Antalya şəhərində “Antalya Diplomatik Forumu”nun açılış mərasimi keçirilib
11.04.2025Aprelin 11-də Türkiyənin Antalya şəhərində “Antalya Diplomatiya Forumu”nun açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirdə əvvəlcə Türkiyənin xarici işlər naziri Hakan Fidan giriş nitqi ilə çıxış etdi. O, Forumun əhəmiyyətini vurğuladı, tədbirdə çox nüfuzlu qonaqların iştirak etdiyini dedi.
Sonra Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan çıxış etdi. Türkiyə dövlətinin başçısı hazırda dünyada mövcud olan problemlərin müzakirəsinin vacibliyini vurğulayaraq, bu baxımdan Forumun roluna toxundu.
Qeyd edək ki, qlobal çağırışlarla bağlı müzakirələrin aparılması, onların həlli yollarının tapılması kimi məsələlərdə dünyanın aparıcı platformalarından biri olan “Antalya Diplomatiya Forumu”nda 20-dən çox dövlət və hökumət başçısı, 70-dən artıq nazir olmaqla ümumilikdə 140 ölkədən 450-dək yüksəksəviyyəli nümayəndə iştirak edir.
Forum çərçivəsində müxtəlif formatlarda keçiriləcək 50-dən artıq tədbirdə Yaxın Şərqdən Asiya və Sakit okean hövzəsinə, Afrikadan Latın Amerikasına qədər geniş coğrafiyada qlobal çağırış və təhdidlərlə yanaşı, iqlim dəyişikliyi, ərzaq təhlükəsizliyi, rəqəmsallaşma, süni intellekt kimi dünya gündəmində mühüm yer tutan məsələlər ətrafında müzakirələr aparılacaq.

11.04.2025The opening ceremony of the Antalya Diplomacy Forum was held on April 11 in the Turkish city of Antalya.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva participated in the ceremony.
The event commenced with an opening address by Türkiye’s Minister of Foreign Affairs, Hakan Fidan, who underlined the significance of the Forum and noted the participation of numerous distinguished guests.
Subsequently, President of the Republic of Türkiye Recep Tayyip Erdoğan delivered a speech, emphasizing the importance of addressing current global challenges and highlighting the role of the Forum in this regard.
The Antalya Diplomacy Forum, one of the world’s leading platforms for discussions on global challenges and solutions, brings together nearly 450 high-level representatives from 140 countries, including more than 20 heads of state and government and over 70 ministers.
Over 50 sessions in various formats will be held during the forum, covering a wide range of topics, such as global challenges and threats—from the Middle East to the Asia-Pacific region, from Africa to Latin America—as well as key global issues, including climate change, food security, digitization, and artificial intelligence.