Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva “Bakı Ağ Şəhər”də görülən işlərlə tanış olublar
Dekabrın 26-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva “Bakı Ağ Şəhər”də görülən işlərlə tanış olublar, Fəvvarələr Meydanı parkı, ictimai parkinq və piyada keçidi kompleksinin təməlqoyma mərasimində iştirak ediblər.
Dövlətimizin başçısı və xanımı Yaşıl Ada kvartalının artıq məskunlaşdırılan ilk məhəllələri ilə tanış olublar.
Xüsusi detallarla bəzədilən, klassik üslublu Paris evlərinin məhəllələrində abadlıq və yaşıllıq, infrastruktur-kommunikasiya işləri aparılıb. Burada sakinlərin rahatlığı və dolğun istirahətləri üçün hərtərəfli şərait var. Məhəllələrdə uşaqlar üçün oyun meydançası, yaşıllıq zonası, yerüstü avtodayanacaq yaradılıb. Məhəllələrin təhlükəsizliyi də sutka ərzində diqqətdə saxlanılır. Paris evlərində dayanıqlı elektrik enerjisi, su, qaz, kanalizasiya xətləri, internet və İPTV artıq sakinlərin istifadəsinə verilib.
Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Yaşıl Ada kvartalı çərçivəsində salınan yeni yaşıllıq məkanı ilə də tanış olublar. “Sahil 14” və “SETA” MTK yaşayış kompleksləri arasındakı bu xudmani yaşıllıq məkanı kvartalın bənzərsiz memarlıq üslubunu üzvi şəkildə tamamlayır. Avtonəqliyyat vasitələrindən azad ərazi sakinlərin rahatlığı və istirahəti üçün işıqlandırma sistemi, velosiped dayanacaqları, küçə mebelləri ilə təmin olunub, buradakı yaşıllıqlar göz oxşayır.
Sonra dövlətimizin başçısı və xanımı “Bakı Ağ Şəhər” ərazisində tikinti işlərinin gedişi ilə tanış olmaq üçün avtobusla gəzintiyə çıxıblar.
Daha sonra Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva “Bakı Ağ Şəhər” çərçivəsində layihələndirilən Fəvvarələr Meydanı parkı, piyada keçidi və ictimai parkinq kompleksinin təməlqoyma mərasimində iştirak ediblər.

Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева ознакомились с работой, проведенной в «Баку Белом городе»
26 декабря Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева ознакомились с работой, проводимой в «Баку – Белом городе», приняли участие в церемонии закладки фундамента комплекса парка Площадь фонтанов, общественного паркинга и пешеходного перехода.
Глава государства и его супруга ознакомились с уже заселенными первыми кварталами Зеленого острова.
В кварталах парижских домов классического стиля, украшенных особыми деталями, проделаны инфраструктурно-коммуникационные работы по благоустройству и озеленению. Здесь имеются все условия для удобства и полноценного отдыха жителей. В кварталах созданы игровая площадка для детей, зона озеленения, наземная автостоянка. В центре внимания круглосуточно находится также безопасность кварталов. В парижских домах жители бесперебойно обеспечиваются электроэнергией, созданы водные, газовые, канализационные линии, в пользование переданы интернет и IPTV.
Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева также ознакомились с новой зоной озеленения, созданной в квартале Зеленый остров. Эта небольшая зона озеленения между жилыми комплексами «Сахил 14» и ЖСК «SETA» органично дополняет неподражаемый архитектурный стиль квартала. Территория, свободная от автотранспортных средств, для удобства и отдыха жителей оснащена системой освещения, велосипедными парковками, уличной мебелью, созданное здесь озеленение радует глаз.
Затем глава государства и его супруга совершили автобусную прогулку для ознакомления с ходом строительных работ на территории «Баку – Белый город».
Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева также приняли участие в церемонии закладки фундамента спроектированного в рамках «Баку - Белый город» комплекса парка Площадь фонтанов, пешеходного перехода и общественного паркинга.