“Qızlar gimnaziyası” tarixi abidə binasında həyata keçiriləcək işlərlə tanışlıq
07.11.2023Noyabrın 7-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şuşa şəhərində “Qızlar gimnaziyası” tarixi abidə binasında həyata keçiriləcək işlərlə tanış olublar.
Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma tarixi abidə barədə məlumat verildi.
Bildirildi ki, Şuşada müstəqil qız məktəbi 1875-ci il oktyabrın 26-da Şuşa əhalisinin təşkil etdiyi “Xeyriyyə cəmiyyəti” tərəfindən təsis olunub. Dini etiqadından və mənşəyindən asılı olmayaraq, bütün qızlara burada təhsil almaq imkanı yaradılmışdı. Tədris planına rus dili, hesab, ana dilində oxuma, yazma, hüsnxət, rəsm, rəsmxət, ümumi coğrafiya, tarix, ölkəşünaslıq daxil idi. Eyni zamanda, məktəbdə milli mahnılar öyrədilir, təbiət, tarix və fizikadan dərs verilirdi. Məktəbdə təhsil ödənişli olsa da, kasıb ailələrin övladları təhsil haqqından azad idilər. Əlavə təhsil haqqı verənlərə fransız və alman dilləri də tədris edilir, musiqi öyrədilirdi. Qızların rus dilində təhsilinə diqqəti artırmaq və xərcin bir qismini xəzinədən ödəmək şərti ilə Şuşa qız məktəbi 1894-cü ildə Şuşa Marinski qız məktəbi adını aldı və dördsinifli məktəbə çevrildi. Məktəb 120 şagirdlə fəaliyyətə başladı. Artıq 1895-1896-cı tədris ilində burada 147 qız təhsil alırdı. Bu məktəbin təşkili azərbaycanlı qızların da rus dilində təhsilinə şərait yaratmışdı. Şuşa Marinski qız məktəbi qadınların təhsili sahəsində, azərbaycanlı qızların dünyəvi təhsil almasında mühüm rol oynayıb. 1894-cü ildə Şuşada iki şəxsi qız məktəbinin əsasında Müqəddəs Mariya qız məktəbi yaradılmış, bununla da azərbaycanlı qızların Avropa təhsilinə yolları açılmışdı.
Qeyd edildi ki, bina sovet dövründə internat məktəbi kimi də fəaliyyət göstərib. Gələcəkdə buranın dekorativ tətbiqi sənət mərkəzi və mədəni sahələr üzrə inzibati bina kimi istifadə olunması planlaşdırılır.

Ознакомление с запланированными работами в здании исторического памятника «Женская гимназия»
07.11.20237 ноября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с работами, которые будут проведены в здании исторического памятника «Женская гимназия» в городе Шуша.
Глава государства и первая леди были проинформированы об историческом памятнике.
Было сообщено, что самостоятельная женская школа в Шуше была основана 26 октября 1875 года благотворительным обществом, созданным шушинцами. Здесь была создана возможность для получения образования всем девушкам, независимо от их религиозных убеждений и происхождения. В учебный план входили преподавание русского языка, арифметики, чтения на родном языке, письма, чистописания, рисования, черчения, общей географии, истории, страноведения. В то же время в школе учили национальным песням, преподавали природу, историю и физику. Несмотря на то, что образование в школе было платным, дети из бедных семей были освобождены от платы за обучение. За дополнительную плату обучали также французскому и немецкому языкам, преподавали музыку. В 1894 году Шушинская женская школа была переименована в Шушинскую Мариинскую женскую школу с повышением внимания обучению девушек русскому языку, а также частичной оплатой расходов из казны и стала четырехклассной. Школа начала свою деятельность со 120 ученицами. Уже в 1895-1896 учебном году здесь обучались 147 девушек. Создание этой школы позволило азербайджанкам получать образование и на русском языке. Шушинская Мариинская женская школа сыграла важную роль в области женского образования и получения азербайджанками светского образования. В 1884 году в Шуше на основе двух частных женских школ была создана женская школа Святой Марии, тем самым азербайджанским девушкам был открыт путь к европейскому образованию.
Было отмечено, что в советское время в здании также функционировала школа-интернат. Планируется в будущем использовать его как центр декоративно-прикладного искусства и административное здание по культурным сферам.