Azərbaycan Prezidenti “Park Forest Otel Ağdam” mehmanxanasının təməlini qoyub
Fevralın 13-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Ağdam şəhərində inşa olunacaq “Park Forest Otel Ağdam” mehmanxanasının təməlinin qoyulması mərasimində iştirak ediblər.
“PMD Projects” MMC-nin İdarə Heyətinin sədri Nəriman Topçibaşev dövlətimizin başçısına və xanımına layihə barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, 2,16 hektar ərazidə inşa ediləcək “Park Forest Otel Ağdam” mehmanxanası 110 nömrədən ibarət olacaq. Mehmanxananın ərazisində əsas bina ilə yanaşı, konfrans mərkəzi, açıq havada üzgüçülük hovuzu, uşaq oyun meydançası, gəzinti yolları və istirahət zonaları yaradılacaq. Tikinti işlərinin 2024-cü ilin dekabrında başa çatdırılması nəzərdə tutulub.
Prezident İlham Əliyev otelin təməlini qoydu.
Qeyd edək ki, son illər Azərbaycanda turizmin inkişafı istiqamətində böyük işlər görülsə də, ölkəmizin ən böyük turizm potensialına malik Qarabağ bölgəsi işğal altında olduğundan bu proseslərdən kənarda qalmışdı. İlin dörd fəslində füsunkar təbiəti ilə qonaqları heyran edən, saf havası, müalicəvi suları, tarixi abidələri ilə dillərdə dastan olan bu diyar Müzəffər Ali Baş Komandanın qətiyyəti və Ordumuzun rəşadəti sayəsində artıq düşmən tapdağından azad edilib. Qarabağın işğaldan azad olunmasından qısa müddət ötməsinə baxmayaraq, bu tarixi torpaqlarımızın dirçəldilməsi prosesi sürətlə davam etdirilir. Bu prosesdə diqqət yetirilən əsas sahələrdən biri də işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə turizmin inkişaf etdirilməsidir.
Strateji mövqeyinə görə Qarabağın giriş qapısı hesab edilən Ağdam rayonunda ən müasir standartlara cavab verən mehmanxananın inşası sürətlə dirçəldilən tarixi ərazilərimizin turizm potensialının inkişafına mühüm töhfə verəcək. Bu, həm də işğaldan azad edilən ərazilərimizdə, o cümlədən Ağdam rayonunda sosial layihələrin davamlı şəkildə həyata keçirilməsinin növbəti göstəricisidir.

Президент Азербайджана заложил фундамент гостиницы Park Forest Hotel Aghdam
13.02.202213 февраля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в церемонии закладки фундамента гостиницы Park Forest Hotel Aghdam, которая будет построена в городе Агдам.
Председатель правления ООО PMD Projects Нариман Топчибашев проинформировал главу государства и его супругу о проекте.
Было сообщено, что гостиница Park Forest Hotel Aghdam, которую планируется построить на территории площадью 2,16 гектара, будет состоять из 110 номеров. Помимо основного здания, на территории гостиницы также будут созданы конференц-центр, открытый плавательный бассейн, детская игровая площадка, прогулочные дорожки и зоны отдыха. Строительные работы предусмотрено завершить в декабре 2024 года.
Президент Ильхам Алиев заложил фундамент отеля.
Отметим, что, хотя в последние годы в Азербайджане была проделана большая работа по развитию туризма, Карабахский регион нашей страны, обладающий самым большим туристическим потенциалом, оставался в стороне от этих процессов из-за оккупации. Этот край, поражающий гостей своей живописной природой во все времена года, прославившийся свежим воздухом, целебными водами, историческими памятниками, был освобожден от врага благодаря решимости победоносного Верховного главнокомандующего и храбрости нашей Армии. Несмотря на то, что после освобождения Карабаха от оккупации прошло мало времени, процесс возрождения наших исторических земель продолжается стремительными темпами. Особе внимание в этом процессе уделяется развитию туризма.
Строительство отвечающей самым современным стандартам гостиницы в Агдамском районе, который считается воротами Карабаха благодаря своему стратегическому положению, внесет важный вклад в развитие туристического потенциала наших стремительно возрождающихся исторических территорий. Это также является очередным показателем внимания к реализации социальных проектов на освобожденных территориях, в том числе и в Агдамском районе.