Azərbaycanın və Türkiyənin birinci xanımları İçərişəhərdə olublar
13.06.2023İyunun 13-də Azərbaycan Respublikasının birinci xanımı Mehriban Əliyeva və Türkiyə Respublikasının birinci xanımı Əminə Ərdoğan Bakıda dünya mədəni irsi abidələrindən sayılan İçərişəhərdə olublar.
Qonaqlar gəzintiyə dünya əhəmiyyətli tarixi-memarlıq abidəsi olan Qız qalası ilə tanışlıqdan başlayıblar. Türkiyə Respublikasının birinci xanımına bu qədim abidənin tarixi barədə ətraflı məlumat verilib.
Daha sonra qonaqlar UNESCO-nun Dünya İrsi Siyahısına daxil edilmiş “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu, burada aparılan təmir-bərpa və abadlıq işləri barədə məlumatlandırılıblar.
İçərişəhərdə qədim tarixi-mədəni abidələrdən biri olan “Hacı Bani” hamamı və İçərişəhər Ənənəvi İncəsənət Mərkəzi ilə tanışlıq qonaqlarda xoş təəssürat doğurub.

Первые леди Азербайджана и Турции посетили Ичеришехер
13.06.202313 июня первая леди Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева и первая леди Турецкой Республики Эмине Эрдоган посетили Ичеришехер, считающийся одним из памятников всемирного культурного наследия в Баку.
Гости начали прогулку со знакомства с Девичьей башней - историко-архитектурным памятником мирового значения. Первой леди Турецкой Республики была предоставлена подробная информация об истории этого древнего памятника.
Затем гости были проинформированы о Государственном историко-архитектурном заповеднике «Ичеришехер», включенном в Список Всемирного наследия ЮНЕСКО, и проводимых здесь ремонтно-реставрационных работах и благоустройстве.
Знакомство с баней «Хаджи Бани», являющейся одним из древних историко-культурных памятников в Ичеришехер, и Центром традиционного искусства произвело на гостей приятное впечатление.