19.09.2014Sentyabrın 19-da Parisin San-Sülpis meydanında Heydər Əliyev Fondu tərəfindən “Azərbaycan şəhərciyi” təşkil olunub.
Hörmətli Azərbaycanın Dostları Assosiasiyasının üzvləri!
Əziz qonaqlar, əziz dostlar, xanımlar və cənablar!
Parisin mərkəzində və onun ən gözəl guşələrindən biri olan Sən-Süplis meydanında “Azərbaycan şəhərciyi”nin açılışında hər birinizi ürəkdən salamlayıram.
İlk növbədə Azərbaycanı, onun tarixini, incəsənətini və mədəniyyətini tanıdan bu layihənin hazırlanmasına və keçirilməsinə yardım göstərən hər bir şəxsə, xüsusən də Paris şəhərinin VI rayonunun meri cənab Jan-Pyer Lökoqa və onun komandasına öz dərin minnətdarlığımı bildirirəm.
Fransada həyata keçirilən layihələr Azərbaycan tarixini, mədəniyyətini, incəsənətini tanıtmaqda mühüm rol oynayır.
Azərbaycan Fransa ilə ikitərəfli münasibətlərə çox böyük əhəmiyyət verir. Mən çox sevinirəm ki, son illər bu münasibətlər strateji əməkdaşlıq xarakteri daşıyır. Həm dövlət, həm də qeyri-dövlət strukturları, biznes sektoru, ictimai təşkilatlar arasında işgüzar əlaqələr qurulur və inkişaf edir.
Azərbaycan ilə Fransa bir çox sahələrdə əməkdaşlıq qurub, xüsusən də şəhərsalma, nəqliyyat, kosmos, şərabçılıq və digər sahələrdə artıq işgüzar əlaqələr yaranıb və bu əlaqələr ildən ilə inkişaf edir.
Azərbaycan Fransanın Cənubi Qafqazda ən böyük ticarət tərəfdaşıdır. Ölkələrimiz arasında ticarət dövriyyəsi iki milyard dollara çatıb. Azərbaycanda əllidən çox fransız şirkəti fəaliyyət göstərir.
Əlbəttə, xalqlarımız, ölkələrimiz arasında münasibətlərin möhkəmlənməsində humanitar və mədəniyyət sahəsində olan əlaqələr çox böyük əhəmiyyət daşıyır. Mən çox şadam ki, son iki il ərzində bu sahədə bir çox layihələr həyata keçirilib. Bir misalı sizin diqqətinizə çatdırmaq istərdim. Parisə gəlməmişdən əvvəl, sentyabrın 15-də ölkəmizin paytaxtı Bakıda Azərbaycan dövlətinin vəsaiti ilə inşa olunan ilk fransız liseyinin açılışında mən dövlət başçısı ilə bərabər iştirak etdim və çox şadam ki, müasir təhsil ocağı artıq ilk şagirdlər üçün öz qapılarını açıb.
Fransada isə biz mütəmadi olaraq artıq ənənəvi şəkildə Azərbaycan mədəniyyətini təqdim edən tədbirlər keçiririk və çox sevindirici haldır ki, təkcə Parisdə yox, Fransanın müxtəlif regionlarında, müxtəlif şəhərlərində Azərbaycanı tanıdan, Azərbaycan reallıqlarını çatdıran tədbirlər çox böyük maraqla qarşılanır. Mən çox şadam ki, bizim birgə səylərimiz nəticəsində Fransada Azərbaycanın dostlarının sayı ildən ilə artır. Bu sırada, bu yaxınlarda öz fəaliyyətini bərpa edən Fransadakı Azərbaycanın Dostları Assosiasiyasını biz ürəkdən salamlayırıq, onun fəaliyyətini alqışlayır və dəstəkləyirik.
