Prezident İlham Əliyev və ailə üzvləri İslamiada çərçivəsində cüdo yarışlarının final mərhələsini izləyiblər
13.05.2017Mayın 13-də Heydər Əliyev adına İdman Sarayında “Bakı-2017” IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının cüdo yarışları başlayıb. Azərbaycan idmançıları yarışlarda 6 qızıl və 7 gümüş medal qazanıblar.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Milli Olimpiya Komitəsinin prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım, IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri, Beynəlxalq Cüdo Federasiyasının prezidenti Marius Vizer final qarşılaşmalarına baxıblar.
Cüdo yarışlarının ilk günündə fərdi mübarizədə kişilər arasında 60, 66, 73 kiloqram, qadınların yarışında isə 48, 52, 57, 63 kiloqram, eləcə də paracüdoçu qadınlar arasında 57, 70 kiloqram çəki dərəcələrində idmançılar tatami üzərinə çıxıblar.
Əvvəlcə 48 kiloqram çəki dərəcəsində qadınların yarışında mübarizə aparan Erdenebat Bazarraqça ölkəmizə ilk qızıl medalı qazandırıb. Onun finaldakı rəqibi digər təmsilçimiz Aişə Qurbanlı olub. Maraqlı idman mübarizəsi şəraitində keçən görüşdə E.Bazarraqça 1:0 hesabı ilə qalib gələrək IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının çempionu adına layiq görülüb. Bu çəkidə üçüncü pilləni Mərakeş idmançısı Vəfa İdrissi Şorfi tutub.
Yarışda 57 kiloqram çəki dərəcəsində çıxış edən paracüdoçumuz Afaq Sultanova Azərbaycanın digər təmsilçisi Sevda Vəliyevanı ipponla məğlub edərək fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxıb.
60 kiloqram çəki dərəcəsində kişilərin yarışında Azərbaycanı təmsil edən Orxan Səfərov da ümidləri doğruldub. Finalda türkiyəli Bəkir Özlünü 2:1 hesabı ilə məğlub edən cüdoçumuz qızıl medal qazanıb.
Kişi idmançıların mübarizəsində 66 kiloqram çəki dərəcəsində Nicat Şıxəlizadə finalda Əlcəzair təmsilçisi Houd Zourdani ilə görüşdə rəqibinə ipponla qalib gəlib və IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının çempionu olub.
Cüdo yarışlarında ölkəmizə daha bir qızıl medalı qadın paracüdoçumuz Ramilə Kaştayeva (70 kq) qazandırıb. O, finalda digər idmançımız Turanə Ağayevaya ipponla qalib gələrək qızıl medala sahib olub.
Kişilər arasında 73 kiloqram çəki dərəcəsində yarışın finalında Azərbaycanın iki cüdoçusu üz-üzə gəlib. Rüstəm Orucova qalib gələn Hidayət Heydərov IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarında fəxri kürsünün birinci pilləsinə qalxıb.
Qalib idmançıların mükafatlandırılması mərasimlərində medalları atletlərə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Beynəlxalq Cüdo Federasiyasının prezidenti Marius Vizer təqdim ediblər.
Çempion idmançılarımızın şərəfinə Azərbaycanın dövlət himni səsləndirilib, dövlət bayrağımız qaldırılıb.

Президент Ильхам Алиев и члены его семьи наблюдали за финальным этапом соревнований по дзюдо в рамках Исламиады
13.05.201713 мая во Дворце спорта имени Гейдара Алиева начались соревнования дзюдоистов IV Игр исламской солидарности «Баку-2017». Азербайджанские спортсмены завоевали на соревнованиях 6 золотых и 7 серебряных медалей.
Президент Азербайджанской Республики, президент Национального олимпийского комитета Ильхам Алиев, первая леди, председатель Организационного комитета IV Игр исламской солидарности Мехрибан Алиева и члены семьи, президент Международной федерации дзюдо Мариус Визер наблюдали за финальными поединками.
В первый день соревнований мужчин по дзюдо на татами вышли спортсмены в весовых категориях 60, 66, 73 килограмма, а соревнований женщин – 48, 52, 57, 63 килограмма, а также парадзюдоистки в весовых категориях 57, 70 килограммов.
Первую золотую медаль нашей стране принесла Эрденебат Базаррагча, ведущая борьбу в соревнованиях женщин в весовой категории 48 килограммов. Ее соперницей в финале была другая представительница Азербайджана Аиша Гурбанлы. В поединке, прошедшем в интересной спортивной борьбе, Э.Базаррагча, одержав победу со счетом 1:0, стала чемпионкой IV Игр исламской солидарности. Третью ступень в этом весе заняла марокканская спортсменка Вафа Идрисси Шорфи.
Наша парадзюдоистка Афаг Султанова, выступавшая на соревнованиях в весовой категории 57 килограммов, одержав победу (иппон) над другой представительницей Азербайджана Севдой Велиевой, поднялась на высшую ступень пьедестала почета.
Оправдал надежды и Орхан Сафаров, представлявший Азербайджан в соревнованиях мужчин в весовой категории 60 килограммов. Одержав в финале победу над турком Бекиром Озлу со счетом 2:1, наш дзюдоист стал обладателем золотой медали.
В борьбе спортсменов в весовой категории 66 килограммов Ниджат Шихализаде, одержав в финале победу (иппон) во встрече с представителем Алжира Хоудом Зоурдани, стал чемпионом IV Игр исламской солидарности.
Еще одну золотую медаль нашей стране в соревнованиях по дзюдо принесла парадзюдоистка Рамиля Каштаева (70 кг). Нанеся в финале поражение (иппон) другой нашей спортсменке Туране Агаевой, она стала обладательницей золотой медали.
В финале соревнований мужчин в весовой категории 73 килограмма встретились два азербайджанских дзюдоиста. Идаят Гейдаров, одержав победу над Рустамом Оруджевым, поднялся на высшую ступень пьедестала почета IV Игр исламской солидарности.
На церемониях награждения спортсменов-победителей медали атлетам вручили Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и президент Международной федерации дзюдо Мариус Визер.
В честь наших спортсменов-чемпионов прозвучал государственный гимн Азербайджана, был поднят наш государственный флаг.
В первый день соревнований по дзюдо семь азербайджанских спортсменов довольствовались серебряными медалями.