Nüfuzlu “Rossiyskaya qazeta” nəşrində Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın müsahibəsi dərc olunub
25.11.2019Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Rusiya Federasiyasına rəsmi səfəri çərçivəsində TASS İnformasiya Agentliyinə, Rusiyanın nüfuzlu rəsmi qəzeti olan “Rossiyskaya qazeta” nəşrinə və “Rossiya-24” telekanalına müsahibə verib.
Azərbaycanın Birinci vitse-prezidentinin müsahibəsi noyabrın 24-də TASS İnformasiya Agentliyinin və “Rossiyskaya qazeta”nın saytlarında yerləşdirilib. Noyabrın 25-də isə müsahibə geniş oxucu kütləsi olan rəsmi “Rossiyskaya qazeta” nəşrində dərc edilib.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva müsahibəsində Rusiyanın TASS agentliyinin baş direktorunun birinci müavini Mixail Qusmanın suallarını cavablandırıb, Rusiya Federasiyasına rəsmi səfərindən danışıb, ölkələrimizi möhkəm dostluq və qonşuluq ənənələrinin birləşdirdiyini, Azərbaycan-Rusiya əlaqələrinin strateji tərəfdaşlıq münasibətləri kimi xarakterizə olunduğunu vurğulayıb, həyata keçirilən birgə layihələri qeyd edib.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva müsahibədə iki ölkə arasında humanitar sahədə münasibətlərin dərinləşməsi istiqamətində görülən işlərdən, Azərbaycanda rus dilinə və mədəniyyətinə olan diqqətdən, ölkəmizdəki multikultural mühitdən, Moskvada Xalq Təsərrüfatı Nailiyyətləri sərgisində yaradılan “Azərbaycan” pavilyonundan danışıb. Heydər Əliyev Fondunun çoxşaxəli fəaliyyətini qeyd edən Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti müsahibənin sonunda qarşıdan gələn Yeni il bayramı münasibətilə Azərbaycan və rus xalqlarına xoş arzularını çatdırıb.

Влиятельная «Российская газета» опубликовала интервью Первого вице-президента Азербайджана Мехрибан Алиевой
25.11.2019Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева в рамках официального визита в Российскую Федерацию дала интервью информационному агентству ТАСС, влиятельной официальной газете России «Российская газета» и телеканалу «Россия-24».
Интервью Первого вице-президента Азербайджана Мехрибан Алиевой было размещено 24 ноября на сайтах информационного агентства ТАСС и «Российской газеты». А 25 ноября опубликовано в официальной «Российской газете», обладающей широкой читательской аудиторией.
В интервью Первый вице-президент Мехрибан Алиева ответила на вопросы первого заместителя генерального директора российского агентства ТАСС Михаила Гусмана, рассказала о своем официальном визите в Российскую Федерацию, подчеркнула , что наши страны объединяют прочные традиции дружбы и соседства, азербайджано-российские связи характеризуются как отношения стратегического партнёрства, отметила реализуемые совместные проекты.
В интервью Первый вице-президент Мехрибан Алиева рассказала о работе по углублению отношений между двумя странами в гуманитарной сфере, внимании, уделяемом в Азербайджане русскому языку и культуре, мультикультуральной атмосфере в нашей стране, павильоне «Азербайджан», созданном на Выставке достижений народного хозяйства в Москве. Отметив многовекторную деятельность Фонда Гейдара Алиева, Первый вице-президент Азербайджана в заключение своего интервью передала народам Азербайджана и России добрые пожелания по случаю наступающего Нового года.