Əziz dostlar, bu on gün ərzində “Azərbaycan şəhərciyi”ndə sizlərə Azərbaycanın keçmişi, bu günü və gələcəyi, Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti, incəsənəti və musiqisi barəsində dolğun məlumat veriləcək. Eyni zamanda, biz zəngin mədəni proqram hazırlamağa çalışmışıq. Ənənəvi və klassik musiqi, caz konsertləri, müxtəlif rəqs ansambllarının çıxışları sizə təqdim olunacaq. Ümidvaram ki, bu layihə də qəlbdən qəlbə ənənəvi, növbəti bir körpü olacaq.
Sonda qeyd etmək istərdim ki, sərginin, bu yarmarkanın bir qismi bildiyiniz kimi gələn il ölkəmizdə keçiriləcək Avropa oyunlarına həsr olunub. Bu, həm ölkəmiz, həm də Avropanın idman hərəkatı üçün çox əhəmiyyətli bir tədbirdir. Bu gün Azərbaycanda bütün lazımı tədbirlər görülür və ümidvaram ki, oyunlar əmin-amanlıq, həmrəylik və sağlam rəqabət şəraitində keçiriləcək.
Mən fürsətdən istifadə edərək sizləri bu tarixi oyunları izləmək üçün ölkəmizə dəvət edirəm.
Əziz dostlar, dəvətimizi qəbul edib bu axşam bizimlə olduğunuza görə sizə dərin minnətdarlığımı bildirirəm və sizə xoş axşam arzulayıram.

Opening of an “Azerbaijani Camp” in Paris
19.09.2014An “Azerbaijani Camp” was organized, September 19, by the Heydar Aliyev Foundation on Saint Sulpice Square of Paris.
- Dear Mister Mayor!
Respected members of the Friends of Azerbaijan Association!
Dear guests, friends, ladies and gentlemen!
I welcome everyone of you to the inauguration of the “Azerbaijani Camp” on Saint Sulpice Square, one of the most beautiful corners of Paris, located in the heart of the capital.
First of all, I would like to thank everyone who has contributed to preparation and holding of this project, which serves to promoting Azerbaijan, its history, art and culture, in particular mayor of the 6th district of Paris Mister Jean-Pierre Locoq and his team.
Projects being implemented in France play a significant part in promotion of Azerbaijan’s history, culture and art.
Azerbaijan attaches very significant importance to bilateral relations with France. I’m very glad recent years these relations have turned into a strategic cooperation. Business relations are built and developed between state structures, business sectors and public organizations.
Partnership relations have been built between Azerbaijan and France in a number of areas, in particular business relations have been created in the fields of town-building, cosmos, wine production etc., and year-by-year these relations are developing further.
Azerbaijan is the biggest trade partner of France in the South Caucasus. Trade turnover between our countries has reached two billion US Dollars. Over fifty French companies are operating in Azerbaijan.
Of course, humanitarian and cultural relations between us play a significant part in strengthening the relations between our peoples and countries. I’m very glad many projects have been implemented recent years in this sphere. I would like to cite one example. Before coming to Paris, on September 15, I participated, together with the Head of the State, in the inauguration of the first French Lycée in Baku built for the funds of the Azerbaijani State, and I’m very glad this modern education institution has opened its doors to first pupils.
And in France, we have been traditionally holding events promoting the culture of Azerbaijan, and it is gratifying that events promoting Azerbaijan’s culture held in regions of France too, besides Paris, are welcomed with great interest. I’m very glad, due to our joint efforts, number of friends of Azerbaijan in France are increasing year-by-year. We welcome the Friends of Azerbaijan Association, which has recently restored its operation in France, and wish them every success.
Dear friends, during these ten days, in the “Azerbaijani Camp”, you will be given comprehensive information about Azerbaijan’s past, present and future, Azerbaijan’s history, culture, art and music. At the same time, we tried to prepare a rich cultural programme. Traditional and classic music, jazz concerts, performances of various dance groups will be presented to you. I’m hopeful this project too will be another traditional bridge between souls.
At the end, I would like to note that part of this exhibition-fair is devoted to the European Games to be held next year in our country. This is a very significant event both for our country and the sports movement in Europe. Today, all actions are taken in Azerbaijan and I’m hopeful the Games will be held in an environment of tranquillity, solidarity and sound competition.