Füzuli şəhərində Peşə Liseyinin təməli qoyulub
10.05.2022Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva mayın 10-da Füzuli rayonuna səfər ediblər.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım əvvəlcə Füzuli şəhərində inşa olunacaq Peşə Liseyinin təməlinin qoyulması mərasimində iştirak ediblər.
Təhsil naziri Emin Əmrullayev Prezident İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya kompleks barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, Peşə Liseyinin ərazisi 3,2 hektar sahəni əhatə edəcək. Kompleksdə tədris, laboratoriya təcrübələri, idman binaları və meydançası yaradılacaq. Burada, həmçinin avtomobil təmiri emalatxanası, avadanlıq və texnika, təsərrüfat anbarları, təsərrüfat qurğusu, praktik təlimlər qurğusu da inşa ediləcək. Kompleksin elektrik enerjisi ilə fasiləsiz təminatı üçün transformator yarımstansiyası da quraşdırılacaq. Füzuli şəhər Peşə Liseyinin inşası zamanı yaşıllıq zolaqlarının yaradılması xüsusilə diqqətdə saxlanılıb. Belə ki, yaşıllıq sahəsi bu kompleksin ərazisinin 43,7 faizini təşkil edəcək. Burada yaradılacaq idman meydançasının sahəsi 540 kvadratmetr olacaq.
Dövlətimizin başçısı Füzuli şəhər Peşə Liseyinin təməlini qoydu.
Qeyd edək ki, XXI əsrin çağırışlarına və yeni trendlərinə müvafiq olaraq ölkəmizdə təhsil sahəsində islahatlar çərçivəsində peşə təhsili sisteminin müasirləşdirilməsi istiqamətində məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirilir. Azərbaycanda peşə təhsilinin inkişaf etdirilməsi prioritet istiqamət kimi müəyyən olunub. Bu sahədə peşəkar tədris prosesinin qurulması, əmək bazarının, o cümlədən işəgötürənlərin tələbatlarına uyğun ixtisaslar üzrə kadr hazırlığının təmin olunması qarşıda duran əsas vəzifələrdən biridir. Son dövrlər paytaxt Bakı ilə yanaşı, bölgələrdə də yeni peşə təhsili müəssisələri qurulur. Füzuli şəhərində Peşə Liseyinin təməlinin qoyulması da bu istiqamətdə həyata keçirilən layihələrdən biridir. Lisey ildə 800-yə yaxın tələbə qəbul etməklə yanaşı, 1000-dək tələbə üçün qısamüddətli kurslar və ömürboyu təhsil proqramları təmin etmək imkanında olacaq.
Bu sahədə həyata keçirilən tədbirlər gənclərin müvafiq peşələrə yiyələnərək məşğulluğunun təmin olunmasına, eləcə də müəssisə və təşkilatların ixtisaslı kadrlarla təminatına əhəmiyyətli təsir göstərir. Prezident İlham Əliyevin 2016-cı il aprelin 20-də imzaladığı Fərmanla Təhsil Nazirliyi yanında Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyinin yaradılması ölkəmizdə peşə təhsilinin səmərəliliyinin artırılması və rəqabətqabiliyyətli ixtisaslı kadrların hazırlanması baxımından mühüm addım oldu. İki il əvvəl Təhsil Nazirliyinin tabeliyində Peşə Təhsilinin İnkişafı Fondunun yaradılması, peşə təhsili sahəsində bir sıra normativ hüquqi aktların qəbul olunması, peşə təhsili müəssisələrinin birləşdirilməsi və müəyyən ixtisaslaşmış peşə təhsili mərkəzlərinin yaradılması yolu ilə müasir standartlara cavab verən pilot peşə təhsili müəssisələrinin qurulması da Yol Xəritəsində qarşıya qoyulan mühüm vəzifələrdəndir.

В городе Физули заложен фундамент Профессионального лицея
10.05.202210 мая Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева совершили поездку в Физулинский район.
Вначале глава государства и первая леди приняли участие в церемонии закладки фундамента Профессионального лицея, который будет построен в городе Физули.
Министр образования Эмин Амруллаев проинформировал Президента Ильхама Алиева и первую леди Мехрибан Алиеву о комплексе.
Было отмечено, что территория Профессионального лицея будет охватывать 3,2 гектара. В комплексе планируется создать учебное здание, лабораторию, спортивный зал и спортивную площадку. Здесь также будут построены мастерская по ремонту автомобилей, склады оборудования и техники, хозяйственный склад, установить оборудование для практических занятий. Для бесперебойного обеспечения комплекса электроэнергией также будет сооружена трансформаторная подстанция. Особое внимание при строительстве Профессионального лицея в городе Физули будет уделяться созданию полос озеленения. Так, площадь озеленения составит 43,7 процента территории комплекса. Площадь спортивной площадки, которая будет здесь создана, составит 540 квадратных метров.
Глава государства заложил фундамент Профессионального лицея в городе Физули.
Отметим, что в рамках проводимых в нашей стране реформ в области образования в соответствии с вызовами и новыми трендами XXI века принимаются целенаправленные меры в области модернизации системы профессионального образования. Развитие профессионального образования в Азербайджане определено как приоритетное направление. Одной из основных предстоящих задач в этой сфере являются построение профессионального учебного процесса, обеспечение рынка труда, в том числе подготовка кадров по специальностям, отвечающим потребностям работодателей. В последнее время новые учреждения профессионального образования открываются не только в Баку, но и в регионах. Строительство Профессионального лицея в городе Физули является одним из проектов, реализуемых в данном направлении. В лицей ежегодно будет приниматься около 800 студентов, кроме того, здесь будут проводиться краткосрочные курсы и реализовываться программы непрерывного образования почти для 1000 студентов.
Принимаемые в этой области меры существенно влияют на освоение молодежью соответствующих профессий, а также обеспечение предприятий и организаций квалифицированными кадрами. Создание подписанным Президентом Ильхамом Алиевым 20 апреля 2016 года Указом Государственного агентства по профессиональному образованию при Министерстве образования явилось важным шагом с точки зрения повышения эффективности образования и подготовки конкурентоспособных квалифицированных кадров. Открытие два года назад Фонда развития профессионального образования в подчинении Министерства образования, принятие ряда нормативных правовых актов в области профессионального образования, создание отвечающих современным стандартам пилотных учреждений профессионального образования путем объединения учреждений профессионального образования и открытия ряда специализированных центров профессионального образования также являются одними из основных задач, поставленных в Дорожной карте.