Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Xocalı şəhərinə köçən sakinlərlə görüşüblər
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Arzu Əliyeva mayın 28-də Xocalı şəhərinə köçən sakinlərlə görüşüblər.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım əvvəlcə sakinlərlə söhbət etdilər.
Sakinlər: Cənab Prezident, xoş gəlmisiniz. Qədəmləriniz mübarək. Allah Sizi qorusun.
Mehriban xanım Əliyeva: Sizi təbrik edirəm.
Prezident İlham Əliyev: Salam. Siz də xoş gəlmisiniz.
Sakin: Allah Sizi qorusun. Allah Sizə cansağlığı versin. Sizinlə fəxr edirik. Nə yaxşı ki, varsınız.
Prezident İlham Əliyev: Çox sağ olun. Xocalı necə gözəlləşib.
Sakin: Gözəldir, Sizin sayənizdə, hamımız minnətdarıq. Bütün xocalılılar Sizə minnətdardır, cənab Prezident. Nə yaxşı ki, bizim belə Prezidentimiz var. Vallah, Sizinlə fəxr edirik. Sevincimizin həddi-hüdudu yoxdur.
Prezident İlham Əliyev: Sağ olun. Bu gün bayram günüdür, Müstəqillik Günüdür. İlk növbədə, Sizi Müstəqillik Günü münasibətilə təbrik edirəm.
Sakin: Çox sağ olun, minnətdarıq.
Prezident İlham Əliyev: Bu gözəl gündə xocalılılar artıq qayıdırlar.
Sakin: Bəli, görüşdük.
Prezident İlham Əliyev: Həm görüşürük, həm də ki, birinci 20 ailə Xocalıya qayıdır. Bu münasibətlə də sizi ürəkdən təbrik etmək istəyirəm.
Sakinlər: Çox sağ olun, Sizə minnətdarıq.
Prezident İlham Əliyev: Əlbəttə ki, bu qayıdışın Müstəqillik Gününə təsadüf etməsi təsadüfi deyil. Çünki bildiyiniz kimi, keçən il Müstəqillik Günündə mən Laçın şəhərində laçınlılara evlərinin açarlarını təqdim etmişdim. İki il bundan əvvəl Müstəqillik Günü ərəfəsində - mayın 27-də Ağalı sakinləri ilə görüşmüşdüm. Onlar da məhz o gündə köçmüşdülər. Bu gün isə xocalılılar qayıdırlar. Bu, gözəl tarixi hadisədir. Xocalı da gördüyünüz kimi, gözəlləşir, yenidən qurulur.
Sakinlər: Bəli, gözəlləşib. Çox sağ olun.
Prezident İlham Əliyev: Əvvəlkindən də daha gözəl şəhərdir və daha da gözəl olacaq. Bu gün sadəcə olaraq, birinci mərhələdir. Bu gün, əslində, Böyük Qayıdış proqramının Xocalı səhifəsi yazılır. Yaxın gələcəkdə digər xocalılılar da buraya qayıdacaqlar, əminəm ki, böyük həvəslə.
Sakin: Siz onsuz da qədəmlərinizi haraya qoyursunuzsa, orada gül-çiçək canlanır, bütün torpaqlar çiçəklənir.
Prezident İlham Əliyev: Sağ olun. Xocalılılar müxtəlif yerlərdə məskunlaşmışdılar və müstəqillik illərini Xocalıdan ayrı keçirməli oldular. Müstəqilliyin bərpası elan olunandan dörd ay sonra Ermənistan Xocalı soyqırımını törətdi, günahsız insanları qətlə yetirdi, insanlığa qarşı cinayət törətdi. Xocalılılar faktiki olaraq müstəqilliyin bütün illərini başqa-başqa yerlərdə keçirməli oldular, o cümlədən Ağcakənd kəndində. Bildiyiniz kimi, birinci köçkün qəsəbəsi məhz Ağcakənd qəsəbəsində xocalılılar üçün Ulu Öndərin iştirakı ilə salınmışdır.
Sakin: Qisasımızı aldınız, qurban Sizə.
Prezident İlham Əliyev: Mən də, Mehriban xanım da o vaxt orada idik və o vaxtdan bu günədək, görün, nə qədər gözəl tarix yazdıq, Qarabağı tam azad etdik. Mən bilirəm ki, İkinci Qarabağ müharibəsi başa çatanda xocalılılar inanırdılar, bilirdilər ki, bu gün də gələcək.
Sakinlər: Bəli, Sizə inanırdıq.
Prezident İlham Əliyev: Mən də bilirdim, şübhə etmirdim, sadəcə olaraq, onun vaxtı var idi. Onu da təxmin edirəm, xocalılılar bəlkə də gözləmirdilər ki, bu, bu qədər tez baş verəcək.
Sakinlər: Bəli.
Prezident İlham Əliyev: Çünki müxtəlif fikirlər var idi, o cümlədən Ermənistanda müxtəlif gözləntilər var idi. Burada - Xocalıda, Xankəndidə, o vaxt hələ ki, azad edilməmiş digər şəhər və kəndlərimizdə separatçılar at oynadırdılar. Onlar hesab edirdilər ki, burada separatçılıqla əbədi məşğul olacaqlar. Halbuki bunun heç bir hüquqi, tarixi əsası yox idi. Xocalı qədim Azərbaycan torpağıdır. Mənfur düşmən soyqırımı törədəndən sonra burada qanunsuz məskunlaşma da aparmışdır. Bu da hərbi cinayət sayılır. Xocalının adını da dəyişdirməyə, bir hərbi cinayətkarın adına rəsmiləşdirməyə çalışırdılar. Ancaq hər şeyin vaxtı var və biz qayıtmışıq, həm Vətən müharibəsi, həm antiterror əməliyyatı xalqımızın gücünü, iradəsini, əsgər və zabitlərimizin qəhrəmanlığını bütün dünyaya sübut etdi. Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin!
Sakinlər: Amin!
