Bakı Qlobal Forumu çərçivəsində “Sosial inteqrasiya sahəsində qabaqcıl metodlar” mövzusunda ikinci plenar iclas
Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO-nun və ISESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva plenar iclasda çıxış edib. Bu əhəmiyyətli Foruma ev sahibliyi etməyin Azərbaycan üçün şərəf olduğu bildirilib, tədbirin konstruktiv dialoqun inkişafına və sivilizasiyaların zənginləşməsinə töhfə verəcəyinə əminlik ifadə edilib.
İclasın mövzusunun böyük ictimai əhəmiyyətə malik olduğunu deyən Mehriban Əliyeva bu gün dünyanı narahat edən miqrasiya dalğası, urbanizasiya, iqlim dəyişikliyi, bəzi ölkələrdə gənclər arasında işsizliyin artması kimi məsələlərə toxunub, bu problemlərin həllində ölkəmizin təcrübəsindən danışıb:
- Qədim diyar olmaqla yanaşı, Azərbaycan, eyni zamanda, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının ən gənc üzvlərindən biridir. XX əsrin əvvəlində əldən verilmiş müstəqilliyi bərpa etdikdən sonra Azərbaycan 1992-ci il martın 2-də BMT-nin tamhüquqlu üzvü olub. Biz 25 illik dövlət quruculuğu yolunu qət etmişik. Bu gün Azərbaycanda gördüklərinizin əksəriyyətinə bu müddətdə nail olunub. Bu gün mən iqtisadi və statistik göstəricilərə istinad etməyəcəyəm. Biz açıq ölkəyik və bizim iqtisadi, sosial nailiyyətlərimiz hamıya məlumdur. Əlbəttə ki, biz belə bir sürətli tərəqqi ilə çox qürur duyuruq. Biz iqtisadiyyatın əhəmiyyətli şəkildə transformasiyasına nail ola və onun dünya iqtisadi sisteminə inteqrasiyasını təmin edə bildik. Biz ictimai həyatın bütün səviyyələrində səmərəli idarəetmə sistemini qura bildik. Elm, mədəniyyət və təhsil sahələrində islahatlar həyata keçirilmişdir. Biz xalqımızın zəngin insan potensialına arxalanaraq bütün bu işləri görməyi bacardıq.
Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsindən danışılıb və torpaqlarımızın 20 faizinin işğal olunduğu, bir milyondan çox insanın qaçqın və məcburi köçkünə çevrildiyi, 900 qəsəbənin, 150 min evin, 693 məktəbin, 975 uşaq bağçasının, 695 xəstəxananın məhv edildiyi, 40 mindən çox nadir muzey eksponatının və materiallarının, 927 kitabxanadan 4,6 milyon kitabın və əlyazmaların qarət edildiyi qeyd olunub. Mehriban Əliyeva bu dəhşətli günlərdə bizim yanımızda olan BMT-nin bütün təşkilatlarına təşəkkürünü bildirib. Mehriban Əliyeva qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşən insanlar üçün dövlətin yaratdığı şəraitdən danışıb:
- Biz ən vacib dəyərimizi - millətimizin insan kapitalını qoruya bildik. Hətta qaçqın və məcburi köçkün düşərgələrində ictimai məktəblər, o cümlədən musiqi məktəbləri fəaliyyət göstərməkdə davam edirdi. Humanitar yardımla məşğul olan bütün dövlət qurumları fasiləsiz işləyirdi. Uşaqlar məktəbə gedirdi, müəllimlər dərs deyirdi, həkimlər xəstələri müalicə edirdi. Bu gündəlik işlər bizlərə sabah üçün ümid hissini aşılayırdı. Bu, hər şeyini itirən insanların sosial uyğunlaşmasının ən etibarlı və səmərəli sosial adaptasiya metodu idi.
