19.09.2014Sentyabrın 19-da Parisin San-Sülpis meydanında Heydər Əliyev Fondu tərəfindən “Azərbaycan şəhərciyi” təşkil olunub.
Hörmətli Azərbaycanın Dostları Assosiasiyasının üzvləri!
Əziz qonaqlar, əziz dostlar, xanımlar və cənablar!
Parisin mərkəzində və onun ən gözəl guşələrindən biri olan Sən-Süplis meydanında “Azərbaycan şəhərciyi”nin açılışında hər birinizi ürəkdən salamlayıram.
İlk növbədə Azərbaycanı, onun tarixini, incəsənətini və mədəniyyətini tanıdan bu layihənin hazırlanmasına və keçirilməsinə yardım göstərən hər bir şəxsə, xüsusən də Paris şəhərinin VI rayonunun meri cənab Jan-Pyer Lökoqa və onun komandasına öz dərin minnətdarlığımı bildirirəm.
Fransada həyata keçirilən layihələr Azərbaycan tarixini, mədəniyyətini, incəsənətini tanıtmaqda mühüm rol oynayır.
Azərbaycan Fransa ilə ikitərəfli münasibətlərə çox böyük əhəmiyyət verir. Mən çox sevinirəm ki, son illər bu münasibətlər strateji əməkdaşlıq xarakteri daşıyır. Həm dövlət, həm də qeyri-dövlət strukturları, biznes sektoru, ictimai təşkilatlar arasında işgüzar əlaqələr qurulur və inkişaf edir.
Azərbaycan ilə Fransa bir çox sahələrdə əməkdaşlıq qurub, xüsusən də şəhərsalma, nəqliyyat, kosmos, şərabçılıq və digər sahələrdə artıq işgüzar əlaqələr yaranıb və bu əlaqələr ildən ilə inkişaf edir.
Azərbaycan Fransanın Cənubi Qafqazda ən böyük ticarət tərəfdaşıdır. Ölkələrimiz arasında ticarət dövriyyəsi iki milyard dollara çatıb. Azərbaycanda əllidən çox fransız şirkəti fəaliyyət göstərir.
Əlbəttə, xalqlarımız, ölkələrimiz arasında münasibətlərin möhkəmlənməsində humanitar və mədəniyyət sahəsində olan əlaqələr çox böyük əhəmiyyət daşıyır. Mən çox şadam ki, son iki il ərzində bu sahədə bir çox layihələr həyata keçirilib. Bir misalı sizin diqqətinizə çatdırmaq istərdim. Parisə gəlməmişdən əvvəl, sentyabrın 15-də ölkəmizin paytaxtı Bakıda Azərbaycan dövlətinin vəsaiti ilə inşa olunan ilk fransız liseyinin açılışında mən dövlət başçısı ilə bərabər iştirak etdim və çox şadam ki, müasir təhsil ocağı artıq ilk şagirdlər üçün öz qapılarını açıb.
Fransada isə biz mütəmadi olaraq artıq ənənəvi şəkildə Azərbaycan mədəniyyətini təqdim edən tədbirlər keçiririk və çox sevindirici haldır ki, təkcə Parisdə yox, Fransanın müxtəlif regionlarında, müxtəlif şəhərlərində Azərbaycanı tanıdan, Azərbaycan reallıqlarını çatdıran tədbirlər çox böyük maraqla qarşılanır. Mən çox şadam ki, bizim birgə səylərimiz nəticəsində Fransada Azərbaycanın dostlarının sayı ildən ilə artır. Bu sırada, bu yaxınlarda öz fəaliyyətini bərpa edən Fransadakı Azərbaycanın Dostları Assosiasiyasını biz ürəkdən salamlayırıq, onun fəaliyyətini alqışlayır və dəstəkləyirik.
Əziz dostlar, bu on gün ərzində “Azərbaycan şəhərciyi”ndə sizlərə Azərbaycanın keçmişi, bu günü və gələcəyi, Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti, incəsənəti və musiqisi barəsində dolğun məlumat veriləcək. Eyni zamanda, biz zəngin mədəni proqram hazırlamağa çalışmışıq. Ənənəvi və klassik musiqi, caz konsertləri, müxtəlif rəqs ansambllarının çıxışları sizə təqdim olunacaq. Ümidvaram ki, bu layihə də qəlbdən qəlbə ənənəvi, növbəti bir körpü olacaq.