Prezident İlham Əliyev: Onların qəhrəmanlığı, fədakarlığı sayəsində biz bu gün buradayıq. Onlar sinələrini qabağa verərək düşmənə elə bir sarsıdıcı zərbə endirmişlər ki, əminəm, bundan sonra Ermənistan heç vaxt Azərbaycana qarşı hər hansı bir hərbi təxribat törətməyə cəhd etməyəcək. Halbuki Ermənistanda revanşistlər də kifayət qədər çoxdur. Biz son hadisələri də izləyirik, görürük ki, bizə qarşı yenidən ərazi iddiaları irəli sürmək cəhdləri var. Ona görə biz hər an hazır olmalıyıq. Əlbəttə ki, ilk növbədə, ordumuzu daha da gücləndirməliyik və bunu edirik.
Bu gün hərbçilər üçün inşa edilmiş evlərlə də tanış oldum. Bütün Qarabağ və Şərqi Zəngəzur çox möhkəm bir istehkam zonası olacaq və burada artıq bu istiqamətdə işlər görülür ki, Azərbaycan xalqı əbədi əmin olsun, bir daha bu faciələr bizim xalqımızın başına gəlməyəcək.
Bu gün bax, burada – Xocalıda, - cəmi 8 ay ərzində bərpa edilmiş Xocalıda, - görüşməyimiz əlbəttə ki, xüsusi məna daşıyır. Məhz Müstəqillik Günündə mən sizinlə yenidən görüşmək istəmişəm. Üç ay bundan əvvəl - fevralın 26-da hər birimiz üçün faciəli gündə Xocalıda Memorial Kompleksin təməlini qoyduq. Bu gün isə artıq xocalılılar qayıdır və şəhər də göz oxşayır.
Sakinlər: Çox gözəldir, cənab Prezident, Allah Sizə dəyməsin.
Prezident İlham Əliyev: Həm abad, gözəl evlər, istirahət zonaları. O qədər gözəl təbiəti var ki, burada yaşamaq, yaratmaq hər bir insana xüsusi zövq verəcək. Siz də buna layiqsiniz. Siz otuz ildən çox müxtəlif yerlərdə yaşamısınız - kimi yataqxanada, kimi uşaq bağçasında, kimi qohumların evində, kimi də qəsəbədə. Bilirsiniz, mən işğal dövründə xocalılılarla dəfələrlə görüşmüşdüm, - Bakıda və digər yerlərdə qəsəbə salınmışdır, - deyirdim ki, gün gələcək sizinlə Xocalıda görüşəcəyik. Bax, bu gün də gəldi. Sizi təbrik edirəm. Sizə cansağlığı arzulayıram.
Sakinlər: Çox sağ olun, minnətdarıq. Allah Sizi qorusun.
Prezident İlham Əliyev: İndi də açarları sizə təqdim edək.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım evlərin açarlarını sakinlərə təqdim etdilər.
Daha sonra Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Arzu Əliyeva sakinlərlə birlikdə Xocalı şəhərini gəzdilər, görülən işlərlə tanış oldular.
Prezident İlham Əliyev: Xocalının indi quruluşu dəyişir, əvvəllər burada nə olub, yadınızdadır?
Sakinlər: Çox dəyişib. Bəli, əlbəttə, yadımızdadır. Bura dairə idi, Mədəniyyət evi. Yanğın meydançası var.
Prezident İlham Əliyev: O vaxt qəsəbənin mərkəzi bura idi?
Sakinlər: Xeyr, bura baş hissə idi, mərkəz bir az qabaqdadır. Təqdimat olacaq yer.
Prezident İlham Əliyev: Xocalının gələcək inkişafı ilə bağlı Baş planı da hazırlanıb. Gedək ona bərabər baxaq.
Sakinlər: Allah Sizin canınızı sağ eləsin. Allah köməyiniz olsun. Bu sevinci bizə yaşatdınız. Allah Sizi var eləsin.
Sakin: Allah Sizi var eləsin. Sizin sayənizdə gəlmişik bu gözəl yerə, gözəl vətənə. Bu gün gözəl Bayrağın altında sevinci yaşayırıq. Bundan gözəl nə ola bilər?
Prezident İlham Əliyev: Bəli, Xocalı indi böyük şəhər olacaq.
Sakin: Allah Sizi var eləsin.
Prezident İlham Əliyev: Bu, hələ birinci mərhələdir.
Sakin: Allah Mehriban xanımı, övladlarınızı xoşbəxt eləsin. Vallah, bundan gözəl xoşbəxtlik nə ola bilər? Yaşayırıq, gözəldir, hər şey yaxşıdır.
Prezident İlham Əliyev: Siz buna layiqsiniz. Vətəninizdən 30 ildən çox məhrum olmusunuz.
Sakin: Bəli, cənab Prezident, demək olar ki, 30 ildir. Bizim əhali XX əsrin faciəsini yaşayıb, Xocalı faciəsini. Burada olan bütün insanlar o faciədən çıxmış insanlardır. Bütün bunlara baxmayaraq, bu gün biz kədərli olsaq da, sevincimizin həddi-hüdudu yoxdur. Kədərliyik ona görə ki, Xocalı faciəsini yaşamışıq, Xocalı faciəsindən çıxmışıq. Xocalıda elə bir ailə yoxdur ki, həmin faciə vaxtı itki verməsin, şəhid verməsin. Yəni, bütün bunlara baxmayaraq, Sizin xarici və daxili siyasətiniz nəticəsində bizim torpaqlarımız azad edildi. Daha sonra keçən ilin sentyabr ayında antiterror əməliyyatı nəticəsində Xocalımız separatçı ermənilərdən təmizləndi və azad edildi. Sizin sayənizdə qısa müddət ərzində Xocalımız belə gözəlləşdi.
Prezident İlham Əliyev: Səkkiz aya.
Sakinlər: Səkkiz aya, bu, möcüzədir. Səkkiz aya bax belə quruculuq işləri aparıldı.
Prezident İlham Əliyev: Mən xüsusi tapşırıq vermişdim, antiterror əməliyyatından dərhal sonra dedim ki, birinci növbədə biz Xocalını bərpa etməliyik.
Sakin: Cənab Prezident, Xocalıda ilk şəhid mənim qardaşım olub. 1991-ci il sentyabr ayının 9-dan 10-na keçən gecə 25 yaşında.
