Mehriban Əliyevanın Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti təyin olunması münasibətilə təbriklər gəlməkdə davam edir
Mehriban Əliyevanın Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti təyin olunması münasibətilə bir sıra ölkələrin dövlət rəsmiləri, ictimai-siyasi xadimlər, beynəlxalq təşkilatların, dövlət, elm və təhsil müəssisələrinin rəhbərləri, xarici ölkələrin Azərbaycandakı səfirlikləri, diplomatik korpus təmsilçiləri tərəfindən təbriklər gəlməkdə davam edir.
Türkiyənin Baş naziri Binəli Yıldırım, Tatarıstan Prezidenti Rüstəm Minnixanov və Rusiya Federasiyası Federal Məclisinin Federasiya Şurasının sədri Valentina Matvienko Mehriban Əliyevanı Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti təyin olunması münasibətilə təbrik ediblər.
Təbrik edən dövlət rəsmilərinin arasında Rusiya Federasiyası Həştərxan vilayətinin qubernatoru Jilkin Aleksandr, Bolqarıstanın Veliko Tırnovo şəhərinin meri Panov Daniel, Macarıstanın Baş nazirinin xanımı Aniko Levainin adları da var.
Rusiyanın bir çox tanınmış ictimai-siyasi xadimləri Mehriban Əliyevanı Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti təyin olunması münasibətilə təbrik ediblər. Onların sırasında İ. M. Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin rektoru Pyotr Qlıboçko, Rusiya Rəssamlar Akademiyasının vitse-prezidenti, SSRİ-nin və Azərbaycanın Xalq rəssamı, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı Tahir Salahov, Dövlətlərarası Aviasiya Komitəsinin sədri Tatyana Anodina və TASS Agentliyinin baş direktoru Sergey Mixaylovun adları var.
Mehriban Əliyevanı təbrik edənlər arasında dünyanın tanınmış, nüfuzlu siyasətçilərinin adları da yer alır. Fransa Milli Assambleyasının üzvü, Azərbaycan Dostları Assosiyasiyasının Prezidenti Jan-Fransua Mansel, Müqəddəs Kiril və Metodi Veliko Tırnovo Universitetinin rektoru Xristo Bondjolov, TÜRKSOY-un Baş katibi Düsen Kaseinov, Türkdilli Ölkələrin Parlament Assambleyasının Baş katibi Jandos Asanov, Qərbi Avstraliya Parlamentinin deputatı Liz Behjat, İsrail dövlətinin Əmək Partiyasının sədri, müxalifət lideri İsaak Hersoq, Böyük Britaniyadan Beynəlxalq Ticarət Sərgisinin Regional direktoru Edvard Straçan və BMT-nin Azərbaycanda Rezident Əlaqələndiricisi Qulam M. İshaqzai Mehriban Əliyevanı Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti təyin olunması münasibətilə təbrik ediblər.
Azərbaycanın bir çox dövlət, elm və təhsil müəssisələrinin rəhbərləri - Dövlət Neft Şirkətinin vitse-prezidenti Xoşbəxt Yusifzadə, İnsan hüquqları üzrə müvəkkil (Ombudsman) Elmira Süleymanova, Yazıçılar Birliyinin sədri Anar, Bəstəkarlar İttifaqının sədri Firəngiz Əlizadə, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin rəisi Mədət Quliyev, Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Abel Məhərrəmov, Azərbaycan Tibb Universitetinin rektoru Gəray Gəraybəyli, Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Məzahir Pənahov və Dövlət Neft Şirkətinin prezidenti Rövnəq Abdullayev Mehriban Əliyevanı Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti təyin olunması münasibətilə təbrik ediblər.
Təbriklər sırasında Azərbaycandakı xarici ölkələrin səfirliklərinin, diplomatik korpus rəhbərlərinin adları da yer alır. Türkiyə Respublikasının Azərbaycandakı səfiri Erkan Özoral, Azərbaycandakı Avropa İqtisadiyyat Palatasının prezidenti Piriyev Nizami, Türkiyə Radio Televiziya Qurumunun (TRT) Baş təmsilçisi Yıldıray Arslan və Qazaxıstanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri İsabayev Beybit Mehriban Əliyevanı Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti təyin olunması münasibətilə təbrik ediblər.
Azərbaycanın xarici ölkələrdəki səfirliklərindən də Mehriban Əliyevanın ünvanına Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti təyin olunması münasibətilə təbriklər gəlir. Azərbaycanın Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli səfiri Polad Bülbüloğlu, Azərbaycanın Polşadakı səfiri Həsən Həsənov, Azərbaycanın Qırğızıstandakı səfiri Hidayət Orucov və Azərbaycanın Sankt-Peterburq şəhərindəki baş konsulu Sultan Qasımov da təbriklərə qoşulanlar sırasındadırlar.
