yardım göstərən hər kəsə xüsusən də Kann şəhərinin meri cənab Devid Lisnarda öz dərin təşəkkürümü çatdırıram.
Bugünkü görüşümüz Azərbaycanın tarixində çox əlamətdar hadisəyə - 2015-ci ildə Bakıda keçiriləcək birinci Avropa Oyunlarına həsr olunub. Bildiyiniz kimi Avropa Olimpiya Komitəsinin qərarı ilə Avropa oyunları Azərbaycanın paytaxtı Bakı şəhərində keçiriləcək və bu qərar Azərbaycan xalqı tərəfindən böyük məmnuniyyətlə, böyük dəstəklə qarşılanıb. Məhz bu tarixi qərara görə Avropa Olimpiya Komitəsinin bütün üzvlərinə və prezidentinə öz dərin minnətdarlığımı bildirirəm.
Buna baxmayaraq ki, olimpiya hərəkatı Avropada doğulub və sonradan Avropada bərpa olunub. Bu vaxta qədər Avropa oyunları heç zaman keçirilməyib və belə oyunları tarixə ilk Avropa oyunları kimi daxil olan yarışmaları qəbul etmək, hazırlamaq və keçirmək bizim üçün, Azərbaycan üçün ən böyük şərəfdir və həm də böyük məsuliyyətdir.
Bu gün Azərbaycan dünyada idman məkanı kimi tanınır. İdmana dəstək, olimpiya hərəkatına dəstək dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biridir. Biz müstəqilliyimizi bərpa etdikdən sonra olimpiya oyunlarında 1996-cı ildən iştirak edirik və qısa bir zamanda idmançılarımız böyük nailiyyətlər əldə etmişlər. Oyundan oyuna qazanılan medalların sayı artır. Son yay olimpiya oyunlarında Azərbaycan atletləri on medal qazanmışlar və bu nəticələrinə görə Avropa ölkələri arasında 15-ci, iştirakçılar arasında isə 30-cu yeri tutmuşlar.
Ölkəmizdə idman infrastrukturunun inkişafına böyük diqqətlə yanaşılır və son on ildə Azərbaycanda 50-dən çox olimpiya mərkəzi inşa olunub. İdmanla məşğul olan, idmanı özünə peşə seçən gənclərin sayı son illər artır və bu gənclərin qarşısında yeni perspektivlər və imkanlar açılır.
Ölkəmiz beynəlxalq idman tədbirlərinin keçirilməsində də böyük təcrübə əldə edib. Bakıda idmanın müxtəlif növləri üzrə - Avropa və dünya çempionatları keçirilib. Ötən ay Bakıda keçirilən bədii gimnastika üzrə Avropa çempionatı həm idmançılar, həm də idman ictimaiyyəti tərəfindən ən yüksək səviyyədə hazırlanmış çempionat kimi qiymətləndirilmişdir.
Məhz bütün bu faktları - idmançılarımızın nailiyyətlərini, mövcud idman infrastrukturunu, dövlət tərəfindən idmana güclü dəstəyi və əlbəttə, ölkəmizin ümumi sürətlə inkişafını nəzərə alaraq Avropa Olimpiya Komitəsi bu oyunları Azərbaycanda keçirməyə qərar vermişdir.
Olimpiya oyunları Avropanın idman tarixində yeni səhifə açacaq və əlbəttə ilk oyunlar gələcək yanaşmaların standartlarının səviyyəsini təmin edəcəkdir. Buna baxmayaraq ki, hazırlıq üçün cəmi iki il yarım vaxt ayrılıb, Azərbaycan bu oyunları yay olimpiya oyunları səviyyəsində keçirmək əzmindədir. Bunun üçün bütün lazımı tədbirlər həyata keçirilir və təşkilat komitəsi çalışır. Biz beynəlxalq qurumlarla, Avropa Olimpiya Komitəsi ilə sıx əməkdaşlıq qurmuşuq. Biz çoxsaylı könüllülərin dəstəyindən istifadə edirik və bütün lazımı işlər həyata keçirilir. Mən ümidvaram ki, birinci Avropa oyunları ədalətli, sağlam rəqabət, dostluq və həmrəylik şəraitində keçiriləcəkdir.