Prezident İlham Əliyev: Necə şəhid olub? Döyüşlər gedirdi, yoxsa hücum etmişdilər?
Sakin: Yox, dağdan “Qrad” atdılar, yox, “Alazan” atdılar. Düşdü, qardaşım da postda idi, həmin vaxt biz kəndi qoruyurduq.
Prezident İlham Əliyev: Hansı tərəfdən atırdılar?
Sakinlər: Baxın, o dağın bu üzündən, meşəlikdən. Allah Sizə dəyməsin, bu xoşbəxtliyi bizə Siz yaşatmısınız. Bunu mən həmişə demişəm, mənim birinci arzum olub Sizi xanımınızla bax belə, yan-yana, yaxından görüm.
Sakin: Mən onu bilirəm ki, dünyada Sizin kimi Prezident olmayıb, olmayacaq da. Həqiqətən, vicdan haqqı. Bunu hamı deyir, təkcə bizim Xocalı camaatı yox, bütün Qarabağ, bütün Azərbaycan xalqı. Bu, son 200 ildə tariximizdə olmayan bir şeydir. İndi Sizin sayənizdə biz qalib xalq kimi yaşayırıq.
Prezident İlham Əliyev: Siz yaxşı bilirsiniz ki, o vaxt bura Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayəti idi və burada yaşayan azərbaycanlılar da istər-istəməz erməni rəhbərlərə tabe olmalı idilər.
Sakinlər: Doğrudur. Yüzə-yüz elə idi.
Prezident İlham Əliyev: Sizi nə qədər sıxışdırırdılar. Mən xocalılılarla çox görüşmüşəm, hətta burada tam məktəb də olmayıb.
Sakinlər: Olmayıb.
Prezident İlham Əliyev: Olmayıb ki, getsin uşaqlar orada oxusun. Orada da min dənə əzab-əziyyət çəkirdilər.
Sakinlər: Bütün yarışlara gedəndə də bizi sıxışdırırdılar, yer vermirdilər. Deyirdilər ki, azərbaycanlısan.
Prezident İlham Əliyev: Bir tərəfdə Xankəndi, bir tərəfdə Əsgəran.
Sakinlər: Qalmışdıq bunların arasında. Həqiqətən, cənab Prezident, Siz Şuşadan, - həmin kadrlar mənim yadımdan çıxmır, - qardaş ölkənin Prezidenti cənab Ərdoğanla Xankəndiyə baxanda dediniz ki, olacaq.
Prezident İlham Əliyev: Olacaq.
Sakin: Bu gün mən şadam ki, Xocalıdayam. Yəni, 32 il bundan qabaq Xocalını itirdik. Mən əsir düşmüşdüm, yaralanmışdım.
Prezident İlham Əliyev: Əsir düşmüşdün?
Sakin: Xankəndidə mən həmin yerə getmək istədim, mənə dedilər ki, olmaz.
Prezident İlham Əliyev: Xankəndidə əsir düşmüşdünüz?
Sakin: Xocalı faciəsində yaralanmışdım, Xankəndidə saxlayırdılar.
Prezident İlham Əliyev: Yox, gedib baxmaq olar.
Sakin: Yəni, həmin yeri təxmin etdim ki, necə gətirib aparırdılar.
Prezident İlham Əliyev: Gedib görərsiniz o yerləri. Çünki sentyabr ayından artıq Xankəndiyə də köç başlayır.
Sakinlər: İnşallah.
Prezident İlham Əliyev: Birinci köçən tələbələr və onların müəllimləri olacaqlar. Qarabağ Universiteti fəaliyyətə başlayır. Ona görə bir tərəf olacaq Xankəndi, bir tərəf Ağdam. Ağdam şəhərinə də gələn il insanlar qayıdacaqlar.
Sakin: İnşallah. Bəli, cənab Prezident, Sizin sayənizdə, Sizin siyasətinizin nəticəsində biz Xocalıya qayıtdıq və işlərimizi gördük. Min şükür.
Prezident İlham Əliyev: Allaha şükür. Siz burada əbədi yaşayacaqsınız.
Sakinlər: Sağ olun, var olun, Allah Sizə dəyməsin.
Xocalı sakini Səriyyə Cəfərova: Cənab Prezident, mən bu evdə yaşamışam.
Prezident İlham Əliyev: Bu evdə?
Səriyyə Cəfərova: Bəli, bu evdə. Mən Sizi evimizə dəvət edirəm.
Prezident İlham Əliyev: Gedək, Mehriban xanım da gəlsin, gedək.
Səriyyə Cəfərova: Mən bu evdə doğuldum, bu evdə böyüdüm.
Prezident İlham Əliyev: Sonra ermənilər gəlib evinizdə yerləşmişdilər, elədir?
Səriyyə Cəfərova: Bəli, ermənilər bu evdə yerləşdilər və mənim anamı şəhid etdilər. Ondan sonra mən bir ailə olaraq üç əmim oğlunu itirdim, anamı itirdim.
Prezident İlham Əliyev: Bu xanımın evidir.
Mehriban xanım Əliyeva: Eləmi?
Səriyyə Cəfərova: Bəli, mənim anam bax bu evi tikib.
Prezident İlham Əliyev: Anası da şəhid olub.
Səriyyə Cəfərova: Bəli şəhid olub.
Mehriban xanım Əliyeva: Allah rəhmət eləsin.
Səriyyə Cəfərova: Anam üç qız uşağını atasız böyüdüb. Bu ev mənim üçün çox doğmadır, əzizdir.
Mehriban xanım Əliyeva: Bu, həmin evdir, qalıb?
Prezident İlham Əliyev: Bərpa etmişik.
Səriyyə Cəfərova: Bu evi bizə yenidən bəxş etdiniz, cənab Prezident. Məni evimə gətirən Prezident, Mehriban xanım, Sizə sonsuz təşəkkür edirəm ki, bu, mənim üçün yuxu deyil, xəyal deyil, bu, əsl gerçəkdir. Təşəkkürlər, cənab Prezident.
