Prezident İlham Əliyev və ailə üzvləri İslamiada çərçivəsində cüdo yarışlarının final mərhələsini izləyiblər
13.05.2017Mayın 13-də Heydər Əliyev adına İdman Sarayında “Bakı-2017” IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının cüdo yarışları başlayıb. Azərbaycan idmançıları yarışlarda 6 qızıl və 7 gümüş medal qazanıblar.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Milli Olimpiya Komitəsinin prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım, IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri, Beynəlxalq Cüdo Federasiyasının prezidenti Marius Vizer final qarşılaşmalarına baxıblar.
Cüdo yarışlarının ilk günündə fərdi mübarizədə kişilər arasında 60, 66, 73 kiloqram, qadınların yarışında isə 48, 52, 57, 63 kiloqram, eləcə də paracüdoçu qadınlar arasında 57, 70 kiloqram çəki dərəcələrində idmançılar tatami üzərinə çıxıblar.
Əvvəlcə 48 kiloqram çəki dərəcəsində qadınların yarışında mübarizə aparan Erdenebat Bazarraqça ölkəmizə ilk qızıl medalı qazandırıb. Onun finaldakı rəqibi digər təmsilçimiz Aişə Qurbanlı olub. Maraqlı idman mübarizəsi şəraitində keçən görüşdə E.Bazarraqça 1:0 hesabı ilə qalib gələrək IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının çempionu adına layiq görülüb. Bu çəkidə üçüncü pilləni Mərakeş idmançısı Vəfa İdrissi Şorfi tutub.
Yarışda 57 kiloqram çəki dərəcəsində çıxış edən paracüdoçumuz Afaq Sultanova Azərbaycanın digər təmsilçisi Sevda Vəliyevanı ipponla məğlub edərək fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxıb.
60 kiloqram çəki dərəcəsində kişilərin yarışında Azərbaycanı təmsil edən Orxan Səfərov da ümidləri doğruldub. Finalda türkiyəli Bəkir Özlünü 2:1 hesabı ilə məğlub edən cüdoçumuz qızıl medal qazanıb.
Kişi idmançıların mübarizəsində 66 kiloqram çəki dərəcəsində Nicat Şıxəlizadə finalda Əlcəzair təmsilçisi Houd Zourdani ilə görüşdə rəqibinə ipponla qalib gəlib və IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının çempionu olub.
Cüdo yarışlarında ölkəmizə daha bir qızıl medalı qadın paracüdoçumuz Ramilə Kaştayeva (70 kq) qazandırıb. O, finalda digər idmançımız Turanə Ağayevaya ipponla qalib gələrək qızıl medala sahib olub.
Kişilər arasında 73 kiloqram çəki dərəcəsində yarışın finalında Azərbaycanın iki cüdoçusu üz-üzə gəlib. Rüstəm Orucova qalib gələn Hidayət Heydərov IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarında fəxri kürsünün birinci pilləsinə qalxıb.
Qalib idmançıların mükafatlandırılması mərasimlərində medalları atletlərə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Beynəlxalq Cüdo Federasiyasının prezidenti Marius Vizer təqdim ediblər.
Çempion idmançılarımızın şərəfinə Azərbaycanın dövlət himni səsləndirilib, dövlət bayrağımız qaldırılıb.

President Ilham Aliyev and family members watch the finals of the judo competitions in the framework of the Islamiada
On May 13, judo competitions of the “Baku-2017” 4th İslamic Solidarity Games started at the Heydar Aliyev Sports Palace. Azerbaijani sportsmen won 6 gold and 7 silver medals at these competitions.
President of the Republic of Azerbaijan, President of the National Olympic Committee Ilham Aliyev, First Lady, Chairperson of the 4th Islamic Solidarity Games’ Organizing Committee Mehriban Aliyeva, family members and President of the International Judo Federation Marius Vizer watched the finals of the judo competitions.
On the first day of the judo competitions, in individual fights, sportsmen, in the 60, 66, 73kg weight categories among men, 48, 52, 57 and 63kg weight categories among women, as well as 57 and 70kg weight categories among women para-judoists walked onto the tatami.
First, Erdenebat Bazarragcha, who fought among women in 48kg weight category, won the first gold medal to our country. Her rival in the finals was our other representative Aisha Gourbanly. In a fight taking place in the conditions of interesting sports competition, E.Bazarragcha, winning with the score 1:0, won the title of a champion of the 4th Islamic Solidarity Games. In this weight category, Wafa Shorfi from Morocco took the third place.
Competing in the 57kg weight category at the competition, our para-judoist Afag Sultanova, having defeated other representative of Azerbaijan Sevda Veliyeva by ippon(clear victory), rose to the highest step of the rostrum.
Representing Azerbaijan at the men’s competition in the 60kg weight category, Orkhan Safarov too justified hopes. Having defeated Bekir Özlün with the score 2:1, our judoist won the gold medal.
In the competition of men in the 66kg weight category, Nijat Shykhalizadeh, having defeated his rival, representative of Algeria Houd Zourdani, took victory over him by ippon and became a champion of the 4th Islamic Solidarity Games.
Our para-judoist in the 70kg weight category Ramila Kashtayeva, brought another gold medal in judo competitions. She, having defeated our judoist Turana Aghayeva in the finals, won the gold medal.
In the finals of the competition in the 73kg weight category among men, two judoists of Azerbaijan stood face-to-face. Winning Rustam Orujov, Hidayat Heydarov rose to the first step of the rostrum at the 4th Islamic Solidarity Games.
At the ceremony of rewarding sportsmen-winners, medals were presented to athletes by Azerbaijani President Ilham Aliyev and President of the International Judo Federation Marius Vizer.
State anthem of Azerbaijan was played in honour of our sportsmen-champions, and the state flag raised.