Bakının Qaradağ rayonunda məcburi köçkün ailələri üçün yaşayış kompleksinin təməlqoyma mərasimi
30.05.2017Mayın 30-da Bakı şəhərinin Qaradağ rayonunun Lökbatan qəsəbəsinin şimal-şərqində Lökbatan-Qobu yolunun 3 kilometr şərq hissəsində məcburi köçkünlər üçün salınacaq yeni müasir yaşayış kompleksinin təməlqoyma mərasimi keçirilib.
Mehriban Əliyeva məcburi köçkünlər üçün yaşayış kompleksinin təməlqoyma mərasimində çıxış edib:
- Xanımlar və cənablar, hörmətli tədbir iştirakçıları.
Bu gün biz qaçqın və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitini yaxşılaşdırmaq məqsədilə Qaradağ rayonunda yeni yaşayış kompleksinin təməlini qoyduq. Artıq 20 ildən çoxdur ki, 1 milyondan artıq azərbaycanlı Ermənistanın hərbi təcavüzü və işğalından əziyyət çəkir. Soydaşlarımızın üzləşdiyi problemlər Azərbaycan dövlətinin diqqət mərkəzindədir. Müstəqilliyimizin ilk illərindən bu istiqamətdə həyata keçirilən tədbirlər, atılan addımlar dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biridir. Öz doğma torpaqlarından didərgin düşmüş soydaşlarımızın yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması, işlə, təhsillə, tibbi və digər xidmətlə təmin edilməsi üçün 2004-cü ildə Dövlət Proqramı qəbul olunmuş, 2007-ci və 2011-ci illərdə bu proqrama əlavələr təsdiqlənmişdir. Ümumiyyətlə, bu istiqamətdə həyata keçirilən tədbirlərin icrası üçün 6 milyard manatdan çox vəsait ayrılmışdır.
Hələ 2003-cü ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev seçkiqabağı vədlərində bildirmişdi ki, Azərbaycanda mövcud olan bütün çadır şəhərcikləri 5 il ərzində ləğv ediləcək və biz buna nail olduq, hətta 5 il yox, 4 il ərzində nail olduq. Son çadır şəhərciyi 2007-ci ildə ləğv olundu və çadır şəhərciklərində ağır şəraitdə yaşayan insanlar qaçqın və məcburi köçkün ailələri üçün inşa olunmuş 100-dək müasir yaşayış qəsəbəsinə köçürüldülər. Ümumilikdə, bu, 50 min ailənin, 250 mindən çox insanın yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması, yeni mənzillə təmin olunması demək idi.
Son 13 ildə 400 mindən çox qaçqın və məcburi köçkün yeni iş yeri ilə təmin olunub. Hər bir qəsəbədə məktəblər, uşaq bağçaları salınıb. Ali və orta ixtisas təhsili ocaqlarında ödənişli formada təhsil alan qaçqın və məcburi köçkünlər təhsil haqqı ödəməkdən azad olunmuşlar. Bu gün də dövlət tərəfindən həyata keçirilən bir sıra proqramlar, özünüməşğulluq, regionlarda ictimai işlərə aid yerlərin açılması məhz bu məqsədə, əhalimizin bu təbəqəsinin sosial problemlərinin həllinə yönəldilib və bir çox sosial problemlər öz həllini tapmaqdadır.
