Kəlbəcər şəhərində 4-cü yaşayış kompleksinin təməli qoyulub
21.08.2025Avqustun 21-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Kəlbəcər şəhərində 4-cü yaşayış kompleksinin təməlqoyma mərasimində iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Kəlbəcər rayonunda xüsusi nümayəndəsi Bəşir Hacıyev kompleksdə yaradılacaq şərait barədə dövlətimizin başçısına və birinci xanıma məlumat verdi.
Bildirildi ki, bu yaşayış kompleksinin ərazisi 10 hektara yaxın olacaq. Buraya ümumilikdə 807 ailənin köçürülməsi nəzərdə tutulur. Yaşayış kompleksində 128 birotaqlı, 304 ikiotaqlı, 293 üçotaqlı, 82 dördotaqlı olmaqla 807 mənzil inşa ediləcək. Burada 4 mərtəbəli 26 binanın inşası planlaşdırılır. Binaların 1-ci mərtəbəsində məişət və ticarət obyektləri yaradılacaq. Yaşayış kompleksində sakinlərin rahatlığı və asudə vaxtlarının səmərəli təşkili üçün idman meydançaları, velosiped yolları salınacaq, istirahət guşələri, söhbətgahlar, uşaqlar üçün oyun guşələri inşa olunacaq. Binaların hamısı daimi su, elektrik enerjisi və yüksəksürətli internetlə təchiz ediləcək. Ərazidə, həmçinin geniş miqyasda yaşıllıq zonalarının salınması nəzərdə tutulur.

Foundation stone laid for 4th residential complex in Kalbajar
21.08.2025President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended a groundbreaking ceremony for the 4th residential complex in the city of Kalbajar on August 21.
President’s Special Representative in the Kalbajar district Bashir Hajiyev briefed the head of state and the First Lady on the project.
The complex will cover an area of nearly 10 hectares, with plans to resettle a total of 807 families. The residential complex will consist of 807 apartments, including 128 one-room, 304 two-room, 293 three-room, and 82 four-room units. A total of 26 four-story buildings are planned for construction, with household and commercial facilities to be located on the first floors.
For the convenience and leisure of residents, the complex will feature sports grounds, bicycle paths, recreation areas, gazebos, and children’s playgrounds. Large-scale green spaces will also be established throughout the area.