Vatikanda Müqəddəs Sebastian katakombalarının açılışı olub
Sentyabrın 26-da Romada Heydər Əliyev Fondu tərəfindən bərpa edilən Müqəddəs Sebastian katakombalarının açılışı olub.
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva açılış mərasimində iştirak edib.
Kardinal Can-Franko Ravazi Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanı qarşılayıb.
Burada Heydər Əliyev Fondu tərəfindən aparılan bərpa işlərinə 2016-cı ildə başlanılıb. Görülən işlərə görə Azərbaycanın Birinci vitse-prezidentinə minnətdarlıq ifadə olunub. Bildirilib ki, bərpa işləri mükəmməl həyata keçirilib. Ümumilikdə, katakombalarda 8 minə yaxın sərdaba yerləşir. Katakombaların zəngin tarixi var. Onlar bütün xristian dünyası üçün mühüm əhəmiyyət daşıyır. Katakombalar təbii və ya süni yeraltı məntəqələrdir. Onlar çox dar dəhlizlərdən ibarət olur. Əvvəllər Romada müqəddəs Sebastian kilsəsinin altında yerləşən dəfn qalereyalarına katakombalar deyilirdi. Bu katakombalar 1578-ci ildə aşkarlanıb. Buradakı bəzi abidələrin yaşı III əsrə gedib çıxır.
Qeyd edək ki, bundan əvvəl Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə Müqəddəs Marçellinio və Pietro katakombaları da bərpa olunub. Dünya mədəniyyəti, xüsusilə də xristianlar üçün böyük mənəvi dəyəri olan katakombaların müsəlman ölkəsi Azərbaycanın Heydər Əliyev Fondu tərəfindən bərpa edilməsi ölkəmizin dinlərarası və mədəniyyətlərarası dialoqa verdiyi növbəti töhfədir. Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondunun dünya əhəmiyyətli tarixi, dini, mədəni abidələri bərpa etməsi həm də ümumilikdə, ölkəmizin təbliği, dünyada layiqincə təmsil olunması baxımından mühüm əhəmiyyətə malikdir.

В Ватикане состоялось открытие катакомб Святого Себастьяна
26 сентября в Риме состоялось открытие катакомб святого Себастьяна, отреставрированных Фондом Гейдара Алиева.
В церемонии открытия приняла участие Первый вице-президент Азербайджанской Республики, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева.
Кардинал Джан-Франко Равази встретил Первого вице-президента Мехрибан Алиеву.
Реставрационные работы были начаты здесь Фондом Гейдара Алиева в 2016 году. Первому вице-президенту Азербайджана была выражена признательность за проделанную работу. Было сообщено, что реставрационные работы выполнены на высоком уровне. В целом, в катакомбах размещаются до 8 тысяч склепов. У катакомб богатая история. Они имеют важное значение для всего христианского мира. Катакомбы – природные или искусственные подземные помещения. Они представляют собой очень узкие коридоры. Раньше катакомбами называли галерею захоронений, расположенную под церковью святого Себастьяна в Риме. Эти катакомбы были обнаружены в 1578 году. Некоторые памятники здесь восходят к III веку.
Отметим, что до этого по инициативе Фонда Гейдара Алиева были отреставрированы катакомбы святых Марчеллино и Пьетро. Реставрация катакомб, имеющих большое духовное значение для мировой культуры, в частности христианского мира, Фондом Гейдара Алиева Азербайджана, являющегося мусульманской страной, - очередной вклад нашей страны в межрелигиозный и межкультурный диалог. Реставрация Фондом Гейдара Алиева, возглавляемого Первым вице-президентом Азербайджана Мехрибан Алиевой, исторических, религиозных, культурных памятников мирового значения, имеет важное значение и с точки зрения пропаганды и достойного представления нашей страны в мире.