Prezident İlham Əliyev: Sağ olun, gedək evinizə baxaq. Amma əminəm ki, ümidlərinizi heç vaxt itirməmişdiniz.
Səriyyə Cəfərova: Heç vaxt itirmədim.
Prezident İlham Əliyev: Amma çox vaxt keçib təbii ki, 32 il başqa-başqa yerlərdə.
Səriyyə Cəfərova: Cənab Prezident, 32 il zaman keçdi. Amma mən Erməni Təcavüzünün Tanıdılması İctimai Birliyinin sədriyəm, tədqiqatçı jurnalistəm, 2017-ci ildə biz Sizinlə görüşmüşük, cənab Prezident.
Prezident İlham Əliyev: Harada?
Səriyyə Cəfərova: Mətbuat Günündə görüşmüşük biz və orada Sizinlə səmimi söhbətimiz də olub. Yəni, Siz həmişə xocalılılara xüsusi qayğı ilə yanaşmısınız.
Prezident İlham Əliyev: Elədir, düzdür.
Səriyyə Cəfərova: Allah elə qismət edib ki, mənə Ulu Öndərlə də görüşmək nəsib olub. 1995-ci ildə o, xocalılıları qəbul edib. Buyurun, cənab Prezident.
Prezident İlham Əliyev: Sizin həyətiniz budur?
Səriyyə Cəfərova: Bəli, bu həyətdir.
Prezident İlham Əliyev: Hə, yaxşıdır.
Səriyyə Cəfərova: Mən həmişə, - bayaq qeyd etdiyim kimi, - anamın oğul övladı olmadığına görə, bu həyəti becərirdim və deyirdim ki, qoy mənim anamın ürəyi böyüsün və mənim anam qış vaxtı...
Prezident İlham Əliyev: Artıq indi yenidən becərirsiniz.
Səriyyə Cəfərova: Yenidən burada elə bir həyat, elə bir gözəllik gördüm ki, bəlkə də bu gün anamın ruhu Sizi görür, bizi görür və nə qədər şad olur.
Prezident İlham Əliyev: Ruhu şaddır.
Səriyyə Cəfərova: Şad olur ki, onun evinə cənab Prezident gəlib. Bundan gözəl hiss harada var, cənab Prezident?
Səriyyə Cəfərova: Bunu bizə yaşatdığınız üçün Sizə sonsuz təşəkkür edirəm.
Prezident İlham Əliyev: Çox gözəl tarixi bir hadisədir. Tarixi günləri yaşayırıq.
Səriyyə Cəfərova: Tarixi bir hadisədir ki, ilk dəfə mənim evimə gəlirsiniz, cənab Prezident.
Prezident İlham Əliyev: Həyət də yaxşıdır, böyükdür.
Mehriban xanım Əliyeva: Həyət də böyükdür.
Sakinlər: Allah Sizi xoşbəxt eləsin, Sizə cansağlığı versin.
Prezident İlham Əliyev: Gedək.
Mehriban xanım Əliyeva: Gəlin, keçək baxaq.
Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Arzu Əliyeva Səriyyə Cəfərovanın evində yaradılan şəraitlə tanış oldular.
Səriyyə Cəfərova: Buyurun, cənab Prezident, xoş gəlmisiniz. Buyurun, Mehriban xanım, xoş gəlmisiniz.
Mehriban xanım Əliyeva: Sağ olun, sizinlə bərabər.
Səriyyə Cəfərova: Çox sağ olun. Bax o evdə doğuldum, bu evdə böyüdüm. Bu evdə bizim anamız üç qızı böyütdü, təhsil verdi, ali təhsil verdi. Bu gözəlliyi bizə Siz bəxş etdiniz, Xocalını Siz bizə bəxş etdiniz.
Prezident İlham Əliyev: Gözəl tikilib. Mən baxıram, divarları da qalındır, möhkəmdir.
Səriyyə Cəfərova: Çox gözəl, hər şey çox yüksək səviyyədə təmir olunub. Mehriban xanım, çox təşəkkür edirəm.
Prezident İlham Əliyev: Çox gözəldir bura, mətbəxdir, qaz da var.
Səriyyə Cəfərova: İnşallah. Hər şey var, burada evlər yüksək səviyyədə təmir olundu və bu evləri bizə bəxş etdilər.
Prezident İlham Əliyev: Sizi təbrik edirik.
Səriyyə Cəfərova: Mən bir məsələni də vurğulamaq istəyirəm ki, mən Erməni Təcavüzünün Tanıdılması İctimai Birliyinin sədriyəm. Uzun illərdir Qarabağ həqiqətlərinin dünyada yayılmasında xidmət göstərirəm. Mehriban xanım, nə yaxşı ki, Sizin Qarabağ həqiqətlərinin yayılmasında çox böyük xidmətləriniz oldu. Mən “Xocalıya ədalət!” kampaniyasına görə təşəkkür edirəm ki, biz də azacıq olaraq ona dəstək verdik.
Səriyyə Cəfərova: Buna görə də Xocalı soyqırımını dünyaya tanıtdıq. Xocalını dünyaya tanıtdıq.
Prezident İlham Əliyev: Bəli, “Xocalıya ədalət!” kampaniyasına qədər, siz də yaxşı bilirsiniz, Xocalı soyqırımı haqqında o qədər də böyük məlumat yox idi, dünyada geniş məlumat yox idi. Çünki Ermənistan çalışırdı ki, hər vəchlə bunu ört-basdır etsin, bizdə də o vaxt belə imkanlar yox idi sözün düzü. Amma “Xocalıya ədalət!” kampaniyası bütün dünyaya səs saldı, geniş vüsət aldı və bunun nəticəsində 13 ölkə Xocalı soyqırımını soyqırımı kimi tanıdı.
Səriyyə Cəfərova: Bəli, soyqırımı kimi tanıdı. Bundan sonra da mən inanıram ki, Mehriban xanımın, eyni zamanda, Sizin əməyiniz nəticəsində Xocalı soyqırımı tanınacaq. Siz bizə 8 ay ərzində belə bir gözəllik bəxş etdiniz. İnanın, mən heç vaxt güman etmirdim ki, evimə bax bu formada gələcəyəm. Bunu bizə yaşatdınız, cənab Prezident, təşəkkür edirəm.
