Hamımızın sevdiyi “Bizim Cəbiş müəllim”, “Uşaqlığın son gecəsi” filmlərinin ssenari, “Mezozoy əhvalatı”, “Sən nəğməmsən mənim”, “Truskavetsə kim gedir?”, “Bütün yaxşılıqlar üçün - ölüm!” və digər əsərlərin müəllifi Maqsud İbrahimbəyovun oxucu və tamaşaçılarının sayı milyonlarladır. Onu həm Azərbaycanda, həm də xaricdə tanıyır, sevir və görkəmli yazıçı kimi yüksək qiymətləndirirlər.
Xalq yazıçısı, görkəmli kinodramaturq və rejissor Maqsud İbrahimbəyovun Yaradıcılıq Mərkəzi martın 30-dan etibarən İçərişəhərdə fəaliyyətə başlayır.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Mərkəzin binasında yaradılmış şəraitlə tanış olub.
Yazıçının həyat yoldaşı Anna İbrahimbəyova Mehriban Əliyevaya məlumat verib ki, burada Maqsud İbrahimbəyovun muzeyi, yazıçının kitabxanası və ədəbiyyat otağı yerləşir. Ədəbiyyat otağında yazıçının müxtəlif illərdə həm rus, həm Azərbaycan dillərində nəşr olunan, həm də 36 xarici dilə tərcümə edilən kitabları təqdim olunur. Burada, həmçinin yazıçının əsərlərinin dərc olunduğu bütün dərgilər toplanıb. Bundan başqa, eksponatlar arasında Maqsud İbrahimbəyovun ədəbiyyat və ictimai-siyasi fəaliyyət sahələrində əldə etdiyi nailiyyətlərə görə müxtəlif vaxtlarda təltif olunduğu orden və medallar, digər mükafatlar, deputat mandatları, fəxri fərmanlar, həmçinin 2012-ci ildə yazıçının Nobel mükafatına namizədliyinə dair sənəd də var.
Maqsud İbrahimbəyov iki azərbaycanlı zadəgan ailəsinin xələfi olub: atası Məmmədibrahim Əhməd oğlu İbrahimbəyov, anası Fatma Ələkbər qızı İbrahimbəyova-Məşədibəyova. Yaradıcılıq Mərkəzində Məşədibəyov və İbrahimbəyov ailələrinin fotoşəkilləri, eləcə də onlara məxsus qədim məişət əşyaları təqdim edilir. Mərkəzdə, həmçinin Maqsud İbrahimbəyova məxsus silah kolleksiyasının nümayiş olunduğu zal var. Maqsud İbrahimbəyov silah kolleksiyası toplayırdı. Onun kolleksiyasında dünyanın müxtəlif ölkələrindən gətirilən və ya dostları tərəfindən hədiyyə olunan qədim silahların nadir nümunələri var. Burada kitabxana və konfrans zalı da yerləşir.
Mehriban Əliyeva Yaradıcılıq Mərkəzinin xatirə kitabına ürək sözlərini yazıb.
Anna İbrahimbəyova Mehriban Əliyevaya və Leyla Əliyevaya Xalq yazıçısının “Qoy, o bizimlə qalsın” və “Ondan yaxşı qardaş yox idi” kitablarını hədiyyə edib.
Sonra Anna İbrahimbəyova Maqsud İbrahimbəyovun sədri olduğu və zadəgan nəslindən olan şəxslərin şəcərəsini tanıtmaq və yaddaşlarda qoruyub saxlamaq məqsədini daşıyan Əsilzadələr Məclisinin 2006-cı ildə imzaladığı, İlham Heydər oğlu Əliyevin və Mehriban Arif qızı Əliyevanın Əsilzadələr Məclisinin üzvü olduqlarını təsdiqləyən şəhadətnamələri Birinci vitse-prezidentə təqdim edib. Şəhadətnamələrdə qeyd edilir ki, bu sənədin sahibinin bütün nəsli Azərbaycanın Əsilzadələri cərgəsində hesab olunur.
Qeyd edək ki, 2016–2017-ci illərdə Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü və dəstəyi ilə Mərkəzin binasında əsaslı bərpa və konservasiya işləri aparılıb. Azərbaycan Prezidentinin 2018-ci il 1 fevral tarixli Sərəncamına əsasən indi bu binada Maqsud İbrahimbəyov Yaradıcılıq Mərkəzi fəaliyyət göstərəcək. Yaradıcılıq Mərkəzinin fəaliyyəti gənc yazıçılara dəstək, Azərbaycan ədəbiyyatı və mədəniyyətinin təbliği, yaradıcı gənclər üçün kreativ mühitin yaradılması və xarici ölkələrin mədəniyyət təşkilatları ilə əməkdaşlığa yönəlib.
