Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə əsaslı təmir edilən “Qərənfil” körpələr evi-uşaq bağçası istifadəyə verilib
11.09.2017Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə əsaslı təmir edilən “Qərənfil” körpələr evi-uşaq bağçası balaca sakinlərini qəbul etməyə hazırdır.
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva paytaxtın Nəsimi rayonunda yerləşən körpələr evi-uşaq bağçasında əsaslı təmirdən sonra yaradılan şəraitlə tanış olub.
Bağça 1968-ci ildən fəaliyyət göstərir. 2007-2008-ci illərdə körpələr evi-uşaq bağçasının binasında cari təmir işləri aparılsa da məktəbəqədər təhsil müəssisəsinin əsaslı təmirə ehtiyacı var idi. Burada bu ilin fevral ayında başlanılan təmir nəticəsində uşaq tərbiyə müəssisəsində lazımi şərait yaradılıb.
İkimərtəbəli körpələr evi-uşaq bağçası 12 qrupdan ibarətdir. Məktəbəqədər təhsil müəssisəsi 225 yerlikdir, azyaşlı sakinlərin zövqünə uyğun qurulub, onların rahatlığını, istirahətini və ilkin biliklərə yiyələnmələrini təmin edir. Üçkorpuslu təhsil müəssisəsində müxtəlif yaş qrupları üçün məşğələ və yataq otaqları, idman və musiqi zalları, yeməkxana yaradılıb. Bütün mebel dəstləri və avadanlıq yenisi ilə əvəz olunub. 2014-cü ilin fevral ayında Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi ilə “Məktəbəqədər təhsil müəssisələrinin inkişafı” proqramının təqdimatı zamanı Fondun məktəbəqədər təhsil müəssisələrində mövcud vəziyyətin monitorinqinin nəticələri açıqlanıb və ölkədə yeni bağçaların inşasına ehtiyacın olduğu müəyyənləşib. Nəsimi rayonunda əsaslı təmir edilən “Qərənfil” körpələr evi-uşaq bağçası bu istiqamətdə atılan addımlardan biridir. Uşaqların maraqları nəzərə alınaraq bağçanın gözoxşayan həyəti, xüsusi istirahət guşələri var. Burada da yenidənqurma işləri aparılıb, müasir uşaq əyləncə qurğuları quraşdırılıb.
Bağçada uşaqların yol hərəkəti qaydalarına yiyələnmələri üçün xüsusi guşə yaradılıb. Bundan başqa, uşaq müəssisəsinin ətrafındakı ərazidə də abadlıq işləri görülüb.

Состоялось открытие яслей-детского сада "Гаранфиль", капитально отремонтированного по инициативе Фонда Гейдара Алиева
11.09.2017Ясли-детский сад «Гаранфиль», капитально отремонтированные при поддержке Фонда Гейдара Алиева, готовы принять маленьких воспитанников.
Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева ознакомилась с условиями, созданными после капитального ремонта в этих яслях-детском саду, расположенных в Насиминском районе столицы.
Детский сад действует с 1968 года. Хотя в 2007-2008 годах в здании яслей-детского сада был проведен текущий ремонт, это учреждение дошкольного образования нуждалось в капитальном ремонте. B результате ремонта, начавшегося здесь в феврале этого года, в детском воспитательном учреждении созданы необходимые условия.
Двухэтажные ясли-детский сад состоят из 12 групп. Все мебельные комплекты и оборудование заменены новыми. Учреждение на 225 детских мест обустроено в соответствии со вкусом малолетних воспитанников, обеспечены их удобство, отдых и приобщение к начальным знаниям. В яслях-детском саду созданы все условия для проведения учебно-воспитательной работы с малышами, а также выявления их умений и талантов. В учреждении дошкольного образования, состоящем из трех корпусов, созданы комнаты для занятий детей различных возрастных групп и спальни, спортивный и музыкальный залы, столовая. На презентации программы развития учреждений дошкольного образования, проведенной под руководством президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой в феврале 2014 года, были объявлены итоги проведенного Фондом мониторинга текущего состояния учреждений дошкольного образования, установлена потребность в строительстве новых детских садов в стране. Капитально отремонтированные ясли-детский сад «Гаранфиль» в Насиминском районе – один из шагов, предпринятых в данном направлении. Во дворе детского сада имеются специальные уголки для отдыха, созданные с учетом интересов детей. Здесь также проведена реконструкция, установлены современные детские развлекательные сооружения.
Здесь создан специальный уголок для усвоения детьми правил дорожного движения. Кроме того, на территории, прилегающей к детскому учреждению, проведена работа по благоустройству.