Kəlbəcər şəhərində 4-cü yaşayış kompleksinin təməli qoyulub
21.08.2025Avqustun 21-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Kəlbəcər şəhərində 4-cü yaşayış kompleksinin təməlqoyma mərasimində iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Kəlbəcər rayonunda xüsusi nümayəndəsi Bəşir Hacıyev kompleksdə yaradılacaq şərait barədə dövlətimizin başçısına və birinci xanıma məlumat verdi.
Bildirildi ki, bu yaşayış kompleksinin ərazisi 10 hektara yaxın olacaq. Buraya ümumilikdə 807 ailənin köçürülməsi nəzərdə tutulur. Yaşayış kompleksində 128 birotaqlı, 304 ikiotaqlı, 293 üçotaqlı, 82 dördotaqlı olmaqla 807 mənzil inşa ediləcək. Burada 4 mərtəbəli 26 binanın inşası planlaşdırılır. Binaların 1-ci mərtəbəsində məişət və ticarət obyektləri yaradılacaq. Yaşayış kompleksində sakinlərin rahatlığı və asudə vaxtlarının səmərəli təşkili üçün idman meydançaları, velosiped yolları salınacaq, istirahət guşələri, söhbətgahlar, uşaqlar üçün oyun guşələri inşa olunacaq. Binaların hamısı daimi su, elektrik enerjisi və yüksəksürətli internetlə təchiz ediləcək. Ərazidə, həmçinin geniş miqyasda yaşıllıq zonalarının salınması nəzərdə tutulur.

В городе Кяльбаджар заложен фундамент 4-го жилого комплекса
21.08.202521 августа Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в церемонии закладки фундамента 4-го жилого комплекса в городе Кяльбаджар.
Cпециальный представитель Президента Азербайджанской Республики в Кяльбаджарском районе Башир Гаджиев проинформировал главу государства и первую леди об условиях, которые будут созданы в комплексе.
Было сообщено, что территория жилого комплекса составит около 10 гектаров. Всего сюда предполагается переселить 807 семей. В жилом комплексе планируется построить 26 четырехэтажных зданий, в которых будет 807 квартир, из них 128 - однокомнатные, 304 - двухкомнатные, 293 - трехкомнатные и 82 - четырехкомнатные. На первом этаже зданий будут созданы бытовые и торговые объекты. Для комфорта жильцов и эффективной организации их досуга в жилом комплексе будут построены спортивные площадки, велосипедные дорожки, уголки отдыха, беседки, игровые зоны для детей. Все здания будут бесперебойно обеспечиваться водой, электричеством и высокоскоростным интернетом. Также на территории планируется создать масштабные зеленые зоны.