İtaliyanın xəbər portallarında Azərbaycan-Vatikan əməkdaşlığının möhkəmlənməsində Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın töhfələrindən bəhs edilib
20.11.2021İtaliyanın “Eldebate” və “Nova” portallarında Azərbaycanın Müqəddəs Taxt-Tacdakı səfiri Rəhman Mustafayevlə müsahibə dərc olunub.
Müsahibələrdə Azərbaycan-Vatikan münasibətlərindən söz açılıb. Bildirilib ki, Azərbaycan Vatikan ilə tərəfdaşlığını gücləndirməyi hədəfləyib və tezliklə Müqəddəs Taxt-Tac yanında diplomatik missiyamız açılacaq.
“Vatikanla mədəniyyət, təhsil sahələrində çox möhkəm tərəfdaşlığımız, eləcə də qarşılıqlı hörmətə, anlaşmaya və əməkdaşlığa, güclü siyasi dialoqa əsaslanan əlaqələrimiz var. Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın töhfələri sayəsində əməkdaşlığımız möhkəmlənib. Heydər Əliyev Fondu Vatikanda Müqəddəs Pyotr Bazilikasında katakombaların təmirindən başlayaraq bir çox humanitar layihələr həyata keçirib. Müqəddəs Komodilya katakombalarının bərpasına dair yeni əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb”, - deyə R.Mustafayev bildirib.
Səfir 44 günlük Vətən müharibəsi, müharibədən sonra ölkəmizin azad edilmiş torpaqlarımızda apardığı yenidənqurma işlərindən danışıb. Qarşıda duran əsas prioritetlərə azad edilmiş ərazilərin erməni minalarından təmizlənməsi, məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına qayıtması, iki ölkə arasında delimitasiya və demarkasiya işlərinin aparılması və sülh müqaviləsinin imzalanması kimi məsələlərə toxunub.
R.Mustafayev vurğulayıb ki, fiziki olaraq sülh vəziyyəti mövcuddur, ancaq qanuni sülh müqaviləsi hələ imzalanmayıb. Bu çox vacibdir. Sülh müqaviləsi olmadan regionda sülh və davamlı təhlükəsizlik mühitinə vaxt zəmanət vermək çətindir.

Contribution of First Vice-president Mehriban Aliyeva to strengthening of the cooperation between Azerbaijan and Vatican is covered on Italy’s news portals
20.11.2021An interview with Azerbaijan’s ambassador to the Holy See Rahman Mustafayev was published on Italy’s “Eldebate” and “Nova” portals.
The relations between Azerbaijan and Vatican were talked about during the interviews, noting that Azerbaijan aimed at strengthening of the relations with Vatican, and soon our diplomatic mission would be opened under the Holy See.
“We have very strong partnership in the spheres of culture and education, as well as relations relying on mutual respect, understanding and cooperation, and strong political dialogue. Thanks to the contribution of Azerbaijan’s First Vice-president Mehriban Aliyeva, our cooperation became stronger. The Heydar Aliyev Foundation has implemented a number of projects in Vatican, starting with the repair of catacombs in the Saint Pietro Basilica. A new agreement on cooperation was signed on restoration of Saint Commodilla catacombs”, - said R. Mustafayev.
The ambassador talked about the 44-day Patriotic War, as well as the reconstruction works carried out on the liberated from occupation territories after the war ended. He touched upon such upcoming priority issues as demining of the liberated territories, returning the IDP to their native lands, carrying out demarcation and delimitation works between the two countries, and signing of a peace agreement.
R. Mustafayev underscored that physically, there is a peaceful condition, however, no lawful peace agreement was signed yet. This is very important. Without having a peace agreement signed, peace and sustainable stability may not be ensured in the region.