Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva İmam Hüseyn məscidinin bərpadan sonra açılışında iştirak edib
23.10.2018Oktyabrın 23-də Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva Bakının Yasamal rayonunda Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə bərpa olunmuş İmam Hüseyn məscidinin açılışında iştirak edib.
Mehriban Əliyevaya İmam Hüseyn məscidi barədə məlumat verilib.
Bildirilib ki, məscid 1890-cı ildə xeyriyyəçi Hacı Hacıbala tərəfindən tikilib. 1920-ci ildə bolşevik işğalından sonra məscid bir müddət bağlı qalıb. Lakin sonralar yenidən dindarların istifadəsinə verilib. Azərbaycan müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra məscid təmir olunub.
Azərbaycanın qədim məscidlərindən biri olan İmam Hüseyn məscidində 2017-ci ildə Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə əsaslı təmir və bərpa işlərinə başlanılıb. Yüksək keyfiyyətlə aparılan təmir zamanı binanın memarlıq üslubu qorunub saxlanılıb, ərazisi abadlaşdırılıb. Məscidin sahəsi 300 kvadratmetrdir. Burada eyni vaxtda 400 nəfər ibadət edə bilər. İmam Hüseyn məscidinin ərazisində 130 nəfərlik mərasim zalı da inşa olunub.
Məscidin axundu Hacı Əbdül Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya Müqəddəs Qurani-Kərim hədiyyə edib.

Первый вице-президент Мехрибан Алиева приняла участие в открытии после реставрации мечети Имама Хусейна
23.10.201823 октября Первый вице-президент Азербайджанской Республики, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева приняла участие в открытии в Ясамальском районе Баку мечети Имама Хусейна, реставрированной при поддержке Фонда Гейдара Алиева.
Мехрибан Алиеву проинформировали о мечети Имама Хусейна.
Было отмечено, что мечеть была построена в 1890 году меценатом Гаджи Гаджибалой. После большевистской оккупации в 1920 году мечеть некоторое время оставалась закрытой. Однако позднее она вновь была передана в распоряжение верующих. После обретения Азербайджаном независимости мечеть была отремонтирована.
В 2017 году при поддержке Фонда Гейдара Алиева в мечете Имама Хусейна, являющейся одной из древних мечетей Азербайджана, начались капитальный ремонт и реставрационные работы. В ходе ремонта, проведенного с высоким качеством, архитектурный стиль здания был сохранен, территория благоустроена. Площадь мечети составляет 300 квадратных метров. Здесь одновременно могут совершать богослужение 400 человек. На территории мечети Имама Хусейна построен церемониальный зал на 130 человек.