Prezident İlham Əliyev: Sağ olun. Xocalı soyqırımı abidəsinin, Memorial Kompleksinin yaradılması ilə bağlı uzun illər məsələlər müzakirə edilirdi, hətta “Ana fəryadı” abidəsinin yanında yer də seçilmişdi, layihə də hazırlanmışdı. Ancaq hər il mən son təsdiqimi vermirdim. Çünki ürəyimdə saxlayırdım ki, bu Memorial Kompleks Xocalıda yaradılmalıdır və belə də oldu. Həmin o layihəni biz gətirdik və fevralın 26-da Xocalıda xocalılılarla bərabər Xocalı Memorial Kompleksinin təməli qoyuldu və burada inşa ediləcək. Bütün dünya da görəcək ki, erməni vəhşiliyi nədir, bu, həqiqətdir və bunu hər kəs bilməlidir. Ermənistan özü bunu etiraf etməlidir, özü bizdən üzr istəməlidir. Ancaq bunu etməklə ola bilsin ki, indiki Ermənistan rəhbərliyi - o vəhşilərin, vandalların, qaniçənlərin günahlarını bir qədər yumuş ola bilər. Bunu etməsə, məncə, Ermənistan özü heç vaxt ayağa dura bilməyəcək. Gərək, ilk növbədə, Ermənistan özü bu faciəni, bu cinayəti, hərbi cinayətini tanısın.
Sakinlər: İnşallah. Allah səsinizi eşitsin, Allah Sizi qorusun. Allah ömrünüzü uzun eləsin.
Səriyyə Cəfərova: Bir daha təşəkkür edirəm. Sizə minnətdarıq, cənab Prezident. Siz gəldiniz, mənim anamın ruhunu şad etdiniz. Mehriban xanım, çox sağ olun. Mənim anamın ruhu necə şad oldu. Bu gün mən özümü bu evdə çox xoşbəxt hiss edirəm. Çünki bu işığı mənə Siz bəxş etdiniz. İşığınız sönməsin, Mehriban xanım.
Digər qadın sakin: Cənab Prezident, Mehriban xanım, Sizə minnətdarıq. Soyqırımı qurbanlarının ruhu şaddır. Bu gün xocalılılar sevinirlər ki, bizim gözəl Prezidentimiz qisasımızı yerdə qoymadı. Mehriban xanım, evdə də Sizə dua edirəm. Allah-taala Sizi bir-birinizdən ayırmasın. Allah Sizə cansağlığı versin. İşığınız sönməsin.
Daha sonra dövlətimizin başçısı və birinci xanım sakin Müşfiq Sadıqovun evində yaradılan şəraitlə tanış oldular.
Prezident İlham Əliyev: Sizin eviniz buradadır?
Müşfiq Sadıqov: Bəli, ata-baba evimiz qabaqdadır. Evin o daşı da orada durur. Yəqin ki, ermənilərin də yadından çıxıb, onu sökməyiblər, qalıb. 1976-cı ildə atamın adı-familiyası yazılıb.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева встретились с жителями, переселившимися в город Ходжалы
28.05.202428 мая Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и их дочь Арзу Алиева встретились с жителями, переселившимися в город Ходжалы.
Cначала глава государства и первая леди побеседовали с жителями.
Жители: Господин Президент, добро пожаловать. Да хранит Вас Аллах.
Мехрибан ханым Алиева: Поздравляю вас.
Президент Ильхам Алиев: Здравствуйте. И вам добро пожаловать.
Житель: Да хранит Вас Аллах. Да ниспошлет Аллах Вам здоровья. Мы гордимся Вами. Хорошо, что Вы есть.
Президент Ильхам Алиев: Большое спасибо. Как похорошел Ходжалы.
Житель: Похорошел, благодаря Вам, все мы признательны. Все ходжалинцы благодарны Вам, господин Президент. Как хорошо, что у нас такой Президент. Мы гордимся Вами. Наша радость не имеет границ.
Президент Ильхам Алиев: Спасибо. Сегодня праздничный день - День независимости. Прежде всего поздравляю вас с Днем независимости.
Житель: Спасибо большое, мы признательны.
Президент Ильхам Алиев: В этот прекрасный день ходжалинцы уже возвращаются.
Житель: Да, мы встретились.
Президент Ильхам Алиев: Мы и встречаемся, и первые 20 семей возвращаются в Ходжалы. Хочу от всей души поздравить вас по этому случаю.
Жители: Спасибо Вам большое, мы благодарны Вам.
Президент Ильхам Алиев: Конечно, не случайно, что это возвращение совпало с Днем независимости. Потому что, как вы знаете, в прошлом году в День независимости я вручил ключи от домов лачинцам в городе Лачин. Два года назад, накануне Дня независимости – 27 мая, я встретился с жителями Агалы. Они тоже переехали именно в тот день. А сегодня возвращаются ходжалинцы. Это прекрасное, историческое событие. Как видите, Ходжалы тоже хорошеет, отстраивается заново.
Жители: Да, похорошел. Большое спасибо.
Президент Ильхам Алиев: Город стал краше, чем раньше, и станет еще красивее. Сегодня только первый этап. Сегодня на самом деле пишется Ходжалинская страница программы «Великого возвращения». В ближайшем будущем сюда, уверен, с большой радостью вернутся и другие ходжалинцы.
Житель: Куда бы Вы ни ступили, там расцветают цветы, на всех землях начинается цветение.
Президент Ильхам Алиев: Спасибо. Ходжалинцы были расселены в различных местах и годы независимости вынуждены были провести в разлуке с Ходжалы. Через четыре месяца после провозглашения независимости Армения учинила Ходжалинский геноцид, убила невинных людей, совершила преступление против человечности. Фактически все годы независимости ходжалинцам пришлось провести в разных местах, в том числе и в селе Агджакенд. Как вам известно, первый поселок для переселенцев был заложен именно в поселке Агджакенд, для ходжалинцев, при участии великого лидера.
Житель: Вы отомстили за нас.