Mən fürsətdən istifadə edərək sizi ölkəmizə dəvət edirəm. Ümidvaram ki, birinci Avropa oyunları zamanı ölkəmizin qonağı olaraq, siz həm də Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti, Şərqlə Qərbi birləşdirən memarlıq abidələri və ənənələri ilə də tanış ola bilərsiniz.
Azərbaycan bu gün tolerantlıq və multikulturalizm baxımından dünya mərkəzlərindən birinə çevrilib. Əsrlər boyu ölkəmizdə müxtəlif xalqların və dinlərin təmsilçiləri dostluq, qarşılıqlı etimad və sülh şəraitində rahat yaşayır, fəaliyyət göstərirlər. Bu gün də biz öz ənənələrimizi, köklərimizi və tariximizi qoruyub saxlayaraq dünya mədəni müxtəlifliyinə böyük hörmətlə yanaşırıq.
Biz bu təqdimatı - birinci Avropa oyunlarının təqdimatını Avropanın müxtəlif şəhərlərində keçirəcəyik. Amma ilk təqdimat Fransada, Kannda keçirilir və bu da təsadüfü deyil. Fransa Avropanın aparıcı dövlətidir, ümumbəşəri mədəniyyət mərkəzidir. İdman sahəsində böyük nailiyyətlər əldə etmiş dövlətdir. Azərbaycan üçün də dost dövlətdir. Mən çox şadam ki, son illər ölkələrimiz arasındakı, xüsusilə də humanitar sahədə olan əlaqələr tamamilə yeni səviyyəyə çıxarılıb. Azərbaycanı daha dərindən tanıdan tədbirlər Fransanın müxtəlif şəhərlərində keçirilir. Bir il bundan əvvəl, yəqin ki, siz xatırlayırsınız Kannda çox böyük uğurla Azərbaycan mədəniyyəti günləri keçirildi və çox böyük maraqla qarşılandı. Azərbaycanın və Fransanın şəhərləri arasında qardaşlaşmaya dair sazişlər imzalanır və mən ümidvaram ki, gələcəkdə Kannla Azərbaycanın bir şəhəri arasında bu ənənə davam etdiriləcək.
Sonda xatırlatmaq istərdim ki, 1896-cı ildə Fransanın görkəmli ictimai xadimi, pedaqoqu, yazıçısı baron Pyer Kuvertənin səyləri nəticəsində olimpiya hərəkatı bərpa olunmuşdur. O vaxtdan etibarən olimpiya hərəkatının təcrübəsi insanları, xalqları, dövlətləri bir araya gətirir, körpüləri qurur, sülh, əmin-amanlıq və dostluq yaradır. Ümidvaram ki, Azərbaycanda keçiriləcək ilk Avropa oyunları bu dəyərlərin möhkəmlənməsinə öz layiqli töhfəsini verəcəkdir.

Торжественная презентация первых Европейских игр «Баку-2015» во Французском городе Канны
09.07.20149 июля во французском городе Канны в рамках «Дней азербайджанской культуры» состоялась торжественная презентация первых Европейских игр «Баку-2015».
Первая леди Азербайджана, председатель Организационного комитета предстоящих в Баку первых Европейских игр Мехрибан Алиева выступила на церемонии:
Очень приятно вновь находиться с вами в городе Канны. Я сердечно приветствую каждого из вас и выражаю вам глубокую признательность за то, что в этот вечер вы с нами.
Для меня большая честь быть почетным гражданином города Канны, и я, пользуясь случаем, выражаю свое уважение этому красивому городу и всем его жителям.
Как и в предыдущие годы, в этом году мы по-прежнему ощущаем гостеприимство и дружбу, и я выражаю глубокую признательность за внимание и уважение к нашей стране, каждому, кто помогал нам в наших мероприятиях, особенно мэру города Канны господину Лиснарду.
Сегодняшняя наша встреча посвящена очень знаменательному событию в истории Азербайджана – предстоящим в 2015 году в Баку первым Европейским играм. Как вы знаете, решением Европейского Олимпийского комитета Европейские игры будут проведены в столице Азербайджана городе Баку, и это решение было воспринято азербайджанским народом с глубоким удовлетворением и большой поддержкой. Именно за это историческое решение я выражаю глубокую признательность всем членам и президенту Европейского Олимпийского комитета.
