Bakıda keçirilən Formula 1 SOCAR Azərbaycan Qran-Prisinə yekun vurulub
28.04.2019Aprelin 28-də Bakıda Formula 1 üzrə dünya çempionatının dördüncü mərhələsinin – SOCAR Azərbaycan Qran-Prisinin əsas yarışı keçirilib. Əvvəlcə pilotların paradı və açılış mərasimi olub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Formula 1 üzrə dünya çempionatının dördüncü mərhələsinin – SOCAR Azərbaycan Qran-Prisinin əsas yarışına baxıblar.
Formula 1 Azərbaycan Qran-Prisinin paytaxtın Azadlıq meydanında keçirilən möhtəşəm açılış mərasimi maraqlı anları ilə yadda qalıb.
Paradda və himn mərasimində pilotları azyaşlılar müşayiət ediblər. Formula 1 şirkətinin və Beynəlxalq Avtomobil Federasiyasının “Gələcəyin ulduzları” adlı birgə təşəbbüsü çərçivəsində qəbul etdiyi qərara əsasən, ötənilki mövsümdən etibarən həm parad, həm də himn mərasimlərində pilotlar azyaşlılar tərəfindən müşayiət olunurlar.
Əvvəlcə builki yarış üçün xüsusi tərtib olunmuş kubok təqdim edilib.
Açılış mərasiminə Azərbaycan Respublikasının dövlət himninin ifası ilə start verilib.
Dövlət himni tanınmış bəstəkar Azad Vəliyevin yeni aranjimanında səsləndirildi. Himni Azərbaycanın Əməkdar artistləri Bəyimxanım Vəliyeva və Nurlan Növrəsli birlikdə, müvafiq olaraq, muğam və klassik üslublarda ifa ediblər. Onları Əməkdar artistlər - tarda Şəhriyar İmanov, nağarada Kamran Kərimov, violonçeldə Emin Qaliyev və bəm nağarada Hüsaməddin Əzizov müşayiət ediblər.
Dövlət himninin ifa olunmasından sonra Formula 1 Azərbaycan Qran-Prisinin 51 dövrədən ibarət əsas yarışı başlayıb.
Final mərhələsində hər birində iki pilot olan on komanda mübarizə aparıb. Ötən gün keçirilən sıralama yürüşünün nəticəsinə əsasən start xəttinə ən yaxın məsafədə “Mercedes” komandasının sürücüləri Luis Hamilton və Valtteri Bottas, “Ferrari” komandasının pilotu Sebastian Fettel dayanıblar.
Bakı trekinin uzunluğu 6 kilometr, ümumu məsafəsi isə 306 kilometrdir. Bakı treki ən sürətli yarışlar kateqoriyasına daxildir. Trekin ən geniş yerinin eni 13, ən dar hissəsinin eni isə İçərişəhər ətrafında, o cümlədən 7-ci və 8-ci döngələrdə 7,6 metr təşkil edir.
Gərgin idman mübarizəsinin yekununda “Mercedes” komandasının pilotu Valtteri Bottas Formula 1 SOCAR Azərbaycan Qran-Prisinin qalibi adını qazanıb. O, 51 dövrəni hamıdan tez – 1 saat 31 dəqiqə 52,942 saniyəyə başa vurub.
Ondan 1,524 saniyə geri qalan komanda yoldaşı, ötənilki Bakı Qran-Prisinin qalibi Luis Hamilton ikinci olub. İlk üçlüyü liderə 11,739 saniyəlik fərqlə uduzan “Ferrari” komandasının sürücüsü Sebastian Fettel tamamlayıb.
Sonra qaliblərin mükafatlandırılması mərasimi keçirilib.
Əvvəlcə qalib idmançının və komandanın şərəfinə müvafiq olaraq Finlandiyanın və Almaniyanın dövlət himnləri səsləndirilib.
Qran-Prinin qalibi Valtteri Bottasa kuboku Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev təqdim edib.
