Pirallahı rayonunda yeni körpü istifadəyə verilib
Mayın 11-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva paytaxtın Pirallahı rayonunda yeni körpünün açılışında iştirak ediblər.
Dövlətimizin başçısı və xanımı Pirallahı körpüsü və yanaşma yollarında görülən işləri əks etdirən stendə baxıblar.
Dəniz dalğaları Pirallahı qəsəbəsini sahillə birləşdirən avtomobil yolunu yuyub sıradan çıxarırdı. Bunun qarşısını almaq üçün Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Bakı şəhərinin və onun qəsəbələrinin sosial-iqtisadi inkişafına dair Dövlət Proqramı”na uyğun olaraq Pirallahı adasını sahillə birləşdirən yeni müasir körpü inşa edilib. Layihənin icrası nəticəsində gəmilərin körpünün altından sərbəst hərəkəti təmin olunub. Yeni körpü Qala-Pirallahı avtomobil yolunun 23-cü kilometrində yerləşir. Körpünün uzunluğu 422, eni 14, hərəkət zolağının eni isə 12 metrdir.
Pirallahı körpüsünə girişdə yanaşma yolunun uzunluğu 1,1 kilometrdir. Yolun köhnə eni 7 metr olub, yenidənqurmadan sonra 25 metrə çatdırılıb. Dördzolaqlı yolun hərəkət hissəsinin eni 16 metrdir. Pirallahı körpüsündən çıxışda yanaşma yolunun uzunluğu isə 850 metrdir. Bu yolun eni 15, hərəkət hissəsinin eni isə 12 metrdir.

Открыт новый мост в Пираллахинском районе
11.05.201711 мая Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии нового моста в Пираллахинском районе столицы.
Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева посмотрели стенд, отражающий проведенную работу в Пираллахинском мосте и подъездных путях.
Морские волны размывали и выводили из строя автомобильную дорогу, соединяющую поселок Пираллахи с берегом. Для предотвращения этого в соответствии с «Государственной программой социально-экономического развития города Баку и его поселков», утвержденным Указом Президента Азербайджана Ильхама Алиева, был построен новый современный мост, соединяющий остров Пираллахи с берегом. В результате реализации проекта было обеспечено свободное движение судов под мостом. Новый мост находится на 23-м километре автомобильной дороги Гала-Пираллахи. Длина моста составляет 442, ширина – 14, ширина полосы движения – 12 метров.
У въезда на Пираллахинский мост длина подъездного пути составляет 1,1 километра. Ширина старой дороги составляла 7 метров, после реконструкции доведена до 25 метров. Ширина проезжей части четырехполосной дороги составляет 16 метров. На выходе из Пираллахинского моста протяженность подъездного пути 850 метров. Ширина этой дороги 15 метров, а ширина проезжей части 12 метров.