Sonda qeyd etmək istərdim ki, sərginin, bu yarmarkanın bir qismi bildiyiniz kimi gələn il ölkəmizdə keçiriləcək Avropa oyunlarına həsr olunub. Bu, həm ölkəmiz, həm də Avropanın idman hərəkatı üçün çox əhəmiyyətli bir tədbirdir. Bu gün Azərbaycanda bütün lazımı tədbirlər görülür və ümidvaram ki, oyunlar əmin-amanlıq, həmrəylik və sağlam rəqabət şəraitində keçiriləcək.
Mən fürsətdən istifadə edərək sizləri bu tarixi oyunları izləmək üçün ölkəmizə dəvət edirəm.
Əziz dostlar, dəvətimizi qəbul edib bu axşam bizimlə olduğunuza görə sizə dərin minnətdarlığımı bildirirəm və sizə xoş axşam arzulayıram.

Открытие «Азербайджанского городка» в Париже
19.09.201419 сентября на площади Сен-Сюльпис в Париже состоялось открытие организованного Фондом Гейдара Алиева «Азербайджанского городка».
Уважаемые члены Ассоциации друзей Азербайджана!
Дорогие гости, дорогие друзья, дамы и господа!
Сердечно приветствую всех вас на открытии «Азербайджанского городка» в центре Парижа, в одном из красивейших его уголков – на площади Сюльпис.
Прежде всего, хочу выразить глубокую признательность всем, кто оказывал содействие в подготовке и реализации проекта, популяризирующего Азербайджан, его историю, искусство и культуру, в особенности, мэру 6-го района Парижа Жан-Пьеру Лекоку и его команде.
Реализуемые во Франции проекты играют важную роль в популяризации истории, культуры, искусства Азербайджана.
Азербайджан придает очень большое значение двусторонним отношениям с Францией. Очень рада, что в последние годы эти отношения носят характер стратегического сотрудничества. Налаживаются и развиваются деловые связи как между государственными, так и негосударственными структурами, сектором бизнеса, общественными организациями.
Азербайджан и Франция наладили сотрудничество во многих областях, в частности, в таких сферах, как градостроительство, транспорт, космос, виноделие и прочие, эти связи с каждым годом развиваются.
Азербайджан является крупнейшим торговым партнером Франции на Южном Кавказе. Торговый оборот между нашими странами достиг двух миллиардов долларов. В Азербайджане работают более пятидесяти французских компаний.
Имеющиеся связи в гуманитарной и культурной сфере, конечно, представляют очень большое значение в укреплении отношений между нашими народами, странами. Я очень рада, что в последние два года в этой области реализовано много проектов. Хочу довести до вашего внимания один пример. 15 сентября, перед тем, как приехать в Париж, я вместе с главой государства принимала участие в открытии первого французского лицея, построенного в столице нашей страны Баку на средства Азербайджанского государства, и очень рада, что это современное учебное заведение уже открыло свои двери для первых учеников.
Во Франции же мы уже регулярно по традиции проводим мероприятия, представляющие азербайджанскую культуру, и отрадно, что проводимые не только в Париже, но и различных регионах, городах Франции мероприятия, популяризирующие Азербайджан, доводящие до людей азербайджанские реалии, воспринимаются с большим интересом. Очень рада, что благодаря нашим совместным усилиям друзей Азербайджана во Франции с каждым годом становится все больше. В этом ряду мы сердечно приветствуем недавно возобновившую свою работу Ассоциацию друзей Азербайджана во Франции, одобряем и поддерживаем ее деятельность.
Дорогие друзья, в течение предстоящих десяти дней в «Азербайджанском городке» вам будет предоставлена подробная информация о прошлом, настоящем и будущем Азербайджана, его истории, культуре, искусстве и музыке. Одновременно мы постарались подготовить содержательную культурную программу. Вам будут представлены концерты традиционной и классической музыки, джазовые концерты, выступления различных танцевальных ансамблей. Надеюсь, что этот проект также станет очередным традиционным мостом между сердцами людей.
В заключение хотелось бы отметить, что часть выставки, этой ярмарки, как вы знаете, посвящена предстоящим в следующем году в нашей стране Европейским играм. Это очень важное мероприятие для спортивного движения как нашей страны, так и Европы. Сегодня в Азербайджане предпринимаются все необходимые меры, и я надеюсь, что игры пройдут в условиях спокойствия, солидарности и здоровой конкуренции.
Пользуясь случаем, приглашаю вас в нашу страну посмотреть эти исторические Игры.
Дорогие друзья, выражаю вам глубокую признательность за то, что вы приняли наше приглашение и провели сегодняшний вечер с нами, и желаю вам доброго вечера.