Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şuşa Müalicə-Sağlamlıq Mərkəzinin açılışında iştirak ediblər
Mayın 9-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şuşa Müalicə-Sağlamlıq Mərkəzinin açılışında iştirak ediblər.
Səhiyyə naziri Teymur Musayev dövlətimizin başçısına və birinci xanıma görülən işlər barədə məlumat verdi.
Bu tibb ocağının təməli 2021-ci ilin noyabrında Prezident İlham Əliyevin və birinci xanım Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə qoyulub. Altı korpusdan ibarət olan mərkəz 90 çarpayılıqdır. Burada terapiya, pediatriya, cərrahiyyə və digər şöbələr fəaliyyət göstərəcək. Mərkəzdə, həmçinin konsultativ poliklinika, uşaq poliklinikası, şüa-diaqnostika, funksional diaqnostika, fizioterapiya və tibbi bərpa şöbələri, klinik diaqnostik laboratoriya yaradılıb. Şuşa Müalicə-Sağlamlıq Mərkəzi müasir standartlara cavab verən tibbi avadanlıq, o cümlədən kompüter tomoqrafiyası, rəqəmsal teleskopik rentgen, rəqəmsal stasionar USM cihazları ilə təchiz olunub. Bunlar isə öz növbəsində Mərkəzə müraciət edənlərin müayinə və müalicəsini yüksək səviyyədə aparmağa geniş imkanlar yaradır.
Tibb ocağının ərazisində Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzi, hemodializ və digər korpuslar inşa olunub.
Qeyd edək ki, işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə Azərbaycan dövləti tərəfindən digər sahələrlə yanaşı, tibb xidmətlərinin yüksək səviyyədə təşkili üçün də genişmiqyaslı işlər həyata keçirilir. Şuşada bu cür müasir tibb ocağının yaradılması bunun əyani göstəricisidir. Şuşa Müalicə-Sağlamlıq Mərkəzi şəhərdə yaşayacaq əhalinin tibbi təminatı və sağlamlığının qorunması istiqamətində icra olunan sosial infrastruktur layihəsi kimi çox mühüm rol oynayır. Mərkəzin xidmətlərindən, eyni zamanda, ətraf şəhər və rayonların əhalisi də istifadə edə biləcək.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии Шушинского лечебно-оздоровительного центра
9 мая Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии Шушинского лечебно-оздоровительного центра.
Министр здравоохранения Теймур Мусаев проинформировал главу государства и первую леди о проделанной работе.
Фундамент этого медицинского учреждения был заложен в ноябре 2021 года с участием Президента Ильхама Алиева и первой леди Мехрибан Алиевой. Центр, состоящий из шести корпусов, рассчитан на 90 коек. Здесь будут функционировать терапевтическое, педиатрическое, хирургическое и другие отделения. В центре также имеются консультативная поликлиника, детская поликлиника, отделения лучевой диагностики, функциональной диагностики, физиотерапии и медицинской реабилитации, клинико-диагностическая лаборатория. Шушинский лечебно-оздоровительный центр оснащен медицинским оборудованием, отвечающим современным стандартам, в том числе компьютерным томографом, цифровым телескопическим рентген-аппаратом, цифровым стационарным аппаратом УЗИ. Это, в свою очередь, создает широкие возможности для проведения на высоком уровне обследования и лечения пациентов, обращающихся в центр.
На территории медицинского учреждения построены Центр гигиены и эпидемиологии, корпус гемодиализа и другие корпуса.
Отметим, что Азербайджанское государство проводит на освобожденных от оккупации территориях широкомасштабную работу и по организации квалифицированного медицинского обслуживания. Наглядный тому пример - создание в Шуше такого современного медицинского учреждения. Шушинский лечебно-оздоровительный центр играет очень важную роль как проект социальной инфраструктуры, направленный на оказание медицинской помощи и охрану здоровья населения, проживающего в городе. Услугами центра также смогут воспользоваться жители близлежащих городов и районов.