Nüfuzlu “Rossiyskaya qazeta” nəşrində Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın müsahibəsi dərc olunub
25.11.2019Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Rusiya Federasiyasına rəsmi səfəri çərçivəsində TASS İnformasiya Agentliyinə, Rusiyanın nüfuzlu rəsmi qəzeti olan “Rossiyskaya qazeta” nəşrinə və “Rossiya-24” telekanalına müsahibə verib.
Azərbaycanın Birinci vitse-prezidentinin müsahibəsi noyabrın 24-də TASS İnformasiya Agentliyinin və “Rossiyskaya qazeta”nın saytlarında yerləşdirilib. Noyabrın 25-də isə müsahibə geniş oxucu kütləsi olan rəsmi “Rossiyskaya qazeta” nəşrində dərc edilib.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva müsahibəsində Rusiyanın TASS agentliyinin baş direktorunun birinci müavini Mixail Qusmanın suallarını cavablandırıb, Rusiya Federasiyasına rəsmi səfərindən danışıb, ölkələrimizi möhkəm dostluq və qonşuluq ənənələrinin birləşdirdiyini, Azərbaycan-Rusiya əlaqələrinin strateji tərəfdaşlıq münasibətləri kimi xarakterizə olunduğunu vurğulayıb, həyata keçirilən birgə layihələri qeyd edib.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva müsahibədə iki ölkə arasında humanitar sahədə münasibətlərin dərinləşməsi istiqamətində görülən işlərdən, Azərbaycanda rus dilinə və mədəniyyətinə olan diqqətdən, ölkəmizdəki multikultural mühitdən, Moskvada Xalq Təsərrüfatı Nailiyyətləri sərgisində yaradılan “Azərbaycan” pavilyonundan danışıb. Heydər Əliyev Fondunun çoxşaxəli fəaliyyətini qeyd edən Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti müsahibənin sonunda qarşıdan gələn Yeni il bayramı münasibətilə Azərbaycan və rus xalqlarına xoş arzularını çatdırıb.

An interview by Azerbaijan’s First Vice-president Mehriban Aliyeva is published in influential “Rossiyskaya Gazeta”
25.11.2019In the framework of her visit to the Russian Federation, First Vice-president of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva gave interviews to TASS Information Agency, Russia’s influential official newspaper “Rossiyskaya gazeta”, and “Rossia-24” TV Channel.
The interview by the First Vice-president of Azerbaijan was placed on websites of TASS Information Agency and “Rossiyskaya Gazeta”. On November 25, the interview was printed in “Rossiyskaya Gazeta” publication, which enjoys broad masses of readers.
In her interview, First Vice-president Mehriban Aliyeva answered questions asked by First Deputy Director General of Russia’s TASS Information Agency, talked about her official visit to the Russian Federation, mentioning that strong friendship and kind neighbourhood traditions linked our countries and the relations between Russia and Azerbaijan were characterized as strategic partnership, noting the joint projects implemented.
First Vice-president Mehriban Aliyeva talked about the works carried out towards deepening the relations in the humanitarian sphere between the two countries, about the care shown towards the Russian language and culture in Azerbaijan, the multicultural environment existing in Azerbaijan, and the pavilion “Azerbaijan” created at the Exhibition of Achievements of the National Economy. Underscoring the multilateral activities of the Heydar Aliyev Foundation, the First Vice-president of Azerbaijan conveyed her best wishes to the peoples of Russia and Azerbaijan on the upcoming New Year holiday at the end of her interview.