Şuşada inşa ediləcək dördüncü yaşayış kompleksinin təməli qoyulub
09.05.2025Mayın 9-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şuşada inşa ediləcək dördüncü yaşayış kompleksinin təməlqoyma mərasimində iştirak ediblər.
Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma yeni yaşayış kompleksi barədə məlumat verildi.
Bildirildi ki, Şuşa şəhərində dördüncü yaşayış kompleksinin layihəsi çərçivəsində 16 binanın inşası nəzərdə tutulub. Kompleksin ümumi sahəsi 6,2 hektardır. Ümumilikdə yaşayış kompleksində 274 mənzilin inşası planlaşdırılır. Binalarda bir, iki, üç, dörd və beşotaqlı mənzillər olacaq. Yaşayış kompleksinin ərazisində zəruri sosial infrastruktur yaradılacaq.
Azərbaycanın mədəniyyət beşiyi sayılan Şuşa 2020-ci il noyabrın 8-də işğaldan azad edildikdən sonra burada genişmiqyaslı tikinti-quruculuq prosesinə başlanılıb. Bu gün şəhər tarixi siması və mədəni irsi qorunub saxlanılmaqla bərpa olunur, doğma sakinlərinə yenidən qucaq açır. İndiyədək Şuşaya 376 ailə, ümumilikdə 1409 nəfərdən artıq keçmiş məcburi köçkün qayıdıb.
Qeyd edək ki, indiyədək Şuşada 450 mənzildən ibarət 23 bina sakinlərin istifadəsinə verilib. Növbəti mərhələdə daha üç layihənin icrası nəzərdə tutulur. Dövlət və özəl tərəfdaşlığı çərçivəsində şəhərin mərkəzi küçəsində 10 yaşayış kompleksi inşa edilir. Onların sırasına mehmanxana, ofis binaları və digər obyektlərin tikintisi daxildir.

Заложен фундамент четвертого жилого комплекса, который будет построен в Шуше
09.05.20259 мая Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в церемонии закладки фундамента четвертого жилого комплекса, который будет построен в Шуше.
Глава государства и первая леди были проинформированы о новом жилом комплексе.
Было сообщено, что в рамках проекта четвертого жилого комплекса в городе Шуша планируется строительство 16 зданий. Общая площадь комплекса составляет 6,2 гектара. Здания будут состоять из одно-, двух-, трех-, четырех- и пятикомнатных квартир. Всего в жилом комплексе планируется построить 274 квартиры. На территории жилого комплекса будет создана необходимая социальная инфраструктура.
После освобождения города Шуша, считающегося колыбелью азербайджанской культуры, от оккупации 8 ноября 2020 года здесь начались масштабные строительные работы. Сегодня город восстанавливается, сохраняя исторический облик и культурное наследие, снова принимает своих жителей. На сегодняшний день в Шушу вернулись 376 семей, в общей сложности более 1409 бывших вынужденных переселенцев.
Отметим, что до сих пор в Шуше сданы в пользование жителей 23 здания, состоящие из 450 квартир. На следующем этапе предусмотрена реализация еще трех проектов. На центральной улице города в рамках партнерства государственного и частного секторов строится 10 жилых комплексов, где также возводятся гостиницы, офисные здания и другие объекты.