Mehriban Əliyeva Mərkəzin açılış mərasimində çıxış edib.
Yazıçının həyat yoldaşı Anna İbrahimbəyova Maqsud İbrahimbəyovun xatirəsinə göstərilən hörmətə və Mərkəzin yaradılması ilə bağlı dəstəyə görə Mehriban Əliyevaya təşəkkürünü bildirib:
- Əziz dostlar, nə yaxşı ki, siz gəlmisiniz. Çox sağ olun.
Mən Maqsud İbrahimbəyov Yaradıcılıq Mərkəzini yaradan Heydər Əliyev Fonduna çox minnətdaram. Mehriban xanım, dəstəyə, iştiraka, Maqsud müəllimə, onun yaradıcılığına olan gözəl münasibətə görə çox sağ olun. Mən isə öz növbəmdə çalışacağam ki, bura maraqlı olsun və sizin hamınız buraya məmnuniyyətlə gələsiniz.
Sonra Xalq yazıçısının həyat və fəaliyyətini əks etdirən fotolardan ibarət videoçarx nümayiş etdirilib.
Videoçarx Maqsud İbrahimbəyovun “Uzun ömür yaşayın və qoy sizin ömrünüzün hər günü sevinclə dolu olsun” sözləri ilə yekunlaşır.
Yazıçının dostu, Rusiyanın TASS İnformasiya Agentliyinin baş direktorunun birinci müavini Mixail Qusman çıxışını Maqsud İbrahimbəyova müraciətlə başlayıb. “Burada sənin dostların, səni sevənlər toplaşıblar”, - deyən Mixail Qusman “Əsilzadələr Məclisi”nə rəhbərlik edən Maqsud İbrahimbəyovun özünün həm genetik, həm ruhən zadəgan nəslindən olduğunu vurğulayıb. TASS İnformasiya Agentliyinin baş direktorunun birinci müavini vətənpərvərliyin və xeyriyyəçilik fəaliyyətinin təbliği, uşaqlara, yoxsul ailələrə və müharibə veteranlarına yardım göstərməklə məşğul olan Azərbaycan Respublikasının Milli Sülh Komitəsinin rəhbəri Maqsud İbrahimbəyovun bu sahədəki fəaliyyətinə toxunub və “Sənin kimi insanlar olmadan bu dünyanı xilas etmək mümkün deyil” söyləyib.
Bakı Musiqi Akademiyasının rektoru, Xalq artisti Fərhad Bədəlbəyli yazıçı ilə hər görüşdə bir–birilərinə şeirlər həsr etdiklərini bildirib və iyirmi il bundan əvvəl Maqsud İbrahimbəyova yazdığı şeirini oxuyub.
Qeyd edək ki, Xalq yazıçısı Maqsud İbrahimbəyov tələsməyən tərzdə qeyri-adi və gündəlik hadisələr haqda yazırdı, personajlarının mənəvi dünyasını dərindən tədqiq edərək, xasiyyətlərini oxucuya çatdırırdı. Bir çox əsərlərində yazıçı ümumbəşəri problemlər kontekstindən çıxış edərək, öz ənənələri ilə güclü olan Şərq insanının həyat tərzini göstərirdi. Ötən əsrin 60-cı illərində ədəbiyyata qədəm qoyan nəslin nümayəndəsi kimi o, müasirlərinin rəngarəng, dolğun obrazlarını yaradaraq öz dəst-xətti ilə çoxsaylı pərəstişkarlarının dərin hörmət və ehtiramını qazanıb. Maqsud İbrahimbəyovun yaradıcılığında Azərbaycan xalqının milli xüsusiyyətləri, adət-ənənələri, xüsusilə Bakının özünəməxsus koloritinin təsviri yaddaqalan tərzdə əksini tapıb.

First Vice-president Mehriban Aliyeva attends the inauguration of the Maksud Ibrahimbeyov Creativity Centre
30.03.2018Inauguration of the Maksud Ibrahimbeyov Creativity Centre took place in Icherisheher, Baku, March 30.
The scriptwriter of our beloved movies “Our Jabish muallim”, “Last night of the childhood”, and the author of the works “Mesozoic story”, “You are my song”, “Who goes to Truskavets?”, “For all the good – death!”, Maksud Ibrahimbeyov enjoyed millions of readers and spectators. He has been recognized, loved and appreciated as an eminent writer both in Azerbaijan and abroad.
The Creativity Centre of People’s writer, eminent scriptwriter and director Maksud Ibrahimbeyov starts to operate since March 30.
First Vice-president Mehriban Aliyeva became familiarized with the conditions created in the Centre’s building.
