13.05.2017Mayın 13-də bədii gimnastika üzrə Azərbaycan milli komandası IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının qızıl medalına sahib olub.
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva gimnastların yarışlarına baxıb.
Mayın 12-də - Oyunların möhtəşəm açılış mərasimi günü Milli Gimnastika Arenasında start verilən gimnastika yarışlarına ayın 15-də yekun vurulacaq.
Yığma komandamızın üzvləri Marina Durunda, Jalə Piriyeva, Zöhrə Ağamirovanın iki yarış günü ərzində 4 hərəkətin - halqa, top, gürzlər, lent hərəkətlərinin cəmində göstərdikləri nəticə 128.200 bal ilə qiymətləndirilərək komandamıza İslamiadanın çempionluğunu qazandırıb. Komandamız bu xalların 65.250-sini mayın 12-də top və halqa ilə yarışlarda toplayıb.
İkinci yerdə 123.850 balla Özbəkistan, üçüncü yerdə isə 101.650 balla Türkiyə milli komandaları qərarlaşıblar.
Yarışlar başa çatandan sonra mükafatlandırma mərasimi olub.
Medalları qaliblərə Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti Mehriban Əliyeva təqdim edib.
“Bakı-2017”nin çempionu olan bədii gimnastika komandamızın şərəfinə Azərbaycanın dövlət himni səsləndirilib, dövlət bayrağı qaldırılıb.

13.05.201713 мая национальная команда Азербайджана по художественной гимнастике стала обладательницей золотой медали IV Игр исламской солидарности.
За выступлениями гимнасток наблюдала Первый вице-президент Азербайджанской Республики, председатель Организационного комитета IV Игр исламской солидарности Мехрибан Алиева.
Соревнования по гимнастике, стартовавшие на Национальной гимнастической арене 12 мая – в день грандиозной церемонии открытия Игр, завершатся 15 мая.
Результат (128,200), показанный членами сборной Азербайджана Мариной Дурундой, Жалей Пириевой, Зохрой Агамировой в течение двух дней соревнований по сумме четырех упражнений - с обручем, мячом, булавами, лентой, принес нашей команде звание чемпиона. 65,250 из этих очков наша команда набрала 12 мая в упражнениях с мячом и обручем.
Второе место заняла национальная команда Узбекистана (123,850), а третье – Турции (101,650).
После завершения соревнований состоялась церемония награждения.
Медали победительницам вручила Первый вице-президент Азербайджанской Республики, президент Федерации гимнастики Азербайджана Мехрибан Алиева.
В честь нашей команды по художественной гимнастике, ставшей чемпионом «Баку-2017», прозвучал государственный гимн Азербайджана, был поднят государственный флаг страны.