Ümumiyyətlə, Azərbaycan dövlətinin bu sahədə təcrübəsi - həm çadır şəhərciklərinin ləğvi, həm də demək olar ki, humanitar faciənin qarşısının alınması çox nadir bir təcrübədir. Bu təcrübə bütün beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən çox yüksək qiymətləndirilir. Bu sahədə hələ də öz həllini tapmayan problemlər mövcuddur. Bakı və Sumqayıt şəhərlərində yararsız, qəzalı vəziyyətdə olan binalarda hələ də minlərlə insan yaşayır. Qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin əksəriyyəti müvəqqəti məskunlaşdıqları bu ictimai binalarda, uşaq bağçalarında, pansionatlarda, tikintisi bitməmiş binalarda çox ağır vəziyyətdə yaşayırlar. Bu ilin mart ayında məhz bu problemə - qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin Bakı və Sumqayıt şəhərlərində qəzalı binalardan köçürülməsinə həsr olunmuş müşavirə keçirilmiş, bütün lazımi tapşırıqlar verilmişdir. Birinci mərhələdə ən qəzalı binalarda yaşayan 4 min ailənin köçürülməsi üçün tədbirlər planı hazırlanmışdır. Hazırda bu plana uyğun olaraq Abşeron rayonunun Masazır qəsəbəsində 3 bina, Sabunçu rayonunun Ramana qəsəbəsində 1 bina inşa olunur. Sumqayıt şəhərində qaçqın və məcburi köçkün ailələri üçün artıq 5 binanın tikintisi başlayıb və digər 5 binanın inşası üçün yer ayrılıb, yaxın zamanda tikinti işləri başlayacaq. Bununla yanaşı, həm Bakı şəhərində, həm də Sumqayıtda artıq tikilmiş hazır binalarda həmin məqsəd üçün dövlət tərəfindən mənzillər alınır.
Bu gün təqdim etdiyimiz layihə, təməlini qoyduğumuz müasir yaşayış kompleksi ölkəmizin özəl sektorunun bu nəcib işə töhfəsidir. Burada, Qaradağ rayonunda 6 hektardan çox ərazidə yeni yaşayış kompleksi yaradılacaq, ümumilikdə, 1026 ailə üçün doqquzmərtəbəli 11 bina inşa olunacaq. Qəsəbənin bütün lazımi infrastrukturu olacaq, 220 nəfərlik uşaq bağçası, 624 şagird yerlik orta məktəb binası tikiləcək. Əminəm ki, çox yaxın gələcəkdə - 1 il ərzində insanların rahat yaşaması üçün burada yeni bir qəsəbə salınacaq.
Hesab edirəm, çox gözəl haldır ki, dövlətlə yanaşı, biznes strukturları da, sahibkarlar da ölkəmiz üçün çox vacib olan bu məsələyə, soydaşlarımızın yaşayış şəraitinin yaxşılaşmasına biganə yanaşmayıblar və öz dəstəyini verməyə hazırdırlar. Mən çox şadam ki, bu təşəbbüsə artıq bir sıra şirkətlər qoşulub. Mən bu şirkətlərin adlarını sadalamaq istərdim – “Kristal Abşeron” 5 mənzil təmin edib, “Azercell Telekom” - 2 mənzil, “Kontakt Home” mağazalar şəbəkəsi - 1 mənzil, “Sədərək” ticarət mərkəzi - 1 mənzil, “Retro Holdinq” - 164 mənzil, “Askorp” - 1 mənzil, “Azinşaat N” - 3 mənzil, “Dərhal” MTK - 50 mənzil, “Xəzər” MTK - 2 mənzil, “Araz-2011 A” - 3 mənzil, “Vesta Konstrakşn” - 2 mənzil, “Paşa İnşaat” şirkəti təməlini qoyduğumuz yaşayış kompleksində inşa olunan - 1022 mənzil. Mən soydaşlarımızın problemlərinə biganə qalmayan, dəstək verən bu şirkətlərin rəhbərlərinə dərin minnətdarlığımı çatdırıram. Hesab edirəm ki, bu, çox yüksək qiymətə layiq olan təşəbbüsdür və fürsətdən istifadə edərək Azərbaycanda fəaliyyət göstərən digər şirkətləri, digər sahibkarları bu təşəbbüsü dəstəkləməyə və ona qatılmağa dəvət edirəm. Bu, şübhəsiz ki, Azərbaycan xalqına xas olan xeyriyyəçilik ənənələrinin davamıdır, eyni zamanda, bu, xalqımızın həmrəyliyinin, dövlətimizin gücünün və inkişafının təzahürüdür. Bizim bütün işlərimizin mərkəzində, təməlində Azərbaycan vətəndaşı durur. Bizim məqsədimiz güclü və inkişaf etmiş dövlət qurmaq, hər bir Azərbaycan vətəndaşının rahat yaşamasına nail olmaqdır.
