Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Vilnüsdə rəsmi qarşılanma mərasimi olub
22.05.2023Mayın 22-də Vilnüsdəki Prezident Sarayında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəsmi qarşılanma mərasimi olub.
Prezident İlham Əliyevi və birinci xanım Mehriban Əliyevanı Litva Respublikasının Prezidenti Gitanas Nauseda və xanımı Diana Nausediene qarşıladılar.
Azərbaycanın və Litvanın Dövlət himnləri səsləndirildi.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Litva Prezidenti Gitanas Nauseda fəxri qarovul dəstəsinin qarşısından keçdilər.
Litva nümayəndə heyəti Azərbaycan Prezidentinə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya, Azərbaycan nümayəndə heyətinin üzvləri isə Litva Prezidentinə və xanımı Diana Nausedieneyə təqdim olundu.

Official welcome ceremony was held for President Ilham Aliyev in Vilnius
22.05.2023An official welcome ceremony has been held for President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev at the Presidential Palace in Vilnius.
A guard of honor was arranged for President Ilham Aliyev.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva were welcomed by President of the Republic of Lithuania Gitanas Nausėda and his spouse Diana Nausėdienė.
The national anthems of Azerbaijan and Lithuania were played.
President of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of Lithuania Gitanas Nausėda reviewed the guard of honor.
The Lithuanian delegation was introduced to the Azerbaijani President and First Lady Mehriban Aliyeva, while members of the Azerbaijani delegation were introduced to the Lithuanian President and his spouse Diana Nausėdienė.