Prezident İlham Əliyev TASS agentliyində Azərbaycan-Rusiya əməkdaşlığına həsr edilmiş sərgi ilə tanış olub
23.02.2022Fevralın 23-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Moskvada TASS agentliyinin mənzil-qərargahında “Rusiya və Azərbaycanın diplomatik münasibətlərinin 30 ili TASS və AZƏRTAC-ın fotolarında” adlı ekspozisiya ilə tanış olublar. Bu, TASS və AZƏRTAC-ın birgə layihəsidir.
İyirmi fotoşəkildən ibarət olan ekspozisiyada Rusiya və Azərbaycan xalqlarının siyasi, iqtisadi, hərbi, mədəni və digər sahələrdə dostluğunun və əməkdaşlığının tarixinin ən yeni dövrü barədə söhbət açılır.
TASS agentliyinin baş direktorunun birinci müavini Mixail Qusman ekspozisiyada təqdim edilən şəkillər barədə qonaqlara məlumat verib. TASS-ın fotoqrafları 1997-ci ildə Azərbaycan Prezidenti Heydər Əliyev və Rusiya Prezidenti Boris Yeltsin tərəfindən Dostluq, Əməkdaşlıq və Təhlükəsizlik haqqında Müqavilənin, 2001-ci ildə Heydər Əliyev və Vladimir Putin tərəfindən Xəzər dənizində əməkdaşlığın prinsipləri haqqında Birgə Bəyanatın və Qafqazda təhlükəsizliyin təmin edilməsi və əməkdaşlığın inkişafı prinsipləri haqqında Bakı Bəyannaməsinin imzalanması anlarını əbədiləşdiriblər.
Ekspozisiyada Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin, RF xarici işlər naziri Sergey Lavrovun, Moskvanın və Bütün Rusiyanın Patriarxı Kirillin Azərbaycana rəsmi səfərlərindən çəkilmiş fotoşəkillər nümayiş etdirilir.
Xalq Təsərrüfatı Nailiyyətləri Sərgisində “Azərbaycan” pavilyonunun açılışı və Rusiya Prezidenti Vladimir Putin tərəfindən Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevaya Rusiya-Azərbaycan münasibətlərinin inkişafında və möhkəmləndirilməsində xidmətlərinə görə “Dostluq” ordeninin təqdim edilməsi mərasimlərindən çəkilmiş kadrlar Mehriban Əliyevanın Rusiyaya səfərlərini əks etdirir.
2021-ci ildə Cəbrayılda “KamAZ” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin servis mərkəzinin və “Gəncə Avtomobil Mərkəzi” İstehsalat Birliyinin təməlinin qoyulmasını əks etdirən, AZƏRTAC-ın fotomüxbirinin çəkdiyi fotoşəkil iqtisadiyyat sahəsində əməkdaşlıq nümunəsidir. Azərbaycanın Xəzər Gəmiçiliyi üçün tikilmiş “Prezident Heydər Əliyev” neftdaşıyan tankerinin “Krasnoye Sormovo” zavodunun stapellərindən suya buraxılması mərasimindən çəkilmiş fotoşəkli TASS agentliyi təqdim edib.
Sankt-Peterburqda dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin abidəsinin açılışından, Rusiyanın və Azərbaycanın Xalq artisti Lyudmila Zıkinanın konsertindən sonra Heydər Əliyevin onunla söhbəti zamanı AZƏRTAC-ın fotomüxbirinin çəkdiyi kadrlar mədəniyyət sahəsində qarşılıqlı münasibətlərdən bəhs edir.
Ekspozisiyada Rusiya Prezidenti Vladimir Putin ilə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin görüşləri həm rəsmi fotoşəkillərlə, həm də onların Bakı sakinləri ilə qeyri-formal görüşündən çəkilmiş kadrlarla nümayiş etdirilir.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva sərgi ilə tanışlıqdan sonra TASS agentliyinin mənzil-qərargahında Rusiyanın aparıcı kütləvi informasiya vasitələrinin rəhbərləri ilə görüşüb.

Президент Ильхам Алиев посетил в ТАСС выставку о сотрудничестве Азербайджана и России
23.02.202223 февраля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с экспозицией "30 лет дипломатических отношений России и Азербайджана в кадрах ТАСС и АЗЕРТАДЖ", размещенной у штаб-квартиры агентства в Москве. Это совместный проект ТАСС и АЗЕРТАДЖ.
Первый заместитель генерального директора ТАСС Михаил Гусман рассказал гостям о представленных на экспозиции снимках. Фотографы ТАСС зафиксировали подписание президентами Азербайджана и России Гейдаром Алиевым и Борисом Ельциным базового Договора о дружбе, сотрудничестве и безопасности в 1997 году, Гейдаром Алиевым и Владимиром Путиным совместного заявления о принципах сотрудничества на Каспийском море и Бакинской декларации о принципах обеспечения безопасности и развития сотрудничества на Кавказе в 2001 году.
В экспозиции представлены снимки официальных визитов в Азербайджан президента России Владимира Путина, министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова, Патриарха Московского и Всея Руси Кирилла.
О посещении России Первым вице-президентом Азербайджана Мехрибан Алиевой свидетельствуют кадры с открытия павильона "Азербайджан" на ВДНХ и вручения ей Президентом России Владимиром Путиным ордена Дружбы за заслуги в развитии и укреплении российско-азербайджанских отношений.
Примером сотрудничества в сфере экономики служит снимок АЗЕРТАДЖ, рассказывающий о закладке фундамента сервисного центра ОАО "Камаз" и производственного объединения "Гянджинский автомобильный центр" в Джебраиле в 2021 году. ТАСС представил фотографию с церемонии спуска на воду со стапелей завода "Красное Сормово" нефтеналивного танкера "Президент Гейдар Алиев", построенного для Каспийского пароходства Азербайджана.
О культурных взаимоотношениях рассказывают кадры АЗЕРТАДЖ с открытия памятника великому азербайджанскому поэту Низами Гянджеви в Санкт-Петербурге, с общения Гейдара Алиева и народной артистки России и Азербайджана Людмилы Зыкиной после концерта.
Встречи президентов России и Азербайджана Владимира Путина и Ильхама Алиева представлены не только официальными снимками, но кадрами с неформальной встречи с жителями Баку.
После ознакомления с выставкой Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева встретились в штаб-квартире ТАСС с руководителями ведущих российских средств массовой информации.