Şübhəsiz ki, hər bir azərbaycanlının ən böyük arzusu ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpa olunması, torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsidir. Mən inanıram ki, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi öz ədalətli həllini tapacaq və soydaşlarımız doğma torpaqlarına qayıdacaqlar. İşğaldan azad olunan torpaqlarda Azərbaycan dövləti bütün lazımi infrastrukturu quracaq, şəhərlərimizi, qəsəbələrimizi bərpa edəcək. Bir daha deyirəm ki, bizim əziz soydaşlarımız öz doğma torpaqlarına qayıdacaqlar. Buna heç bir şübhə ola bilməz.
Çox gözəl haldır ki, bu gün dövlət qurumları ilə bərabər, özəl sektor, biznes strukturları da bu təşəbbüsə qoşulur. Bir daha qeyd edirəm ki, Azərbaycan dövləti bu sahədə böyük uğurlar əldə edib. Bir çox beynəlxalq təşkilatlar Azərbaycanı nümunə göstərir. Baxmayaraq ki, müstəqilliyimiz bərpa olunandan sonra ölkəmiz ilk illəri çox ağır vəziyyətdə yaşayırdı. Amma biz bu humanitar faciənin qarşısını ardıcıl surətdə almağa nail olduq. İndi qarşımızda duran əsas məqsəd ilk mərhələdə 4 min ailəni yeni mənzillərlə təmin etmək, qəzalı, yararsız binalardan köçürməkdir. Əminəm ki, biz buna birlikdə nail olacağıq.
Mən sizin hər birinizi mübarək Ramazan ayının başlanması münasibətilə təbrik edirəm, Azərbaycan xalqına sülh və əmin-amanlıq arzulayıram. Çox sağ olun.

The ceremony of laying the foundation of a residential complex for IDP families in Garadagh district of Baku
Mehriban Aliyeva addressed the ceremony of laying the foundation of a residential complex for IDP:
- Ladies and Gentlemen, esteemed participants of the event.
Today we laid the foundation of a new residential complex in Garadagh district with the purpose of improving the living conditions of refugees and IDP. It’s been over 20 years that over one million Azerbaijanis have been suffering from the aggression and occupation of Armenia. The problems our fellow citizens face are always a focus of attention of the state of Azerbaijan. Actions taken, steps made since the first years of our independence are among the principal directions of the state policy. With a view to improving the living conditions of our fellow citizens who have been forced out of their native lands, providing them with jobs, education and medical and other services, a State Programme was adopted in 2004, and amendments were approved to this Programme in 2007 and 2011. In general, over 6 billion Manats have been spent for the implementation of the actions taken in this direction.
Back in 2003, President of the Republic of Azerbaijan Mister Ilham Aliyev had mentioned in his pre-election promises that all tent villages will be removed within a matter of five years, and we made it, we made it in 4 years, instead of 5. The last tent village was removed in 2007, and people residing in grave conditions in tent villages were resettled into up to 100 new modern apartment buildings constructed for refugees and IDP. In general, this meant improvement of the living conditions of 50 thousand households, over 250 thousand people, providing them with new apartments.
For the last 13 years, over 400 thousand refugees and IDP were provided with new jobs. Schools and kindergartens were built in each settlement. Refugee and IDP children studying at paid higher and specialized secondary education institutions have been relieved of the burden of payment for education. A number of programmes being implemented today by the state, self-employment, opening jobs related to public work in the regions serve this purpose and solution of social problems of this stratum of the population; and a number of social issues have found their solutions.
