Şuşada inşa ediləcək dördüncü yaşayış kompleksinin təməli qoyulub
09.05.2025Mayın 9-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şuşada inşa ediləcək dördüncü yaşayış kompleksinin təməlqoyma mərasimində iştirak ediblər.
Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma yeni yaşayış kompleksi barədə məlumat verildi.
Bildirildi ki, Şuşa şəhərində dördüncü yaşayış kompleksinin layihəsi çərçivəsində 16 binanın inşası nəzərdə tutulub. Kompleksin ümumi sahəsi 6,2 hektardır. Ümumilikdə yaşayış kompleksində 274 mənzilin inşası planlaşdırılır. Binalarda bir, iki, üç, dörd və beşotaqlı mənzillər olacaq. Yaşayış kompleksinin ərazisində zəruri sosial infrastruktur yaradılacaq.
Azərbaycanın mədəniyyət beşiyi sayılan Şuşa 2020-ci il noyabrın 8-də işğaldan azad edildikdən sonra burada genişmiqyaslı tikinti-quruculuq prosesinə başlanılıb. Bu gün şəhər tarixi siması və mədəni irsi qorunub saxlanılmaqla bərpa olunur, doğma sakinlərinə yenidən qucaq açır. İndiyədək Şuşaya 376 ailə, ümumilikdə 1409 nəfərdən artıq keçmiş məcburi köçkün qayıdıb.
Qeyd edək ki, indiyədək Şuşada 450 mənzildən ibarət 23 bina sakinlərin istifadəsinə verilib. Növbəti mərhələdə daha üç layihənin icrası nəzərdə tutulur. Dövlət və özəl tərəfdaşlığı çərçivəsində şəhərin mərkəzi küçəsində 10 yaşayış kompleksi inşa edilir. Onların sırasına mehmanxana, ofis binaları və digər obyektlərin tikintisi daxildir.

Foundation stone laid for fourth residential complex to be built in Shusha
09.05.2025On May 9, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended the groundbreaking ceremony for the fourth residential complex to be built in Shusha.
The head of state and the First Lady were briefed on the details of the new residential complex.
As part of the fourth residential complex project in Shusha, the construction of 16 buildings is planned, covering a total area of 6.2 hectares. A total of 274 apartments, ranging from one to five rooms, will be built. Necessary social infrastructure will also be developed within the residential complex area.
Following Shusha’s liberation from occupation on November 8, 2020, large-scale construction and restoration processes began. Today, the city is being restored while preserving its historical character and cultural heritage, once again welcoming its native residents. To date, 376 families, totaling over 1,409 former displaced persons, have returned to Shusha.
It is worth noting that 23 buildings, consisting of 450 apartments, have already been handed over to residents. In the next phase, the implementation of three more projects is planned. Under a public-private partnership framework, 10 residential complexes are being constructed along the city’s central street, including a hotel, office buildings, and other facilities.