Bakının Nərimanov rayonunda 11 saylı xüsusi təhsil məktəbinin yeni binasının açılışı olub
23.10.2018Oktyabrın 23-də Bakının Nərimanov rayonunda Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə inşa olunan 11 saylı xüsusi təhsil məktəbinin yeni binasının açılışı olub.
Məlumat verilib ki, 11 saylı xüsusi təhsil məktəbi 1937-ci ildən fəaliyyət göstərir. Bu təhsil ocağının köhnə binası 1897-ci ildə inşa edilib. Heydər Əliyev Fondu tərəfindən aparılan monitorinq nəticəsində məktəb binasının təhsilə tam yararsız olduğu aşkar edilib və Nərimanov rayonunda məktəb üçün yeni binanın inşasına qərar verilib.
Mehriban Əliyeva təhsil ocağında yaradılan şəraitlə tanış olub.
Qeyd edilib ki, təhsil müəssisəsinin binasının ümumi sahəsi 4 min kvadratmetrdən çoxdur. Burada 21 sinif otağı, psixoloq, defektoloq, həkim otaqları, idman və akt zalları, yeməkxana var. Eyni zamanda, burada uşaqların istifadəsi üçün kitabxana yaradılıb.
Məktəbin üçmərtəbəli binası 250 şagird yerlikdir. Hazırda 651 nəfər evdə, 137 şagird isə məktəbdə təhsil alır. Məktəbdə 289 müəllim çalışır və onlar autizm, Daun sindromlu, ümumtəhsil proqramını mənimsəyə bilməyən və əqli inkişaf geriliyi diaqnozu olan uşaqlara təlim keçirlər. Ümumtəhsil proqramını mənimsəyə bilməyən şagirdlər də il ərzində aşkarlanaraq bu məktəbə yönləndirilir. Onillik məktəbin tədris planına defektoloq saatları daxil edilib. Eyni zamanda, xüsusi uşaqlar üçün psixoloq saatları ayrılıb. Texnologiya dərslərində isə uşaqların bacarıqları aşkar olunur. Bir sözlə, bu məktəbdə xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqların təhsil alması, onların təlim-tərbiyəsi ilə hərtərəfli məşğul olmaq üçün bütün imkanlar mövcuddur.
Məktəbin həyətində geniş abadlıq-quruculuq işləri aparılıb, yaşıllıq zonası yaradılıb, istirahət köşkləri qurulub.
11 saylı xüsusi təhsil məktəbinin yeni binasında yaradılan şəraitlə tanış olan Mehriban Əliyeva bu təhsil ocağına fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.

A new building of Special Education School No.11 is inaugurated in Narimanov District of Baku
23.10.2018On October 23, opening of a new building constructed, following the initiative of the Heydar Aliyev Foundation, for Special Education School No.11 in Narimanov district took place.
Special Education School No.11 has been operating since 1937. The old building of this school was constructed in 1897. During the monitoring conducted by the Heydar Aliyev Foundation was established that the school building was unsuitable for education, and a decision was taken on constructing a new building for the school.
Mehriban Aliyeva became familiarized with the conditions created in the school building.
Total area of the school building is over 4 thousand square metres. Here are 21 classrooms, rooms for a psychologist, pathologist and a physician, as well as sports and assembly halls, and a canteen. At the same time, a library has been created here to be used by children.
The three-storied building of the school has been designed for 250 pupils. At the moment, 651 pupils are educated at home, 137 at school. 289 teachers are working at the school, and they train children suffering from Down syndrome, autism, those not being able to master the secondary education programme, and children with the diagnosis of mental deficiency. Those pupils that are unable to master the secondary education programme are revealed over the course of the year and directed to this school. Defectology lessons have been included in the education programme for the ten-year school. At the same time, hours of psychologist have been allocated for specific children. Children’s abilities are revealed at the technology lessons. In short, all necessary conditions have been created in this school building to engage in comprehensive education of children in need of special care.
Extensive improvement works have been carried out in the front yard of the school, strips of greenery laid out, and rest corners built.
Having become acquainted with the conditions created in the new building of Special Education School No.11, Mehriban Aliyeva wished successes in this education institution’s activities.