Qarabağ, Böyük Vətən müharibələri, Çernobıl əlillərinə və şəhid ailələrinə mənzillərin və avtomobillərin verilməsi mərasimi olub
Avqustun 1-də Bakının Qaradağ rayonunun Lökbatan qəsəbəsində Qarabağ, Böyük Vətən müharibələri, Çernobıl əlillərinə və şəhid ailələrinə mənzillərin və avtomobillərin verilməsi mərasimi olub.
Dövlətimizin başçısına məlumat verilib ki, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi “ŞA İnşaatçı” Mənzil Tikinti Kooperativi tərəfindən inşa olunan binadan ümumilikdə 35 mənzili satın alıb. Bu mənzillərdən 23-ü Qarabağ müharibəsi əlillərinə, 12-si isə şəhid ailələrinə verilir.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva mənzillərdə yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Daimi qaz, su və işıqla təchiz edilən mənzillər yüksək səviyyədə təmir olunub, bütün zəruri avadanlıq, o cümlədən mətbəx mebeli quraşdırılıb. Bundan başqa, mənzillərdə kombi sistemi də qurulub.
Sonra Prezident İlham Əliyev əlil və şəhid ailələrinin üzvləri ilə görüşüb.
Prezident İlham Əliyev mənzillərin sənədlərini və avtomobillərin açarlarını sahiblərinə təqdim edib.
Ümumilikdə, 136 vətəndaşa “Khazar LX” avtomobili verilib. Onlardan 110-nu ərazi bütövlüyümüzün və müstəqilliyimizin müdafiəsi zamanı əlil olmuş şəxslər, 26-sı isə Böyük Vətən müharibəsi və Çernobıl əlilləridir. “Khazar LX” avtomobilləri Neftçala Sənaye Parkında fəaliyyət göstərən “Azərmaş” MMC tərəfindən istehsal olunub. Sosial məsuliyyət prinsipləri çərçivəsində şirkət əlavə olaraq 3 avtomobil də təqdim edib.

A ceremony of delivering apartments and cars to disabled veterans of the Garabagh, Great Patriotic wars, Chernobyl accident and martyrs’ families takes place
A ceremony of delivering apartments and cars to disabled veterans of the Garabagh, Great Patriotic wars, Chernobyl accident and martyrs’ families took place in Lokbatan settlement of Garadagh district, August 1.
The head of the state was informed that the Ministry of Labour and Social Protection of Population took, in general, 35 apartments from a building constructed by “ŞA İnşaatçı” Housing Cooperative. Out of these apartments, 23 are given to invalids of the Garabagh War, 12 to martyrs’ families.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva became familiarized with the conditions created in apartments.
High quality interior finishing works have been done in the apartments provided with permanent gas, water supply and electricity, making them completely ready to move in, having been provided with all necessary equipment, including kitchen furniture. Moreover, an individual heating system has been installed in the apartments.
Then, President Ilham Aliyev met with members of invalids and martyrs’ families.
The president addressed the meeting.
President Ilham Aliyev presented documents for the apartments and keys to cars to their owners.
In general, 136 citizens were presented “Khazar LX” cars. 110 out of them are persons who have become disabled while defending our territorial integrity and independence, while 26 are disabled veterans of the Great Patriotic war and Chernobyl accident. “Khazar LX” cars have been manufactured by “Azermash” LTD operating in Neftchala Industrial Park. Following the principles of social responsibility, the company presented 3 more cars.