Növbəti illərdə hökumət bu insanların həyatının normallaşdırılması üçün mümkün olanı etdi və etməkdə davam edir. Biz bütün çadır düşərgələrinın ləğv olunmasına və onların əvəzinə qaçqın və məcburi köçkünlər üçün müasir qəsəbələrin salınmasına nail olduq. Bu insanlar iş və sosial müavinətlərlə təmin olunur. Gənc nəsil müasir təhsildən bəhrələnmək imkanı əldə etdi. Tibbi dildə danışsaq bütün bu səylər yalnız palliativ müalicə idi. Qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşən insan öz şəxsi kimliyini itirir. Siz onlar üçün ideal yaşayış şəraiti yarada bilərsiniz, lakin onların doğma torpaq və ev üçün olan həsrətini heç kim əvəzləyə bilməz. Yaşlılar doğma torpaqda son mənzilə yola salınmağı arzu edir, gənclər dədə-babalarının torpaqlarına qayıtmaq istəyirlər. İnanıram ki, hər birimiz bu insan iztirablarını başa düşə və razılaşa bilərik ki, bu problemin birdəfəlik həlli üçün işğal olunmuş ərazilərin azad edilməsi, insanların evlərinə qayıtması vacibdir. Hansı sosial uyğunlaşmadan danışsaq da biz açıq-aydın başa düşməliyik ki, qarabağlı, suriyalı, iraqlı və əfqan qaçqın və məcburi köçkünləri özlərində təkcə fiziki itkini və çətinlikləri daşımırlar. Psixoloji zərbələrdən və mənəvi iztirablardan qurtulmaq çoxlu vaxt və səy tələb edir. Mövcud münaqişələrin nəhayət, sona çatması üçün biz səylərimizi birləşdirməliyik ki, dünyada yeni münaqişə episentrləri üzə çıxmasın, qaçqın və məcburi köçkünlərin sayı artmasın. Hər kəs ən azından digər şəxsin ağrısına, faciəsinə və itkisinə acıya bilər. İnsan iztirablarına son qoymaq üçün mərhəmət real alətə çevrilməlidir.
Heydər Əliyev Fondunun layihələrindən də danışılıb, bu layihələrin müxtəlif sahələri əhatə etdiyi bildirilib. Qeyd edilib ki, Fond hökumət təşkilatları, QHT-lər və işgüzar dairələr arasında yaxşı əməkdaşlıq modeli qurub. Yüzlərlə məktəb tikilib, təmir olunub. Fond valideyn himayəsindən məhrum və fiziki imkanları məhdud olan uşaqları hərtərəfli diqqət mərkəzində saxlayıb. Bundan əlavə, Fond əlilliyi olan insanlara xüsusi qayğı göstərib və bu təcrübə Bosniya və Herseqovina, Macarıstan və digər ölkələrdə də uğurla reallaşıb. “Tolerantlığın ünvanı – Azərbaycan” layihəsi çərçivəsində Heydər Əliyev Fondu katolik, pravoslav kilsələrinin və sinaqoqların təmirinə töhfə verir. Müsəlman ölkəsi olan Azərbaycan tərəfindən Vatikanın tarixində ilk dəfə Romada müqəddəs Marçellinio və Pyotr katakombaları bərpa edilib. Fransanın müxtəlif regionlarında bir neçə qədim kilsə bərpa olunub. Mehriban Əliyeva bunun ölkəmizin tolerant dəyərlərə bağlılığından irəli gəldiyi qeyd edib:
- Çoxmillətli, çoxkonfessiyalı ölkə olan Azərbaycanda müxtəlif dinlərin və etnik qrupların nümayəndələri bərabərhüquqlu vətəndaşlardır. Mütərəqqi dünyada demokratiyanın vacib sütunu kimi qəbul edilmiş dini və etnik tolerantlıq Azərbaycan cəmiyyətində normaya çevrilib. Qürur hissi ilə bəyan etmək istəyirəm ki, tarixən bizdə milli və dini zəmində ayrı-seçkilik və düşmənçilik halları heç vaxt baş qaldırmayıb. İnsanlarımızın əksəriyyətinin müsəlman olmasına baxmayaraq, ölkəmizdə xristian, yəhudi və digər dinlər də təmsil olunub. Azərbaycanda 649 dini icma, o cümlədən 24 qeyri-müsəlman icması fəaliyyət göstərir. Məsələn, Quba rayonunda dünyada dağ yəhudilərinin yığcam yaşadığı yeganə Qırmızı qəsəbə var. Əhalinin bütün seqmentlərinə qarşı yüksək səviyyəli sosial tolerantlıq inkişaf etmiş cəmiyyətin göstəricisidir. Hesab edirəm, ən vacib nailiyyətlərimizdən biri bu gün Azərbaycan cəmiyyətində həmin səviyyədə sosial tolerantlığın mövcud olmasıdır.