Президент Ильхам Алиев: И я, и Мехрибан ханым находились там в то время. И, посмотрите, какую прекрасную историю мы написали с того времени и по сей день, мы полностью освободили наш Карабах. Я знаю, что когда закончилась Вторая Карабахская война, ходжалинцы верили и знали, что этот день тоже наступит.
Жители: Да, мы верили в Вас.
Президент Ильхам Алиев: Я тоже знал, не сомневался, просто всему свое время. Я также предполагаю, что ходжалинцы не ожидали, что это произойдет так скоро.
Жители: Да.
Президент Ильхам Алиев: Потому что были разные мнения, в том числе в Армении были разные ожидания. Здесь – в Ходжалы, Ханкенди и других еще не освобожденных в то время наших городах и селах – бесчинствовали сепаратисты. Они считали, что будут заниматься здесь сепаратизмом вечно, хотя для этого не было никаких юридических, исторических оснований. Ходжалы – древняя азербайджанская земля. Совершив геноцид, ненавистный враг также провел здесь незаконное заселение. А это считается военным преступлением. Они также пытались изменить название Ходжалы, официально назвав его в честь военного преступника. Однако всему свое время, и мы вернулись. И Отечественная война, и антитеррористическая операция доказали всему миру силу и волю нашего народа, героизм наших солдат и офицеров. Да упокоит Аллах души всех наших шехидов!
Жители: Аминь!
Президент Ильхам Алиев: Благодаря их героизму, самоотверженности сегодня мы здесь. Встав грудью против врага, они нанесли ему такой сокрушительный удар, что, я уверен, Армения никогда больше не попытается совершить против Азербайджана какую-либо военную провокацию. Хотя реваншистов в Армении достаточно много. Мы следим и за последними событиями, видим, что есть попытки вновь выдвинуть против нас территориальные претензии. Поэтому мы в любой момент должны быть готовы. Конечно, в первую очередь нам необходимо еще больше усилить нашу армию, и мы это делаем.
Сегодня я также ознакомился с домами, построенными для военнослужащих. Весь Карабах и Восточный Зангезур станут очень сильной оборонительной зоной, и здесь уже ведется работа в этом направлении, с тем чтобы азербайджанский народ всегда мог быть уверен в том, что такие трагедии с нашим народом больше не произойдут.
То, что мы сегодня встречаемся вот здесь, в Ходжалы, восстановленном всего за 8 месяцев в Ходжалы, безусловно, имеет особое значение. Я захотел встретиться в вами именно в День независимости. Три месяца назад – 26 февраля, в трагический для всех нас день, мы заложили фундамент Мемориального комплекса в Ходжалы. А сегодня ходжалинцы возвращаются, и город радует глаз.
Жители: Он очень красивый, господин Президент, да хранит Вас Аллах.
Президент Ильхам Алиев: И благоустроенные, красивые дома, зоны отдыха. В этих местах такая красивая природа, что жить и творить здесь доставит особое удовольствие каждому человеку. И вы этого заслуживаете. Вы более тридцати лет жили в разных местах – кто в общежитии, кто в детском саду, кто у родственников, кто в поселке. Знаете, в период оккупации я неоднократно встречался с ходжалинцами, - в Баку и других местах были созданы поселки, - я говорил, что однажды мы встретимся с вами в Ходжалы. Посмотрите, и этот день настал. Я поздравляю вас. Желаю вам крепкого здоровья.
Жители: Большое спасибо, мы очень признательны. Да хранит Вас Аллах.
Президент Ильхам Алиев: А теперь вручим вам ключи.
Глава государства и первая леди вручили жителям ключи от домов.
После этого Президент Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и их дочь Арзу Алиева вместе с жителями совершили прогулку по городу Ходжалы, ознакомились с проводимыми здесь работами.
Президент Ильхам Алиев: Сейчас устройство Ходжалы меняется. Помните, что здесь было раньше?
Жители: Он очень изменился. Да, конечно, помним. Здесь был круг, Дом культуры. Есть площадка для пожарных машин.
Президент Ильхам Алиев: В то время центр поселка был здесь?
Жители: Нет, это была начальная часть, центр немного впереди. Место, где будет проходить презентация.
Президент Ильхам Алиев: Подготовлен Генплан будущего развития Ходжалы. Пойдемте вместе его посмотрим.
Жители: Да ниспошлет Аллах Вам здоровья. Да поможет Вам Аллах. Вы подарили нам эту радость. Пусть бережет Вас Аллах.
Житель: Да хранит Вас Аллах. Благодаря Вам мы приехали в это прекрасное место, на свою прекрасную родину. Сегодня мы переживаем радостные чувства под прекрасным Флагом. Что может быть лучше?
Президент Ильхам Алиев: Да, Ходжалы теперь станет большим городом.
Президент Ильхам Алиев: Это только первый этап.
Житель: Да ниспошлет Аллах счастья Мехрибан ханым, Вашим детям. Большего счастья быть не может. Живем, вокруг красота, все хорошо.
Президент Ильхам Алиев: Вы этого заслуживаете. Вы были лишены своей Родины более 30 лет.
Житель: Да, господин Президент, можно сказать, 30 лет. Наше население пережило трагедию ХХ века - Ходжалинскую трагедию. Все, кто здесь находится, - это люди, испытавшие эту трагедию. Несмотря на все это, несмотря на то, что нам сегодня грустно, все же нашей радости нет предела. Нам грустно, потому что мы пережили Ходжалинскую трагедию. В Ходжалы нет такой семьи, которая не понесла бы потерь во время этой трагедии. Но, несмотря на все это, благодаря Вашей внешней и внутренней политике наши земли были освобождены. Затем, в сентябре прошлого года, в результате антитеррористической операции наш Ходжалы был очищен от армянских сепаратистов и освобожден. Благодаря Вам наш Ходжалы за короткое время так похорошел.
Президент Ильхам Алиев: За восемь месяцев.
Жители: Восемь месяцев. Это чудо. За восемь месяцев была выполнена такая огромная созидательная работа.