Несмотря на то, что олимпийское движение возникло и впоследствии было возрождено в Европе, до этого Европейские игры никогда не проводились. Принять, подготовить и провести такие игры – соревнования, которые войдут в историю как первые Европейские игры, – огромная честь и в то же время большая ответственность для нас, для Азербайджана.
Сегодня Азербайджан известен в мире как спортивная держава. Поддержка спорта, олимпийского движения – одно из основных направлений государственной политики. После восстановления нашей независимости мы с 1996 года участвуем в Олимпийских играх, и за короткое время наши спортсмены добились больших успехов. От игр к играм растет число завоеванных медалей. На последних летних Олимпийских играх азербайджанские атлеты завоевали 10 медалей, и по этим результатам заняли среди европейских стран 15-е, а среди всех участников – 30-е место.
В нашей стране большое внимание уделяется развитию спортивной инфраструктуры, за последние десять лет в Азербайджане было построено более 50 олимпийских центров. В последние годы растет число молодых людей, занимающихся спортом, избравших спорт своей профессией, и перед этими молодыми людьми открываются новые перспективы и возможности.
Наша страна также приобрела большой опыт в проведении международных спортивных мероприятий. В Баку проводились чемпионаты мира и Европы по разным видам спорта. Состоявшийся в прошлом месяце в Баку чемпионат Европы по художественной гимнастике был оценен и спортсменами, и спортивной общественностью как чемпионат, подготовленный на самом высоком уровне.
Именно учитывая все эти факты – достижения наших спортсменов, имеющуюся спортивную инфраструктуру, мощную поддержку спорта со стороны государства и, конечно же, всестороннее и стремительное развитие нашей страны – Европейский Олимпийский комитет решил провести эти игры в Азербайджане.
Европейские игры откроют в спортивной истории Европы новую страницу, и, конечно же, первые игры обеспечат уровень стандартов будущих подходов. Несмотря на то, что на подготовку отведено всего два с половиной года, Азербайджан намерен провести эти игры на уровне летних олимпийских игр. Для этого осуществляются все необходимые меры, усердно трудится организационный комитет. Мы тесно сотрудничаем с международными структурами, Европейским Олимпийским комитетом. Мы пользуемся поддержкой многочисленных волонтеров, и таким образом осуществляется вся необходимая работа. Я надеюсь, что первые Европейские игры будут проведены в условиях справедливой, здоровой конкуренции, дружбы и солидарности.
Пользуясь случаем, я хочу пригласить вас в нашу страну. Надеюсь, что, будучи гостями нашей страны во время первых Европейских игр, вы также сможете познакомиться с историей и культурой Азербайджана, архитектурными памятниками и традициями, соединяющими Восток и Запад.
Сегодня Азербайджан стал одним из мировых центров с точки зрения толерантности и мультикультурализма. На протяжении столетий представители разных народов и религий спокойно живут и трудятся в нашей стране в атмосфере дружбы, взаимного доверия и мира. Мы и сегодня, сохраняя свои традиции, корни и историю, с большим уважением относимся к мировому культурному разнообразию.
Мы проведем эту презентацию – презентацию первых Европейских игр – в различных городах Европы. Но первая презентация проводится во Франции, в Каннах, и это неслучайно. Франция является ведущим государством Европы, центром общечеловеческой культуры. Это государство, добившееся больших успехов в области спорта. Вместе с тем, это дружественное для Азербайджана государство. Я очень рада, что за последние годы связи между нашими странами, особенно в гуманитарной сфере, достигли совершенно нового уровня. В различных городах Франции проводятся мероприятия, которые еще глубже популяризируют Азербайджан. Год назад – наверно, вы помните, – в Каннах с огромным успехом были проведены и встречены с очень большим интересом Дни азербайджанской культуры. Между городами Азербайджана и Франции подписываются соглашения о побратимстве, и я надеюсь, что в будущем эта традиция будет продолжена между Каннами и одним из городов Азербайджана.
В заключение мне хотелось бы напомнить, что в 1896 году благодаря усилиям выдающегося общественного деятеля Франции, педагога и писателя, барона Пьера Кубертена было возрождено олимпийское движение. С того времени опыт олимпийского движения соединяет людей, народы, государства, налаживает мосты, создает мир, спокойствие и дружбу между ними. Надеюсь, что предстоящие в Азербайджане первые Европейские игры внесут свой достойный вклад в укрепление этих ценностей.