“Azərişıq” ASC-nin Şuşa Rəqəmsal İdarəetmə Mərkəzinin açılışı olub
Mayın 10-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Şuşa şəhərində “Azərişıq” ASC-nin Şuşa Rəqəmsal İdarəetmə Mərkəzinin açılışında iştirak edib.
“Azərişıq” ASC-nin sədri Vüqar Əhmədov dövlətimizin başçısına idarəetmə mərkəzində yaradılan şərait barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, Şuşada Rəqəmsal İdarəetmə Mərkəzinin istifadəyə verilməsi şəhərin dayanıqlı və keyfiyyətli enerji ilə təchizatı baxımından əhəmiyyətli hadisədir. Ənənəvi üçpilləli 35/10-6/0,4kV-luq paylayıcı elektrik şəbəkələrinin yerinə Şuşada qurulan yeni dairəvi elektrik təchizat sxemi müasir dəringirişli ikipilləli 35/0,4kV-luq şəbəkələrlə əvəz edilib.
Yeni şəbəkənin istifadəyə verilməsi ilə ənənəvi 35/10 kV-luq yarımstansiyaların və 10 kV-luq elektrik verilişi xətlərinin tikintisi, saxlanma və istismar xərcləri aradan qaldırılacaq, texnoloji itkilər minimuma endirilməklə, ətraf mühit və canlı orqanizmlərə elektromaqnit sahə şüalanmasının mənfi təsiri azaldılacaq, xidmət heyəti və texniki nəqliyyat vasitələri ixtisar ediləcək, xidmətin keyfiyyəti yaxşılaşdırılacaq. Bununla yanaşı, 110/35/0,4 kV-luq şəbəkələri tam əhatə edən müasir SK-11 SCADA dispetçer idarəetmə sisteminin tətbiqi ilə şəbəkənin idarəetmə imkanları genişlənir. İlk dəfə olaraq SK-11 SCADA dispetçer idarəetmə sistemi ilə müasir rəqəmsal şəbəkə modelində aşağı gərginlik (0,4 kV) dövrələrini son istehlakçıyadək nəzarətdə saxlamaq mümkün olur.
Əvvəllər paylayıcı şəbəkələrdə dispetçer idarəetmə sistemi yalnız yüksək gərginlikli xətləri əhatə edirdisə, hazırda bu imkanlar daha da genişləndirilib. Nəticədə elektrik enerjisinin alış nöqtəsindən abonent sayğacınadək idarə olunması, enerji balansı, keyfiyyəti, fasiləsiz çatdırılması, qəza hallarında avtomatik bərpa edilməsi, elektroenergetika sənədləşmə sahəsində ilk dəfə olaraq kağız daşıyıcılarından elektron jurnala keçidlə şəbəkələr haqda məlumatların qeydiyyatının aparılması və arxivləşdirilməsi yeni SK-11 sistemi üzərindən idarə edilərək tam nəzarətdə saxlanılır.
İlk dəfə Şuşada tətbiq edilən 35/0,4 kV-luq şəbəkələrin Rəqəmsal İdarəetmə Mərkəzi digər yarımstansiyalarla dairəvi əlaqələndirilmə imkanlarına malik olub Şuşa şəhərinin dayanıqlı və fasiləsiz elektrik enerjisi təchizatını təmin edir.
Elektroenergetika sahəsində ilk dəfə olaraq, Şuşa Rəqəmsal İdarəetmə Mərkəzində yarımstansiyanın qəza hallarında enerji təchizatının təmin edilməsi və yarımstansiyanın xüsusi sərfiyyat tələbatının kompensasiyası üçün alternativ və bərpaolunan enerji mənbəyindən istifadə tətbiq edilib, texniki-iqtisadi göstəricilər yüksəldilib, avadanlıqların fasiləsiz qidalandırılması təmin olunub.
Prezident İlham Əliyev “Azərişıq” ASC-nin Şuşa Rəqəmsal İdarəetmə Mərkəzini işə saldı.
Şuşa şəhərinin Rəqəmsal İdarəetmə Mərkəzindən Bakı şəhərində yerləşən 110/35/10 kV-luq yarımstansiyanın bilavasitə işə salınması, şəbəkə idarəetmə sistemində aparılmış innovativ – təşkilati yenidənqurma işləri nəticəsində mümkün olub.

Shusha Digital Management Center owned by “Azerishig” OJSC was inaugurated
10.05.2022On 10 May, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev attended the opening of the Shusha Digital Management Center owned by “Azerishig” OJSC in Shusha.
The chairman of “Azerishig” OJSC, Vugar Ahmadov, briefed the President on the conditions created at the management center.
It was noted that the Digital Management Center opened in Shusha was an important facility in terms of providing the city with sustainable and quality energy. Instead of the traditional three-stage 35/10-6/0.4 kV distribution networks, the circular power supply scheme installed in Shusha has been replaced with modern two-stage 35/0.4 kV networks.
The commissioning of the new network will eliminate the costs of construction, maintenance and operation of traditional 35/10 kV substations and 10 kV power transmission lines, minimize technological losses, reduce the negative impact of electromagnetic radiation on the environment and living organisms. Service personnel and technical vehicles will not be necessary and the quality of service will be improved. At the same time, the introduction of a modern SK-11 SCADA dispatch control system, which fully covers 110/35/0.4 kV networks, will expand the network's management capabilities. For the first time, the SK-11 SCADA dispatch control system will enable control of low-voltage (0.4 kV) circuits in the modern digital network model up until the end consumer.
Whereas the dispatch control system in distribution networks covered only high-voltage lines in the past, these capabilities have now been significantly expanded. As a result, the management of electricity from the point of purchase to the subscriber meter, the energy balance, quality, uninterrupted delivery, automatic recovery in case of accident, registration and archiving of information about networks by switching from paper to electronic media are now under full control thanks to the SK-11 system.
The Digital Control Center of 35/0.4 kV networks applied in Shusha for the first time has the capacity to connect to other substations and provides a stable and uninterrupted power supply to the city of Shusha.
For the first time in the field of electricity, the Shusha Digital Management Center is using alternative and renewable energy sources to provide power supply to substations in case of emergency and to compensate for special consumption needs of the substations. Technical and economic indicators have been enhanced and uninterrupted feeding of equipment was ensured.
President Ilham Aliyev launched the Shusha Digital Management Center owned by “Azerishig” OJSC.
The direct commissioning of the 110/35/10 kV substation in Baku from the Digital Management Center of Shusha has been possible thanks to the innovative reconstruction of the network management system.