İtaliyanın xəbər portallarında Azərbaycan-Vatikan əməkdaşlığının möhkəmlənməsində Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın töhfələrindən bəhs edilib
20.11.2021İtaliyanın “Eldebate” və “Nova” portallarında Azərbaycanın Müqəddəs Taxt-Tacdakı səfiri Rəhman Mustafayevlə müsahibə dərc olunub.
Müsahibələrdə Azərbaycan-Vatikan münasibətlərindən söz açılıb. Bildirilib ki, Azərbaycan Vatikan ilə tərəfdaşlığını gücləndirməyi hədəfləyib və tezliklə Müqəddəs Taxt-Tac yanında diplomatik missiyamız açılacaq.
“Vatikanla mədəniyyət, təhsil sahələrində çox möhkəm tərəfdaşlığımız, eləcə də qarşılıqlı hörmətə, anlaşmaya və əməkdaşlığa, güclü siyasi dialoqa əsaslanan əlaqələrimiz var. Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın töhfələri sayəsində əməkdaşlığımız möhkəmlənib. Heydər Əliyev Fondu Vatikanda Müqəddəs Pyotr Bazilikasında katakombaların təmirindən başlayaraq bir çox humanitar layihələr həyata keçirib. Müqəddəs Komodilya katakombalarının bərpasına dair yeni əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb”, - deyə R.Mustafayev bildirib.
Səfir 44 günlük Vətən müharibəsi, müharibədən sonra ölkəmizin azad edilmiş torpaqlarımızda apardığı yenidənqurma işlərindən danışıb. Qarşıda duran əsas prioritetlərə azad edilmiş ərazilərin erməni minalarından təmizlənməsi, məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına qayıtması, iki ölkə arasında delimitasiya və demarkasiya işlərinin aparılması və sülh müqaviləsinin imzalanması kimi məsələlərə toxunub.
R.Mustafayev vurğulayıb ki, fiziki olaraq sülh vəziyyəti mövcuddur, ancaq qanuni sülh müqaviləsi hələ imzalanmayıb. Bu çox vacibdir. Sülh müqaviləsi olmadan regionda sülh və davamlı təhlükəsizlik mühitinə vaxt zəmanət vermək çətindir.

Итальянские новостные сайты осветили вклад Первого вице-президента Мехрибан Алиевой в укрепление сотрудничества между Азербайджаном и Ватиканом
20.11.2021На итальянских сайтах “Eldebate” и “Nova” опубликовано интервью посла Азербайджана при Святом Престоле Рахмана Мустафаева. В интервью речь идет об отношениях между Азербайджаном и Ватиканом. Отмечено, что Азербайджан выступает за усиление партнерства с Ватиканом и в скором времени откроется наша дипломатическая миссия при Святом Престоле.
«У нас очень крепкие партнерские отношения с Ватиканом в области культуры и образования, а также связи, основанные на взаимном уважении, понимании и сотрудничестве, прочном политическом диалоге. Благодаря вкладу Первого вице-президента Азербайджана Мехрибан Алиевой наше сотрудничество укреплено. Фонд Гейдара Алиева, начиная с реставрации катакомб в Базилике Святого Петра в Ватикане, реализовал ряд гуманитарных проектов. Подписано новое соглашение о сотрудничестве по восстановлению катакомб святой Коммодиллы»- подчеркнул Р. Мустафаев.
Посол также рассказал о 44-дневной Отечественной войне, восстановительных работах, проводимых нашей страной на освобожденных от оккупации землях. Дипломат коснулся основных приоритетов, таких как очистка освобожденных территорий от армянских мин, возвращение вынужденных переселенцев в родные края, проведение делимитации и демаркации границ двух стран, подписание мирного соглашения.
Р. Мустафаев отметил, что физически мир есть, однако по закону мирное соглашение еще не подписано. Это очень важно. Без мирного соглашения сложно гарантировать мир и безопасность в регионе.