Fransanın Kann şəhərində “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunlarının təntənəli təqdimatı olub
09.07.2014İyulun 9-da Fransanın Kann şəhərində “Azərbaycan mədəniyyəti günləri” çərçivəsində “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunlarının təntənəli təqdimatı olub.
Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, Avropa oyunlarının Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva mərasimdə iştirak edib.
Tədbirin aparıcısı mərasim iştirakçılarına Azərbaycan, onun tarixi və mədəniyyəti haqqında məlumat verib, zəngin mədəni dəyərlərə malik olan Azərbaycanın təxminən 1 ildən sonra ilk Avropa oyunlarına ev sahibliyi edəcəyini vurğulayıb.
Tədbirdə çıxış edən Kann şəhərinin meri Devid Lisnard Qafqazın mirvarisi olan Azərbaycan ilə Aralıq dənizinin mirvarisi olan Kann şəhəri arasında dostluq əlaqələrinin getdikcə inkişaf etdiyini bildirib. Artıq ikinci dəfədir ki, Kannda Azərbaycan mədəniyyəti günlərinin təşkil olunduğunu xatırladan mer Azərbaycanın zəngin mədəni dəyərlərə malik olduğunu söyləyib, gələn il Bakıda ilk Avropa oyunlarının yüksək səviyyədə təşkil olunacağına əminliyini ifadə edib.
Mərasimdə “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunlarına həsr edilən videotəqdimat olub. Burada ötən dövrdə görülən işlər, tikilən idman obyektləri, Avropa oyunlarının Təşkilat Komitəsinin Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi ilə keçirilən toplantıları haqda geniş məlumatlar yer alır.
Fransa Olimpiya və İdman Komitəsinin prezidenti Deni Masseqliya 2015-ci ildə ilk Avropa oyunlarının Azərbaycanda keçirilməsini böyük hadisə adlandırıb, bu istiqamətdə görülən işləri yüksək qiymətləndirib. Avropa oyunlarına hazırlıq işlərinin yüksək səviyyədə həyata keçirildiyini deyən Deni Masseqliya Bakının Avropa oyunlarını uğurla başa vuracağına əmin olduğunu bildirib.
Sonra “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunlarının təqdimatına həsr edilmiş ziyafət olub. Mərasimdə Azərbaycanın incəsənət ustaları konsert proqramı ilə çıxış ediblər.
Daha sonra Kann şəhərinin məşhur Kruazett bulvarında Azərbaycan bəstəkarlarının musiqisinin sədaları altında atəşfəşanlıq olub.

Во французском городе Канны состоялась торжественная презентация первых Европейских игр «Баку-2015»
09.07.20149 июля во французском городе Канны в рамках «Дней азербайджанской культуры» состоялась торжественная презентация первых Европейских игр «Баку-2015».
В церемонии приняла участие первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара, председатель Организационного комитета Европейских игр Мехрибан Алиева.
Ведущий мероприятия проинформировал участников церемонии об Азербайджане, его истории и культуре, подчеркнув, что примерно через год Азербайджан, обладающий богатыми культурными ценностями, примет первые Европейские игры.
Выступивший на мероприятии мэр города Канны Дэвид Лиснард отметил, что поступательно развиваются дружественные связи между жемчужиной Кавказа – Азербайджаном и городом Канны, считающимся жемчужиной Средиземного моря. Напомнив, что уже второй раз в Каннах организовываются Дни азербайджанской культуры, мэр также отметил, что Азербайджан обладает богатыми культурными ценностями, и выразил уверенность в том, что в предстоящем году первые Европейские игры в Баку будут организованы на высоком уровне.
На мероприятии состоялась видеопрезентация в связи с первыми Европейскими играми «Баку-2015». Здесь представлена подробная информация о работе, проделанной за прошедший период, строящихся спортивных объектах, заседаниях, проводимых под руководством председателя Организационного комитета Европейских игр Мехрибан Алиевой.
Президент Олимпийского и спортивного комитета Франции Дени Массеглия назвал большим событием проведение в Азербайджане в 2015 году первых Европейских игр, высоко оценив подготовительные работы в этом направлении. Отметив высокий уровень реализации подготовительных работ к Европейским играм, Дени Массеглия с уверенностью заявил, что Баку так же успешно завершит Европейские игры.
Затем был устроен прием в связи с презентацией первых Европейских игр «Баку-2015». Мастера искусств Азербайджана выступили на церемонии с концертной программой.
Далее на знаменитом бульваре Круазетт в городе Канны был устроен фейерверк под звуки музыки азербайджанских композиторов.