Ağdam şəhərində “Hilton Garden İnn” hotelində aparılan tikinti işləri ilə tanışlıq
18.02.2025Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva fevralın 18-də Ağdam şəhərində “Hilton Garden İnn” hotelində aparılan tikinti işləri ilə tanış olublar.
Ağdam, Füzuli və Xocavənd rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Emin Hüseynov dövlətimizin başçısına və birinci xanıma hoteldə görülən işlər barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, “Hilton Garden İnn” hoteli Ağdam şəhər mərkəzinə yaxın ərazidə inşa olunub.
Ümumi sahəsi 2,16 hektar olan hotel 2, 6 və 7 mərtəbəli 3 bloklu binadan ibarətdir. Ən müasir standartlara cavab verən hotel binasında 127 otaq var, qonaqların zövqünü oxşayan interyer işləri görülüb.
Birinci mərtəbədə qonaqları foye və rahat gözləmə zonası qarşılayır. Hoteldə müxtəlif tədbirlərin keçirilməsi üçün konfrans və iclas zallarının yaradılması nəzərdə tutulur. Buradakı restoran, banket zalları qonaqların həm yüksək səviyyədə qidalanmalarına, həm də asudə vaxtlarını keçirmələrinə geniş imkanlar yaradır.
Müasir hoteldə qonaqların sağlamlığını və istirahətini təmin etmək məqsədilə hovuz, fitnes və SPA mərkəzləri də yaradılır.
Bildirildi ki, hoteldə işlərin icrası 60 faiz yerinə yetirilib.
“Hilton Garden İnn” hotelində 100-dən çox işçinin fəaliyyət göstərməsi nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, Azərbaycanda turizmin inkişafı istiqamətində mühüm işlər görülsə də, böyük turizm potensialına malik Qarabağ işğal altında olduğundan bu proseslərdən kənarda qalmışdı. İlin dörd fəslində füsunkar təbiəti ilə qonaqları heyran edən, saf havası, müalicəvi suları, tarixi abidələri ilə dillərdə dastan olan bu diyar Müzəffər Ali Baş Komandanın qətiyyəti və Ordumuzun rəşadəti sayəsində artıq düşmən tapdağından azad edilib. Qarabağın işğaldan azad olunmasından qısa müddət ötməsinə baxmayaraq, bu tarixi torpaqlarımızın dirçəldilməsi prosesi sürətlə davam etdirilir. Bu prosesdə diqqət yetirilən əsas sahələrdən biri də işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə turizmin inkişaf etdirilməsidir.
Ağdam rayonunda ən müasir standartlara cavab verən hotellərin inşası sürətlə dirçəldilən tarixi ərazilərimizin inkişafına mühüm töhfə verəcək. Bu, həm də işğaldan azad edilən ərazilərimizdə, o cümlədən Ağdam rayonunda sosial layihələrin davamlı şəkildə həyata keçirilməsinin növbəti nümunəsidir.

Ознакомление с ходом строительных работ, проводимых в отеле Hilton Garden Inn в городе Агдам
18.02.202518 февраля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились со строительными работами, проводимыми в отеле Hilton Garden Inn в городе Агдам.
Cпециальный представитель Президента Азербайджанской Республики в Агдамском, Физулинском и Ходжавендском районах Эмин Гусейнов проинформировал главу государства и первую леди о работах, проводимых в отеле.
Было отмечено, что отель Hilton Garden Inn построен недалеко от центра города Агдам.
Отель, общая площадь которого составляет 2,16 гектара, состоит из двух-, шести- и семиэтажного 3-блочного здания. В здании отеля, отвечающем самым современным стандартам, имеется 127 номеров, его интерьер выполнен с большим вкусом.
На первом этаже расположены фойе и комфортная зона ожидания. В отеле планируется создать конференц-зал и зал заседаний для проведения различных мероприятий, ресторан, банкетные залы. С целью обеспечения здоровья и отдыха гостей здесь также будут функционировать бассейн, фитнес- и СПА-центры.
Было сообщено, что работы по строительству отеля завершены на 60 процентов.
Предусмотрено, что в отеле Hilton Garden Inn будут работать более 100 человек.
Отметим, что несмотря на проделанную значительную работу по развитию туризма в Азербайджане, обладающий большим туристическим потенциалом Карабах из-за оккупации оставался в стороне от этих процессов. Эта земля, которая восхищает гостей живописной природой во все времена года, чистейшим воздухом, целебными водами, историческими памятниками, уже освобождена от врага благодаря решимости победоносного Верховного главнокомандующего и доблести нашей Армии. Хотя с освобождения Карабаха от оккупации прошло мало времени, процесс возрождения этих исторических земель продолжается стремительными темпами. Одним из главных направлений, которому уделяется внимание, является развитие туризма на освобожденных от оккупации территориях.
Строительство в Агдамском районе отелей, отвечающих самым современным стандартам, внесет значительный вклад в развитие наших стремительно возрождающихся исторических территорий. Это также очередной пример последовательной реализации социальных проектов на освобожденных от оккупации территориях, в том числе в Агдамском районе.