Şamaxının Şəhriyar qəsəbəsində yeni inşa olunmuş 4 saylı körpələr evi-uşaq bağçası istifadəyə verilib
07.03.2019Martın 7-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Heydər Əliyev Fondu tərəfindən həyata keçirilən “Məktəbəqədər təhsil müəssisələrinin inkişafı proqramı” çərçivəsində Şamaxının Şəhriyar qəsəbəsində yeni inşa olunmuş 4 saylı körpələr evi-uşaq bağçasının açılışında iştirak ediblər.
Körpələr evi-uşaq bağçasında yaradılan şəraitlə tanışlıq zamanı məlumat verilib ki, 100 yerlik bu müəssisədə balacalar üçün hərtərəfli şərait var. Şamaxı şəhər 4 və 5 saylı körpələr evi-uşaq bağçaları ötən əsrin 30-40-cı illərində inşa edilmişdi və istismar müddətini başa vurmuş uyğunlaşdırılmış binalarda fəaliyyət göstərirdi. Körpələr evi-uşaq bağçasının tikintisi qısa müddətdə başa çatdırılıb, ikimərtəbəli binada yataq, yemək, istirahət, tibb otaqları, mətbəx və yeməkxana yaradılıb.
Bağçanın ərazisində abadlıq-quruculuq işləri aparılıb, uşaqların əyləncəsi üçün meydança tikilib.
Qeyd edək ki, Heydər Əliyev Fondunun “Məktəbəqədər təhsil müəssisələrinin inkişafı proqramı” çərçivəsində respublikanın 60 şəhər və rayonunda, ümumilikdə, 13 min 625 uşaq yerlik 123 körpələr evi-uşaq bağçasının inşası nəzərdə tutulub və onlardan 80-i artıq istifadəyə verilib.

В поселке Шахрияр Шемахинского района состоялось открытие новых яслей-детского сада номер 4
07.03.20197 марта Президент Азербайджанкой Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии новых яслей-детского сада номер 4 в поселке Шахрияр Шемахинского района, построенного в рамках осуществляемой Фондом Гейдара Алиева программы «Развитие дошкольных учебных заведений».
В ходе ознакомления с условиями, созданными в яслях-детском саду, было отмечено, что в этом учреждении на 100 мест созданы все условия для малышей. Ясли-детские сады номер 4 и 5 города Шемаха были построены в 30-40-х годах прошлого века и функционировали в приспособленных зданиях, срок эксплуатации которых истек. Строительство яслей-детского завершено за короткий срок, в двухэтажном здании имеются спальни, столовая, медицинский кабинет и кухня.
На территории детского сада проведена работа по благоустройству, построена игровая площадка для детей.
Отметим, что в рамках программы «Развитие дошкольных учебных заведений» Фонда Гейдара Алиева в 60 городах и районах республики, в целом, планируется построить 123 яслей-детских сада на 13 тысяч 625 мест, из них 80 уже сданы в эксплуатацию.