Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva BMT Baş Assambleyasının 80-ci sessiyası ilə əlaqədar rəsmi qəbulda iştirak ediblər
24.09.2025Sentyabrın 23-də Nyu-Yorkda Amerika Birləşmiş Ştatlarının Prezidenti Donald Trampın və birinci xanım Melaniya Trampın adından BMT Baş Assambleyasının 80-ci sessiyası ilə əlaqədar rəsmi qəbul təşkil olunub.
Rəsmi qəbulda çıxış edən Amerika Birləşmiş Ştatlarının Prezidenti Donald Tramp dedi: Ermənistan və Azərbaycan. Mən Sizə təşəkkür etmək istəyirəm, dostum. Oradakı münaqişənin iyirmi iki il davam etdiyini dediniz, düzdür, 22 il? Bu 22 il ərzində Siz müharibə şəraitində idiniz.
Prezident İlham Əliyev: Daha da çox.
Prezident Donald Tramp: Bundan da çox?
Prezident İlham Əliyev: 30 ildən artıq. Siz möcüzə yaratdınız, cənab Prezident. Təşəkkür edirəm.
Prezident Donald Tramp: Mən bir neçə dost qazandım. Təşəkkür edirəm. Çox gözəl oldu. Bu gün Yaxın Şərq ölkələrinin liderləri ilə gözəl bir görüş keçirdik. Onlar möhtəşəm insanlardır və mənim dostlarımdır. Biz onları bir araya gətirməli və həmin müharibəyə tez bir zamanda son qoymalıyıq. Bunu tez etmək istəyirik və məncə, biz həqiqətən yaxşı bir plan hazırlamışıq. Məncə, o, tez həyata keçirilə bilər.
Bilmirəm, bunu Sizin planınız qədər tez həyata keçirə biləcəyik ya yox. Bütün bu illər ərzində buna cəsarət lazım idi. Bu, həqiqətən Sizin və yeni dostunuzun sayəsindədir. Həqiqətən yaxşıdır. Necə gedir işlər? Yaxşıdır? Atışma yoxdur? Heç nə yoxdur?
Prezident İlham Əliyev: Xeyr, xeyr. Hər şey tamamilə bitib. Avqustun 8-də buna son qoyuldu.
Prezident Donald Tramp: Mən Sizinlə həqiqətən fəxr edirəm. Siz çox gözəl insansınız.
Mən bu zalda olan bəziləriniz ilə görüşmüşəm, bir çoxunuzu yaxşı tanıyıram. Siz möhtəşəm insanlarsınız. Siz ən yüksək səviyyəli liderlərsiniz. Sizin gördüyünüz işlər möhtəşəmdir. Düşünün, ölkələrinizin milyonlarla əhalisi var və siz bu ölkələrə uğurla rəhbərlik edirsiniz, dünya miqyasında liderlik edirsiniz. Məhz buna görə də buradasınız. Sadəcə demək istəyirəm ki, sizinlə bir yerdə olmaq mənim üçün şərəfdir. Sizinlə əl sıxmağı səbirsizliklə gözləyirəm. Birlikdə bu işlərdən zövq alacağıq. Biz dinc dünyada yaşayacağıq.
Birinci xanım Melaniya Tramp: Mən bu gün günorta “Gələcəyi birlikdə qurmaq” adlı möhtəşəm təşəbbüsə ev sahibliyi etdim. Ümid edirəm ki, bütün birinci xanımlar və həyat yoldaşları gələn il birinci rübdə Ağ Evdə mənə qoşulacaqlar və dünyadakı uşaqlar üçün uğur qazanacağıq. Təşəkkür edirəm.

President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended official reception on 80th session of UN General Assembly
On September 23, an official reception was held in New York on behalf of President of the United States Donald Trump and First Lady Melania Trump in connection with the 80th session of the UN General Assembly.
Speaking at the reception, U.S. President Donald Trump said: Armenia and Azerbaijan. I want to thank you, my friend. Twenty-two years you said you were there, right? Twenty-two years. And for twenty-two years you were at war.
President Ilham Aliyev: Even more.
President Donald Trump: More than that?
President Ilham Aliyev: Over 30 years. You did a miracle, Mr. President. Thank you.
President Donald Trump: And I made some friends. Thank you. It was great. We had a great meeting today with the leaders of countries right in that area. They're Middle Eastern. They're great people. They're friends of mine. And we've got to get them back, and we've got to get that war over fast. We want to do it fast. And we've come with, I think, a really good plan. And I think it can be implemented fast.
I don't know if we can implement it as fast as your plan. All those years, it took courage to achieve this. And it's really because of you and your new friend. Really good. How's it working out? Good? No shooting? No nothing?
President Ilham Aliyev: No, no. Everything is finished on August 8.
President Donald Trump: I'm very proud of you. Good. Great job.
So I met some of you in the room and I know so many of you. You're amazing people. You're leaders at the highest level. What you're doing is amazing. Think of it — all those millions of people in your countries, and you're leading your country and you're leading the world. That's why you're here. And I just want to let you know it's an honor to be with you. I look forward to shaking your hand. And we're going to have a lot of fun together. We're going to live in a peaceful world.
First Lady Melania Trump: I had a great initiative that I just hosted this afternoon — “Fostering the Future Together.” I hope all of the first ladies and spouses will join me next year in the White House, in the first quarter, and we will have success for the children around the world. Thank you.