Bakıda Dövlət Bayrağı Meydanının təntənəli açılış mərasimi olub
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının dövlət bayrağının xalqımızın milli həmrəyliyinin yaradılması və möhkəmləndirilməsindəki rolundan, Dövlət Bayrağı Meydanının tikintisindən bəhs edən film nümayiş olunub.
Ümumi ərazisi 60 hektar, yuxarı hissəsinin sahəsi 31 min kvadratmetr olan meydanda bütün infrastruktur yaradılıb.
İnşa olunmuş dayağın hündürlüyü 162, bünövrəsinin diametri 3,2, bünövrənin üst hissəsinin diametri 1,09 metrdir. Qurğunun ümumi çəkisi 220 tondur. Bayrağın eni 35 metr, uzunluğu 70 metr, ümumi sahəsi 2450 kvadratmetr, çəkisi isə təqribən 350 kiloqramdır. Ginnes dünya rekordları təşkilatı 2010-cu il mayın 29-da Azərbaycan dövlət bayrağı dirəyinin dünyada ən hündür bayraq dirəyi olduğunu təsdiq edib.

В Баку cостоялась торжественная церемония открытия Площади Государственного флага
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева приняли участие в церемонии.
На мероприятии был показан фильм, повествующий о роли государственного флага Азербайджанской Республики в деле создания и укрепления солидарности нашего нашего народа, а также о строительстве Площади Государственного флага.
На территории общей площадью в 60 гектаров и площадью верхней части в 31 тысячу квадратных метров создана вся инфраструктура.
Высота флагштока составляет 162 метра, диаметр основания – 3,2 метра, а диаметр верхней части основания – 1,09 метра. Общий вес конструкции составляет 220 тонн. Ширина флага – 35 метров, длина – 70 метров, общая площадь – 2450 квадратных метров, а вес – около 350 килограммов. 29 мая 2010 года Всемирная организация рекордов Гиннеса утвердила флагшток государственного флага Азербайджана как самый длинный флагшток в мире.