Президент Ильхам Алиев: Я дал особое поручение, сразу после антитеррористической операции я сказал, что в первую очередь мы должны восстановить Ходжалы.
Житель: Господин Президент, первым шехидом в Ходжалы был мой брат - в ночь с 9 на 10 сентября 1991 года, в возрасте 25 лет.
Президент Ильхам Алиев: Как он стал шехидом? Шли бои или на него напали?
Житель: Нет, стреляли с горы из «Града», нет, снарядом «Алазань». Он упал, а мой брат был на посту, мы в то время охраняли село.
Президент Ильхам Алиев: С какой стороны стреляли?
Жители: Смотрите, с этой стороны той горы, из леса. Да хранит Вас Аллах, Вы подарили нам это счастье. Я всегда это говорил: моим первым желанием было увидеть Вас и Вашу супругу вот так, рядом, сблизи.
Житель: Я только знаю, что такого Президента, как Вы, в мире никогда не было, не будет. Это действительно так. Это говорят все, не только ходжалинцы, но и весь Карабах, весь азербайджанский народ. Такого в нашей истории за последние 200 лет не было. Теперь благодаря Вам мы живем как народ-победитель.
Президент Ильхам Алиев: Вы прекрасно знаете, что в то время это была Нагорно-Карабахская автономная область и проживающие здесь азербайджанцы волей-неволей вынуждены были подчиняться армянским руководителям.
Жители: Верно. Было именно так.
Президент Ильхам Алиев: Как они вас притесняли. Я много встречался с ходжалинцами, здесь даже не было полной школы.
Жители: Не было.
Президент Ильхам Алиев: Не было. Дети не могли учиться. Они и там испытали много страданий.
Жители: На всех соревнованиях нас тоже притесняли, не позволяли занять призовые места. Только потому, что мы – азербайджанцы.
Президент Ильхам Алиев: С одной стороны Ханкенди, с другой - Аскеран.
Жители: Мы были между ними. Действительно, господин Президент, когда Вы, - я не забываю эти кадры, - вместе с Президентом братской страны господином Эрдоганом смотрели из города Шуша, на Ханкенди, Вы сказали: Будет.
Президент Ильхам Алиев: Будет.
Житель: Сегодня я рад, что нахожусь в Ходжалы. То есть мы потеряли Ходжалы 32 года назад. Я попал в плен, был ранен.
Президент Ильхам Алиев: Вы попали в плен?
Житель: Я хотел пойти в Ханкенди в то место, где меня держали в плену, но мне сказали, что нельзя.
Президент Ильхам Алиев: Вы попали в плен в Ханкенди?
Житель: Я был ранен во время Ходжалинской трагедии, меня держали в Ханкенди.
Президент Ильхам Алиев: Нет, можно пойти и посмотреть.
Житель: То есть я предположил, где находилось это место, исходя из того, как меня привозили и увозили.
Президент Ильхам Алиев: Пойдете и увидите эти места. Потому что с сентября уже начнется переселение и в Ханкенди.
Жители: Иншаллах.
Президент Ильхам Алиев: Первыми переедут студенты и их преподаватели. Карабахский университет приступает к деятельности. Поэтому с одной стороны будет Ханкенди, с другой – Агдам и в город Агдам люди начнут возвращаться в следующем году.
Житель: Иншаллах. Да, господин Президент, благодаря Вам, благодаря Вашей политике мы вернулись в Ходжалы. Слава Аллаху.
Президент Ильхам Алиев: Слава Аллаху. Вы будете жить здесь вечно.
Жители: Спасибо, да хранит Вас Аллах.
Председатель Общественного объединения «Информирование об армянской агрессии» Сария Джафарова: Господин Президент, я жила в этом доме.
Президент Ильхам Алиев: В этом доме?
Сария Джафарова: Да, в этом доме. Я приглашаю Вас в наш дом.
Президент Ильхам Алиев: Пойдемте, пусть Мехрибан ханым тоже пойдет. Пойдемте.
Сария Джафарова: Я родилась и выросла в этом доме.
Президент Ильхам Алиев: А потом пришли армяне и поселились в вашем доме, так?
Сария Джафарова: Да, армяне поселились в этом доме и убили мою мать. Потом я потеряла трех двоюродных братьев.
Президент Ильхам Алиев: Это дом ханым.
Мехрибан ханым Алиева: Да?
Сария Джафарова: Да, этот дом построила моя мать.
Президент Ильхам Алиев: Ее мать тоже погибла.
Сария Джафарова: Да, она стала шехидом.
Мехрибан ханым Алиева: Да упокоит Аллах ее душу.
Сария Джафарова: Моя мать без мужа вырастила трех дочерей. Этот дом мне очень дорог.
Мехрибан ханым Алиева: Это тот самый дом, он сохранился?
Президент Ильхам Алиев: Мы восстановили его.
Сария Джафарова: Вы вновь подарили нам этот дом, господин Президент. Я безгранична благодарна Президенту, Мехрибан ханым за то, что вернули меня в мой дом. Это не сон, не грезы, это реальность. Спасибо, господин Президент.
Президент Ильхам Алиев: Спасибо, пойдемте посмотрим ваш дом. Однако я уверен, что вы никогда не теряли надежду.
Сария Джафарова: Никогда не теряла.
Президент Ильхам Алиев: Но прошло, конечно, много времени, 32 года – в разных местах.
Сария Джафарова: Господин Президент, прошло 32 года. Но я – председатель Общественного объединения «Информирование об армянской агрессии», журналист-исследователь, и мы встречались с Вами в 2017 году, господин Президент.
Президент Ильхам Алиев: Где?
Сария Джафарова: Мы встретились с Вами в День печати и там с Вами побеседовали в очень искренней обстановке. Вы всегда с особой заботой относились к ходжалинцам.
Президент Ильхам Алиев: Да, верно.
Сария Джафарова: Мне посчастливилось встретиться и с великим лидером. В 1995 году он принял ходжалинцев. Проходите, господин Президент.
Президент Ильхам Алиев: Это ваш двор?
Сария Джафарова: Да, это двор.
Президент Ильхам Алиев: Да, хороший.