Dövlətimizin başçısı Konstruktorlar kubokunu “Mercedes” komandasının nümayəndəsinə təqdim edib.
İkinci yerin sahibi, “Mercedes”in sürücüsü Luis Hamiltona kuboku Azərbaycanın gənclər və idman naziri Azad Rəhimov, üçüncü yeri tutan “Ferrari” komandasının sürücüsü Sebastian Fettelə isə kuboku Azərbaycan Avtomobil Federasiyasının prezidenti Anar Ələkbərov təqdim ediblər.

В Баку завершился Гран-при Формула-1 SOCAR Азербайджан
28.04.201928 апреля в Баку состоялись основные соревнования Гран-при SOCAR Азербайджан, являющегося четвертым этапом чемпионата мира по Формуле-1. Вначале прошли парад пилотов и церемония открытия.
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева наблюдали за основными соревнованиями Гран-при SOCAR Азербайджан, являющегося четвертым этапом чемпионата мира по Формуле-1.
Грандиозная церемония открытия Гран-при Азербайджана Формула-1, проведенная на столичной площади Азадлыг, запомнилась интересными моментами.
Во время парада и церемонии исполнения гимна пилотов сопровождали дети. Согласно новому решению, принятому в рамках совместной инициативы компании Формула-1 и Международной автомобильной федерации под названием «Будущие звезды», с прошлогоднего сезона во время парада и исполнения гимна пилотов сопровождают дети.
Сначала зрителям был представлен специально оформленный для нынешних соревнований кубок.
Церемония открытия началась с исполнения государственного гимна Азербайджанской Республики.
Государственный гимн прозвучал в новой аранжировке известного композитора Азада Велиева. Гимн исполнили заслуженные артисты Азербайджана Бейимханым Велиева и Нурлан Новрасли, соответственно в мугамном и классическом стилях. Их сопровождали заслуженные артисты Шахрияр Иманов - на таре, Кямран Керимов - на нагаре, Эмин Галиев - на виолончели и Хусамеддин Азизов - на бем-нагаре.
После исполнения государственного гимна стартовал финальный этап Гран-при Азербайджана Формула-1, состоящий из 51 круга.
В финальном этапе, согласно результатам проведенного днем ранее порядкового заезда десяти команд, в которые входят по два пилота, на стартовую линию на ближайшей дистанции вышли пилоты команды Mercedes Льюис Хэмилтон и Валттери Боттас, команды Ferrari – Себастьян Феттель.
Протяженность Бакинского трека составляет 6 километров, а общая дистанция – 306 километров. Бакинский трек входит в категорию самых скоростных. Ширина самой широкой части трека составляет 13 метров, а самой узкой части вокруг «Ичеришехер», в том числе на 7-м и 8-м поворотах, – 7,6 метра.
По итогам напряженной спортивной борьбы пилот команды Mercedes Валттери Боттас стал победителем Гран-при Формула-1 SOCAR Азербайджан. Он быстрее всех завершил 51 круг – за 1 час 31 минуту 52,942 секунды.
Его товарищ по команде, победитель прошлогоднего Бакинского Гран-при Льюис Хэмилтон, отстав на 1,524 секунды, стал вторым. Первую тройку замкнул пилот команды Ferrari Себастьян Феттель, проиграв лидеру с разницей 11,739 секунды.
Вначале в честь победившего спортсмена и команды прозвучали соответственно государственные гимны Финляндии и Германии.
Кубок победителю Гран-при Валттери Боттасу вручил Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев.
Глава государства вручил Кубок конструкторов представителю команды Mercedes.
Кубок обладателю второго места - гонщику Льюису Хэмилтону из Mercedes вручил министр молодежи и спорта Азербайджана Азад Рагимов, занявшему третье место пилоту команды Ferrari Себастьяну Феттелю – президент Автомобильной федерации Азербайджана Анар Алакбаров.