Bildirilib ki, Azərbaycan gələcəyə nikbinliklə baxır, çünki ölkəmizdə insan potensialına inanırlar. Çıxışına məşhur Albert Eynşteynin “Hər bir fərdin həyatı hər bir canlının həyatını daha da şərəfli və daha da gözəl etmək üçün bir o qədər kömək etdikdə mənalı olur. Həyat müqəddəsdir, yəni, o, bütün digər dəyərlərin ona tabe olduğu ən yüksək dəyərdir” sitatı ilə yekun vuran Mehriban Əliyeva bir daha Forumun nəticələrinin uğurlu olacağına əminliyini bildirib.

Второе пленарное заседание на тему «Передовые методы в области социальной интеграции» в рамках Бакинского Глобального форума
27.04.201627 апреля в рамках VII Глобального форума Альянса цивилизаций ООН состоялось второе пленарное заседание на тему «Передовые методы в области социальной интеграции».
На пленарном заседании выступила первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева, посол доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО Мехрибан Алиева. Было отмечено, что организация этого важного Форума является честью для Азербайджана, выразила уверенность в том, что мероприятие внесет вклад в развитие конструктивного диалога и обогащение цивилизаций.
Подчеркнув, что тема заседания имеет большое общественное значение, Мехрибан Алиева коснулась таких беспокоящих сегодня мир вопросов, как волна миграции, урбанизация, изменение климата, рост безработицы среди молодежи в некоторых странах. Говоря об опыте нашей страны в решении данных проблем, она сказала:
- Будучи древним краем, Азербайджан в то же время является одним из самых молодых членов Организации Объединенных Наций. После восстановления независимости, утраченной в начале ХХ столетия, Азербайджан 2 марта 1992 года стал полноправным членом ООН. Мы преодолели 25-летний путь государственного строительства. Большинство из того, что вы видите сегодня в Азербайджане, достигнуто в этот период. Сегодня я не буду ссылаться на экономические и статистические показатели. Мы – открытая страна, и наши экономические, социальные достижения известны всем. Конечно, мы очень гордимся столь стремительным прогрессом. Нам удалось добиться значительной трансформации экономики и обеспечить ее интеграцию в мировую экономическую систему. Мы смогли создать эффективную систему управления на всех уровнях общественной жизни. Проведены реформы в области науки, культуры и образования. Опираясь на богатый человеческий потенциал нашего народа, мы сумели проделать всю эту работу.
Мехрибан Алиева коснулась армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта, сообщила, что 20 процентов наших земель оккупированы, более миллиона человек стали беженцами и вынужденными переселенцами, уничтожены 900 поселков, 150 тысяч домов, 693 школы, 975 детских садов, 695 больниц, разграблены более 40 тысяч уникальных музейных экспонатов и материалов, 927 библиотек, 4,6 миллиона книг и рукописей. Первая леди Азербайджана выразила признательность всем организациям ООН, которые в эти страшные дни находились рядом с нами. Коснувшись условий, созданных государством для людей, оказавшихся в положении беженцев и вынужденных переселенцев, Мехрибан Алиева сказала:
- Нам удалось сохранить самую важную ценность – человеческий капитал нашей нации. Даже в лагерях беженцев и вынужденных переселенцев продолжали функционировать общественные, в том числе музыкальные, школы. Непрерывно работали все государственные структуры, занимавшиеся гуманитарной помощью. Дети ходили в школу, учителя преподавали, врачи лечили больных. Эти повседневные дела вселяли в нас надежду на завтрашний день. Это был самый надежный и эффективный метод социальной адаптации людей, потерявших все.