Сария Джафарова: Я всегда, как уже отметила, поскольку у моей мамы не было сына, я возделывала этот участок и думала: пусть мама гордится мной, а мама зимой...
Президент Ильхам Алиев: Теперь снова будете возделывать.
Сария Джафарова: Я снова увидела здесь такую жизнь, такую красоту. И может быть, сегодня душа моей матери видит Вас, видит нас, и она находит радость и умиротворение.
Президент Ильхам Алиев: Ее душа возрадовалась.
Сария Джафарова: Да. Потому что в ее дом пришел господин Президент. Что может быть прекраснее этих чувств, господин Президент?
Сария Джафарова: Я безгранично благодарна Вам за то, что Вы дали нам возможность испытать эти чувства.
Президент Ильхам Алиев: Это прекрасное, историческое событие. Мы переживаем исторические дни.
Сария Джафарова: Это историческое событие, потому что Вы впервые пришли в мой дом, господин Президент.
Президент Ильхам Алиев: И двор хороший, большой.
Мехрибан ханым Алиева: И двор большой.
Жители: Дай Аллах Вам счастья, здоровья.
Президент Ильхам Алиев: Пойдемте.
Мехрибан ханым Алиева: Давайте пройдем, посмотрим.
Президент Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и их дочь Арзу Алиева ознакомились с условиями, созданными в доме Сарии Джафаровой.
Сария Джафарова: Проходите, господин Президент, добро пожаловать. Прошу Вас, Мехрибан ханым, добро пожаловать.
Мехрибан ханым Алиева: Спасибо, вместе с вами.
Сария Джафарова: Большое спасибо. Я родилась и выросла в этом доме. В этом доме наша мать вырастила трех дочерей, дала им образование, высшее образование. Вы подарили нам эту красоту, Вы подарили нам Ходжалы.
Президент Ильхам Алиев: Прекрасно построен. Я смотрю, стены толстые, крепкие.
Сария Джафарова: Очень красиво, все отремонтировано на очень высоком уровне. Мехрибан ханым, большое спасибо.
Президент Ильхам Алиев: Здесь очень красиво, это кухня, есть и газ.
Сария Джафарова: Иншаллах. Все есть. Дома здесь прекрасно отремонтированы, и эти дома нам подарили.
Президент Ильхам Алиев: Поздравляем вас.
Сария Джафарова: Я хотела бы подчеркнуть еще один вопрос. Я – председатель Общественного объединения «Информирование об армянской агрессии». Многие годы я служу делу распространения карабахских реалий в мире. Мехрибан ханым, Вам принадлежат огромные заслуги в распространении карабахских реалий. Я благодарю за кампанию «Справедливость для Ходжалы!», мы также внесли свой небольшой вклад в это дело.
Мехрибан ханым Алиева: Спасибо, большое спасибо.
Сария Джафарова: Именно поэтому нам удалось донести до мира правду о Ходжалинском геноциде. Мир узнал о Ходжалы.
Президент Ильхам Алиев: Да, до кампании «Справедливость для Ходжалы!», вы тоже это хорошо знаете, о Ходжалинском геноциде не было достаточной информации, в мире не было обширной информации. Потому что Армения всячески старалась это скрыть, и у нас, по правде говоря, тогда не было таких возможностей. Но кампания «Справедливость для Ходжалы!» имела резонанс во всем мире, получила широкий размах, и в результате 13 стран признали Ходжалинский геноцид как геноцид.
Сария Джафарова: Да, признали как геноцид. Я верю, что в результате усилий Мехрибан ханым и Ваших усилий Ходжалинский геноцид и дальше будут признавать. За восемь месяцев Вы подарили нам такую красоту. Поверьте, я никогда не предполагала, что вернусь в такой дом. Спасибо, господин Президент, за то, что дали нам возможность испытать эти чувства.
Президент Ильхам Алиев: Спасибо. Вопросы, связанные с созданием памятника, Мемориального комплекса Ходжалинского геноцида, обсуждались многие годы, даже было выбрано место рядом с памятником «Зов матери», и проект был подготовлен. Но каждый год я не утверждал его окончательно, потому что считал, что этот Мемориальный комплекс должен быть создан в Ходжалы. Так и случилось. Мы привезли тот самый проект, и 26 февраля в Ходжалы вместе с ходжалинцами был заложен фундамент Ходжалинского мемориального комплекса. Он будет построен здесь и весь мир увидит, что такое армянское варварство. Это правда, и каждый должен это знать. Армения сама должна признать это, сама должна извиниться перед нами. Только сделав это, нынешнее руководство Армении, возможно, сможет хоть немного смыть грехи этих дикарей, вандалов и кровопийц. Если оно этого не сделает, то, думаю, сама Армения никогда не сможет подняться на ноги. Прежде всего, Армения сама должна признать эту трагедию, это преступление, военное преступление.
Жители: Иншаллах. Пусть Аллах услышит Ваш голос. Да хранит Вас Аллах. Дай Аллах Вам долгих лет жизни.
Сария Джафарова: Еще раз благодарю Вас. Мы благодарны Вам, господин Президент. Вы пришли, благодаря Вам возрадовалась душа моей матери. Мехрибан ханым, большое спасибо. Душа моей матери возрадовалась. Сегодня я чувствую себя очень счастливой в этом доме, потому что этот свет мне подарили Вы. Да не погаснет свет в Вашем доме, Мехрибан ханым.
Другая жительница: Господин Президент, Мехрибан ханым, мы Вам благодарны. Души жертв геноцида возрадовались. Сегодня ходжалинцы рады, что наш замечательный Президент отомстил за нас. Мехрибан ханым, я и дома молюсь за Вас. Пусть Всевышний Аллах не разлучит вас. Дай Аллах Вам здоровья. Пусть всегда горит свет в Вашем доме.
Затем глава государства и первая леди ознакомились с условиями, созданными в доме жителя Мушфига Садыгова.
Президент Ильхам Алиев: Ваш дом здесь?
Мушфиг Садыгов: Да, наш дом впереди. Там сохранился камень, на котором написаны имя, фамилия моего отца и год, когда дом был построен - 1976-й. Наверное, армяне забыли его снести.