Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Kəlbəcər rayonuna səfər ediblər
25.08.2023Avqustun 25-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Kəlbəcər rayonuna səfər ediblər.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım “AzərEnerji” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin 5,3 MVA gücündə olan “Soyuqbulaq” Kiçik Su Elektrik Stansiyasının açılışında iştirak ediblər.
“AzərEnerji” ASC-nin prezidenti Baba Rzayev dövlətimizin başçısı İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya stansiyada görülən işlər barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, Kəlbəcər rayonunun ərazisindən keçən bol sulu Tərtər çayı üzərində yerləşən “Soyuqbulaq” Kiçik Su Elektrik Stansiyası “AzərEnerji” tərəfindən tamamilə yenidən qurulub. Ərazini tərk edən düşmən tərəfindən tamamilə dağıdılan bu stansiyada bütün avadanlıq və yararlı hissələr sökülərək daşınıb, daşınması mümkün olmayan hissələr isə məhv edilib. İşğaldan azad edilən ərazilərin “yaşıl enerji” zonasına çevrilməsi ilə bağlı dövlətimizin başçısının tapşırığına uyğun olaraq, əsasən “AzərEnerji” tərəfindən su elektrik stansiyasının baş suqəbuledici qurğusu, 6 kilometr uzunluğunda derivasiya boru xətti, maşın zalı yenidən qurulub. Stansiyada Avropa istehsalı olan yaşıl sertifikatlı, iki müasir ekoturbin, generatorlar, idarəetmə və avtomatika panelləri quraşdırılıb. Stansiyanın enerjisistemə inteqrasiyası üçün uzunluğu 6 kilometr olan 6 kV-luq kabel xətti çəkilib və eyni zamanda, optik kabel xətti ilə də əlaqələndirilib. Ərazidə fors-major hallar üçün ehtiyat dizel generatoru da quraşdırılıb.
Dövlətimizin başçısı “Soyuqbulaq” Kiçik Su Elektrik Stansiyasını işə saldı.
Qeyd edildi ki, “Soyuqbulaq” Kiçik Su Elektrik Stansiyası enerjisistemə tam inteqrasiya olunmaqla məsafədən idarəetməyə imkan verən mərkəzləşdirilmiş SCADA sisteminə qoşulub. Stansiyada il ərzində 15,5 milyon kilovat-saat elektrik enerjisi istehsal olunacaq.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева совершили поездку в Кяльбаджарский район
25.08.202325 августа Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева совершили поездку в Кяльбаджарский район.
Глава государства и первая леди приняли участие в открытии малой гидроэлектростанции «Союгбулаг» мощностью 5,3 МВА Открытого акционерного общества (ОАО) «АзерЭнержи».
Президент ОАО «АзерЭнержи» Баба Рзаев проинформировал главу государства Ильхама Алиева и первую леди Мехрибан Алиеву о проделанной на станции работе.
Было сообщено, что малая гидроэлектростанция «Союгбулаг», расположенная на многоводной реке Тертер, протекающей по территории Кяльбаджарского района, полностью реконструирована «АзерЭнержи». На этой станции, полностью разрушенной покинувшим территорию врагом, все оборудование и пригодные части были разобраны и вывезены, а части, которые невозможно было вывезти, уничтожены. В соответствии с поручением главы государства о превращении освобожденных от оккупации территорий в зону «зеленой» энергии, «АзерЭнержи» реконструировало главную водоприемную установку гидроэлектростанции, деривационный трубопровод протяженностью 6 километров, машинный зал. На станции установлены две современные экотурбины с «зелеными» сертификатами, генераторы, панели управления и автоматизации европейского производства. Для интеграции станции в энергосистему проложена 6-киловольтная кабельная линия протяженностью 6 километров, которая соединена с оптической кабельной линией. На случай форс-мажорных ситуаций на территории также установлен резервный дизель-генератор.
Глава государства ввел в действие малую гидроэлектростанцию «Союгбулаг».
Было отмечено, что малая гидроэлектростанция «Союгбулаг» полностью интегрирована в энергосистему и подключена к централизованной системе SCADA, которая позволяет осуществлять дистанционное управление. Станция будет производить 15,5 миллиона киловатт-часов электроэнергии в год.