В очередные годы правительство сделало и продолжает делать все возможное для нормализации жизни этих людей. Мы добились ликвидации всех палаточных лагерей и возведения на их месте современных поселков для беженцев и вынужденных переселенцев. Эти люди обеспечиваются работой и социальными пособиями. Молодое поколение обрело возможность получить современное образование. Выражаясь языком медицины, все эти усилия были лишь паллиативным лечением. Человек, оказавшийся в положении беженца и вынужденного переселенца, утрачивает свое личное «я». Вы можете создать для них идеальные условия жизни, но никто не может возместить им тоски по родной земле и дому. Пожилые хотят быть похоронены на родной земле, молодежь хочет вернуться на землю предков. Верю, что каждый из нас может понять эти человеческие страдания и согласится с тем, что для окончательного решения этой проблемы важно освобождение оккупированных территорий и возвращение людей в свои дома. О какой бы социальной адаптации мы ни говорили, мы должны отчетливо понять, что карабахские, сирийские, иракские и афганские беженцы и вынужденные переселенцы переживают не только физические потери и трудности. Избавление от психологических травм и моральных страданий требует много времени и усилий. Мы должны консолидировать усилия, чтобы существующие конфликты, наконец, завершились, чтобы в мире не появились новые эпицентры конфликтов, чтобы не увеличивалось число беженцев и вынужденных переселенцев. Каждый человек, по меньшей мере, может разделить боль, трагедию и потерю другого. Для того, чтобы положить конец человеческим страданиям, милосердие должно стать реальным инструментом.
Первая леди Азербайджана также коснулась проектов возглавляемого ею Фонда Гейдара Алиева, сообщила, что эти проекты охватывают различные сферы. Она отметила, что Фонд создал хорошую модель сотрудничества между правительственными организациями, НПО и деловыми кругами. Построены и отремонтированы сотни школ. Дети, лишенные родительского попечения, и с ограниченными физическими возможностями находятся в центре всестороннего внимания Фонда. Кроме того, Фонд проявляет особую заботу о людях, имеющих инвалидность, этот опыт успешно использован также в Боснии и Герцеговине, Венгрии и других странах. В рамках проекта «Адрес толерантности - Азербайджан» Фонд Гейдара Алиева вносит вклад в ремонт католических, православных церквей и синагог. Впервые в истории Ватикана мусульманская страна – Азербайджан реставрировала катакомбы святых Марчеллино и Пьетро. Несколько древних церквей реставрировано в различных регионах Франции. Отметив, что это обусловлено привязанностью нашей страны к толерантным ценностям, первая леди сказала:
- В Азербайджане, являющемся многонациональной, многоконфессиональной страной, представители различных религий и этнических групп являются равноправными гражданами. Религиозная и этническая толерантность, считающаяся в прогрессивном мире важным столпом демократии, стала нормой в азербайджанском обществе. С чувством гордости хочу заявить, что исторически у нас никогда не было случаев дискриминации и вражды на национальной и религиозной почве. Несмотря на то, что большинство наших граждан – мусульмане, в стране представлены христианская, иудейская и другие религии. В Азербайджане действуют 649 религиозных общин, в том числе 24 немусульманские общины. К примеру, в Губинском районе есть поселок Красная Слобода – единственное место в мире, где компактно проживают горские евреи. Высокий уровень социальной толерантности в отношении всех сегментов населения является показателем развитого общества. Считаю, что одним из важнейших наших достижений является существующая сегодня в азербайджанском обществе социальная толерантность на этом уровне.
Мехрибан Алиева отметила, что Азербайджан с оптимизмом смотрит в будущее, так как в нашей стране верят в человеческий потенциал. Завершив выступление цитатой из знаменитого Альберта Эйнштейна «Жизнь отдельного человека имеет смысл лишь в той степени, насколько она помогает сделать жизни других людей красивее и благороднее. Жизнь священна; это, так сказать, верховная ценность, которой подчинены все прочие ценности», Мехрибан Алиева еще раз выразила уверенность в том, что итоги Форума будут успешными.