In general, the experience of the state of Azerbaijan in this sphere – both removal of tent villages and also prevention of humanitarian catastrophe – is a rare experience. This experience has been highly appreciated by all international organizations. There are still problems in this sphere waiting their solution. Thousands of people are still residing in buildings fallen in disrepair, being in emergency condition, in Baku and Sumgait cities. Majority of the refugee and IDP families temporarily settled in this public buildings, kindergartens, boarding houses, unfinished buildings are living in grave conditions. In March this year, we held a meeting dedicated to this issue - resettlement of refugees and IDP from the buildings being in emergency condition in Baku and Sumgait cities, and all necessary instructions were given in this regard. An actions plan has been developed to resettle 4 thousand people residing in buildings in emergency conditions - with worst condition, in the first stage. At the moment, in accordance with this plan, 3 buildings in Masazyr settlement of Absheron district and 1 building in Ramana settlement of Sabunchu district are constructed. Construction of 5 buildings has already started in Sumgait city for refugee and IDP families, and a land plot has been allocated for the construction of other 5 buildings, where construction works will start soon. Moreover, apartments are purchased by the government in completed buildings in both Baku and Sumgait cities for the same purpose.
The project we are presenting today, the modern residential complex we laid the foundation of, is the contribution of the country’s private sector to this noble business. A new residential complex will be created here, in an area of over 6 hectares, and, in general, 11 nine-storied buildings will be constructed for 1026 households. The settlement will have all the infrastructure it needs, with a kindergarten for 220 children and a secondary school for 624 pupils to be built. I am confident, in the near future - in a matter of a year, a new settlement will be created here for peoples’ comfortable residence.
I think it is a very good case that, along with the state, business structures, our entrepreneurs too have shown the right approach to this very important for our country issue - improvement of our fellow citizens’ living conditions, and are ready to provide their support. I am very glad a number of companies have already joined this initiative. I would like to cite them – “Crystal Absheron” provided 5 apartments, “Azercell Telekom” - 2 apartments, “Kontakt Home” network of stores - 1 apartment, “Sadarak” Trade Centre - 1 apartment, “Retro Holding” - 164 apartments, “Askorp” - 1 apartment, “Azinshaat N” - 3 apartments, “Darhal” MTK - 50 apartments, “Khazar” MTK - 2 apartments, “Araz-2011 A” - 3 apartments, “Vesta Construction” - 2 apartments, “Pasha İnshaat” – 1022 apartments in the residential complex we laid the foundation of. I would like to thank the heads of these companies who were not indifferent to the problems of our fellow citizens, and provided their support. I think this is an initiative worth high appreciation, and, taking this opportunity, I would like to invite other companies, other entrepreneurs operating in Azerbaijan to join this initiative and support it. This is, no doubt, continuation of the charitable traditions characteristic of the people of Azerbaijan, and, at the same time, this is the manifestation of our people’s solidarity, and the power and development of our state. A citizen of Azerbaijan underlies all our works. Our objective is to build a strong and developed state and to ensure that every Azerbaijani citizen lives comfortably.
Without a doubt, restoration of the territorial integrity and liberating our lands from occupation is the greatest dream of every Azerbaijani. I believe that the Armenia-Azerbaijan, Daghlyg Garabagh conflict will find its just solution and our fellow citizens will return to their native lands. The state of Azerbaijan will build all necessary infrastructure on the liberated territories, and our towns and settlements will be restored. I stress once more that our dear fellow countrymen will return to their native lands. There should not be any doubt about that.
It is very good that, along with state entities, the private sector and business structures too have joined this initiative. I want to say once more that the state of Azerbaijan has reached great achievements in this sphere. A number of international organizations follow Azerbaijan’s example. Although after regaining our state independence, our country has experienced hard times, we could manage to prevent a humanitarian catastrophe in a logical order. Now, our primary objective is to provide 4 thousand families with new apartments, move them from buildings being in emergency situation. I am confident we will achieve it together.
I would like to congratulate each of you on the start of the Holy Ramadan and wish the people of Azerbaijan peace and abundance. Thank you very much.