Ölkəmizin tanınmış, nüfuzlu incəsənət xadimləri də - SSRİ və Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti Fidan Qasımova, Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti Xuraman Qasımova, Xalq Artisti, M. Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasının direktoru Murad Adıgözəlzadə, Xalq artisti Alim Qasımov, Xalq artisti, “Qaya” Dövlət Ansamblının bədii rəhbəri Rauf Babayev və Ü.Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının rektoru, professor Fərhad Bədəlbəyli Mehriban Əliyevanı Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti təyin olunması münasibətilə təbrik ediblər.

На имя Мехрибан Алиевой поступают поздравления в связи с назначением на должность первого вице-президента Азербайджана
04.03.2017В связи с назначением Мехрибан Алиевой первым вице-президентом Азербайджана продолжают поступать поздравления от официальных лиц ряда государств, общественно-политических деятелей, руководителей международных организаций, государственных, научных и образовательных учреждений, представителей иностранных посольств, дипломатического корпуса в Азербайджане.
С назначением первым вице-президентом Азербайджана Мехрибан Алиеву поздравили премьер-министр Турции Бинали Йылдырым, президент Татарстана Рустам Минниханов, председатель Совета Федерации Федерального собрания России Валентина Матвиенко.
В числе официальных лиц государств, поздравивших Мехрибан Алиеву, также губернатор Астраханской области Российской Федерации Александр Жилкин, мэр болгарского города Велико-Тырново Даниэль Панов, супруга премьер-министра Венгрии Анико Леваи.
С назначением Первым вице-президентом Азербайджана Мехрибан Алиеву поздравили также многие известные общественные и политические деятели России, среди которых ректор Первого Московского государственного медицинского университета им. И.М. Сеченова Петр Глыбочко, вице-президент Российской академии художеств, народный художник СССР и Азербайджана, Герой Социалистического труда Таир Салахов, председатель Межгосударственного авиационного комитета Татьяна Анодина, генеральный директор агентства ТАСС Сергей Михайлов.
Среди поздравивших Мехрибан Алиеву также известные, влиятельные мировые политики. В их числе член Национальной ассамблеи Франции, президент Ассоциации друзей Азербайджана Жан-Франсуа Мансель, ректор Университета имени святых Кирилла и Мефодия Велико-Тырново Христо Бонджолов, генеральный секретарь ТЮРКСОЙ Дюсен Касеинов, генеральный секретарь Парламентской ассамблеи тюркоязычных стран Жандос Асанов, депутат парламента Западной Австралии Лиз Бехджат, председатель Партии труда Государства Израиль, лидер оппозиции Ицхак Херцог, региональный директор Международной торговой выставки Великобритании Эдвард Страчан и резидент-координатор ООН в Азербайджане Гулам М. Исагзаи.
Мехрибан Алиеву с назначением на должность первого вице-президента Азербайджана также поздравили руководители ряда государственных, научных и образовательных учреждений Азербайджана - первый вице-президент Государственной нефтяной компании Хошбахт Юсифзаде, уполномоченный по правам человека (омбудсмен) Эльмира Сулейманова, председатель Союза писателей Анар, председатель Союза композиторов Фирангиз Ализаде, начальник Службы государственной безопасности Мадат Гулиев, ректор Бакинского государственного университета Абель Магеррамов, ректор Азербайджанского медицинского университета Герай Герайбейли, председатель Центральной избирательной комиссии Мазахир Панахов, президент Государственной нефтяной компании Ровнаг Абдуллаев.
В числе поздравивших также главы иностранных посольств, дипломатического корпуса в Азербайджане - посол Турции в Азербайджане Эркан Озорал, президент Европейской экономической палаты в Азербайджане Низами Пириев, генеральный представитель структуры телерадиовещания Турции (TRT) Йылдырай Арслан, посол Казахстана в Азербайджане Бейбит Исабаев.
В связи с назначением на должность первого вице-президента Азербайджана поздравления в адрес Мехрибан Алиевой поступают и из посольств Азербайджана за рубежом. Среди присоединившихся к поздравлениям также посол Азербайджана в России Полад Бюльбюльоглу, посол Азербайджана в Польше Гасан Гасанов, посол Азербайджана в Кыргызстане Идаят Оруджев, генеральный консул Азербайджана в Санкт-Петербурге Султан Гасымов.
Выдающиеся деятели искусства страны - народная артистка СССР и Азербайджана Фидан Гасымова, народная артистка Азербайджана Хураман Гасымова, народный артист, директор Азербайджанской государственной филармонии им. М. Магомаева Мурад Адыгезалзаде, народный артист Алим Гасымов, народный артист, художественный руководитель Государственного ансамбля «Гая» Рауф Бабаев, ректор Бакинской музыкальной академии им. У.Гаджибейли, профессор Фархад Бадалбейли также поздравили Мехрибан Алиеву с назначением первым вице-президентом Азербайджана.