Şamaxının Şəhriyar qəsəbəsində yeni inşa olunmuş 4 saylı körpələr evi-uşaq bağçası istifadəyə verilib
07.03.2019Martın 7-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Heydər Əliyev Fondu tərəfindən həyata keçirilən “Məktəbəqədər təhsil müəssisələrinin inkişafı proqramı” çərçivəsində Şamaxının Şəhriyar qəsəbəsində yeni inşa olunmuş 4 saylı körpələr evi-uşaq bağçasının açılışında iştirak ediblər.
Körpələr evi-uşaq bağçasında yaradılan şəraitlə tanışlıq zamanı məlumat verilib ki, 100 yerlik bu müəssisədə balacalar üçün hərtərəfli şərait var. Şamaxı şəhər 4 və 5 saylı körpələr evi-uşaq bağçaları ötən əsrin 30-40-cı illərində inşa edilmişdi və istismar müddətini başa vurmuş uyğunlaşdırılmış binalarda fəaliyyət göstərirdi. Körpələr evi-uşaq bağçasının tikintisi qısa müddətdə başa çatdırılıb, ikimərtəbəli binada yataq, yemək, istirahət, tibb otaqları, mətbəx və yeməkxana yaradılıb.
Bağçanın ərazisində abadlıq-quruculuq işləri aparılıb, uşaqların əyləncəsi üçün meydança tikilib.
Qeyd edək ki, Heydər Əliyev Fondunun “Məktəbəqədər təhsil müəssisələrinin inkişafı proqramı” çərçivəsində respublikanın 60 şəhər və rayonunda, ümumilikdə, 13 min 625 uşaq yerlik 123 körpələr evi-uşaq bağçasının inşası nəzərdə tutulub və onlardan 80-i artıq istifadəyə verilib.

Newly constructed Nursery-kindergarten №4 in Shahriyar settlement of Shamakhy is inaugurated
07.03.2019On March 7, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended the inauguration of Nursery-kindergarten №4, constructed in Shahriyar settlement of Shamakhy in the framework of the “Development of Preschool Education Institutions Programme” of the Heydar Aliyev Foundation.
While becoming acquainted with the nursery-kindergarten, it was informed that all necessary facilities have been ensured in this institution, designed for 100 children. Nursery-kindergartens №4 and №5 in Shamakhy were constructed in the 30s and 40s of the last century, and had been operating in adopted buildings with expired term of operation. Construction of the nursery-kindergarten was completed in a short span of time, with sleeping, dining, resting and physician’s rooms, a kitchen, and a canteen.
Renovation and construction works were carried out on the kindergarten’s territory, and a playground for children was built.
Construction of 123 nursery-kindergartens has been provided for in the framework of the “Development of Preschool Education Institutions Programme” of the Heydar Aliyev Foundation, in 60 cities/towns and districts of the republic, designed for a total of 13 thousand 625 children, of which, 80 have already been commissioned into operation.