Writer’s wife Anna Ibrahimbeyova informed Mehriban Aliyeva that here were located Maksud Ibrahimbeyov’s museum, the writer’s library, and literature room. In the literature room are presented books by the writer published in both the Russian and Azerbaijani languages, as well as works translated into 36 foreign languages. Here are also all magazines, in which the writer’s works were printed. Moreover, among the exhibits are various orders and medals Maksud Ibrahimbeyov had been conferred on at different times for his achievements in literature and in public and political spheres, and other awards, honorary diplomas, deputy’s warrants, as well as a document on his candidacy for Nobel Prize.
Maksud Ibrahimbeyov was a son of two Azerbaijani aristocratic families: his father Mammadibrahim Ahmad oghlu Ibrahimbeyov, mother Fatma Alakbar gyzy Ibrahimbeyova-Mashadibeyova. Photos of Ibrahimbeyov and Mashadibeyov families, as well as belonging to them ancient domestic items are displayed in the Centre. There is also a hall in the Centre, where a collection of arms belonging to Maksud Ibrahimbeyov is demonstrated. Maksud Ibrahimbeyov used to collect arms. His collection contains rare examples of arms brought from various world countries or presented to him by his friends. Here are also a library and a conference room.
Mehriban Aliyeva wrote her heartfelt words in the Creativity Centre’s Guests Book.
Anna Ibrahimbeyova presented the People’s writer’s books “Let him stay with us” and “There was no other brother better than him” to Mehriban Aliyeva and Leyla Aliyeva.
Then, Anna Ibrahimbeyova presented certificates confirming Ilham Heydar oghlu Aliyev and Mehriban Arif gyzy Aliyeva’s being members of the Assembly of Aristocrats, of which chairperson Maksud Ibrahimbeyov had been, and aimed to promote and eternalize the genealogy of people from an aristocrat families, signed by the Assembly of Aristocrats in 2006. The certificate states that the whole family of the document’s holder is considered to be in the row of Azerbaijani aristocrats.
Basic restoration and conservation works have been carried out in the Centre’s building over the course of 2016 and 2017, following the initiative of and with support from the Heydar Aliyev Foundation. Based on the Resolution of the Azerbaijani President dated February 1, 2018, now this building will accommodate the Maksud Ibrahimbeyov Creativity Centre. The activity of the Creativity Centre will focus on supporting young writers, promoting the Azerbaijani literature and culture, ensuring a creative environment for young writers, and cooperating with cultural organizations of foreign countries.
Mehriban Aliyeva addressed the Centre’s opening ceremony.
The writer’s spouse Anna Ibrahimbeyova thanked Mehriban Aliyeva for the reverence for Maksud Ibrahimbeyov’s memory and the support provided for the creation of the Centre:
- Dear friends, I am glad to see you. Thank you very much.
I am very grateful to the Heydar Aliyev Foundation, which has created the Maksud Ibrahimbeyov Creativity Centre. Mehriban khanum, thank you very much for your support and participation, and for the respect and kind attitude you have shown towards Maksud muallim and his creative work. And I will try to make sure that this place is interesting, and you all come here with pleasure.
A video footage containing photos reflecting the writer’s life and creativity was shown.
The video footage ends with the words of Maksud Ibrahimbeyov: “Live long life and let any day of your life be filled with joy”.
The writer’s friend, first deputy of the general director of Russia’s TASS Information Agency Mikhail Gusman commenced his speech by addressing Maksud Ibrahimbeyov. Saying “Here have gathered your friends, those who love you”, Mikhail Gusman emphasized that Maksud Ibrahimbeyov himself, who had headed the Assembly of Aristocrats, was both genetically and spiritually from a noble family. He touched upon the activity of Maksud Ibrahimbeyov - the head of the National Peace Committee of the Republic of Azerbaijan, which was engaged in promoting patriotism and charitable activity, providing support to poor families and war veterans - in this sphere, and said “There is no way this world can be rescued without people like you”.
Rector of the Baku Music Academy, People’s Artist Farhad Badalbeyli talked about devoting each other poems in each their meeting with the writer, and read the poem he had written for Maksud Ibrahimbeyov.
People’s Writer Maksud Ibrahimbeyov used to write about uncommon and daily events in a slow fashion, and having profoundly analysed the spiritual world of his characters, conveyed their traits to the reader. In a number of his works, the writer showed the lifestyle of an Eastern human, talking from the point of view of universal issues. As a representative of the generation, which has entered the literary world in the 60s of the last century, he earned profound respect and esteem of numerous admirers, having created colourful and comprehensive images of his contemporaries. National traits, traditions of the people of Azerbaijan, and portrayal of Baku’s unique colour, in particular, have been reflected in Maksud Ibrahimbeyov’s creative work in an unforgettable fashion.