Bakının Qala qəsəbəsində 216 nömrəli tam orta məktəb üçün yeni bina inşa edilib
Bakının Xəzər rayonunun Qala qəsəbəsində yeni inşa olunan 216 nömrəli tam orta məktəb binasının avqustun 26-da açılışı olub.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım yeni təhsil ocağında yaradılan şəraitlə tanış oldular.
Məlumat verildi ki, 216 nömrəli tam orta məktəb 624 şagird yerlikdir. Təhsil müəssisəsində 24 sinif otağı, kimya, biologiya, fizika laboratoriyaları, əmək otaqları, hərbi hazırlıq otağı, informatika kabineti, idman və akt zalları, kitabxana və yeməkxana fəaliyyət göstərir. Məktəbdə videomüşahidə sistemi və fiber-optik internet quraşdırılıb.
Heydər Əliyev Fondunun “Yeniləşən Azərbaycana yeni məktəb” proqramı çərçivəsində inşa olunan bu təhsil müəssisəsinin həyətində geniş abadlıq işləri aparılıb.

A new building is constructed for Secondary School No.216 in Gala settlement of Baku
Inauguration of the building constructed for Secondary School No.216 in Gala settlement, Khazar district, of Baku took place, August 26.
The President and the First Lady became familiar with the conditions created in the school building.
It was informed that Secondary School No.216 is designed for 624 pupils. This education institution accommodates 24 classrooms, and laboratories for chemistry, biology and physics, labour laboratory, a room for military training, and informatics laboratory, sports and assembly halls, a library and a canteen are functioning here. The school building has been provided with a video surveillance system and a fibre-optical Internet.
Vast improvement works have been carried out in the yard of this education establishment, constructed in the framework of the Heydar Aliyev Foundation’s “New schools for a new Azerbaijan” Project.