Mehriban Əliyevanın Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti təyin olunması münasibətilə təbriklər gəlməkdə davam edir
04.03.2017Mehriban Əliyevanın Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti təyin olunması münasibətilə bir sıra ölkələrin dövlət rəsmiləri, ictimai-siyasi xadimlər, beynəlxalq təşkilatların, dövlət, elm və təhsil müəssisələrinin rəhbərləri, xarici ölkələrin Azərbaycandakı səfirlikləri, diplomatik korpus təmsilçiləri tərəfindən təbriklər gəlməkdə davam edir.
Türkiyənin Baş naziri Binəli Yıldırım, Tatarıstan Prezidenti Rüstəm Minnixanov və Rusiya Federasiyası Federal Məclisinin Federasiya Şurasının sədri Valentina Matvienko Mehriban Əliyevanı Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti təyin olunması münasibətilə təbrik ediblər.
Təbrik edən dövlət rəsmilərinin arasında Rusiya Federasiyası Həştərxan vilayətinin qubernatoru Jilkin Aleksandr, Bolqarıstanın Veliko Tırnovo şəhərinin meri Panov Daniel, Macarıstanın Baş nazirinin xanımı Aniko Levainin adları da var.
Rusiyanın bir çox tanınmış ictimai-siyasi xadimləri Mehriban Əliyevanı Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti təyin olunması münasibətilə təbrik ediblər. Onların sırasında İ. M. Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin rektoru Pyotr Qlıboçko, Rusiya Rəssamlar Akademiyasının vitse-prezidenti, SSRİ-nin və Azərbaycanın Xalq rəssamı, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı Tahir Salahov, Dövlətlərarası Aviasiya Komitəsinin sədri Tatyana Anodina və TASS Agentliyinin baş direktoru Sergey Mixaylovun adları var.
Mehriban Əliyevanı təbrik edənlər arasında dünyanın tanınmış, nüfuzlu siyasətçilərinin adları da yer alır. Fransa Milli Assambleyasının üzvü, Azərbaycan Dostları Assosiyasiyasının Prezidenti Jan-Fransua Mansel, Müqəddəs Kiril və Metodi Veliko Tırnovo Universitetinin rektoru Xristo Bondjolov, TÜRKSOY-un Baş katibi Düsen Kaseinov, Türkdilli Ölkələrin Parlament Assambleyasının Baş katibi Jandos Asanov, Qərbi Avstraliya Parlamentinin deputatı Liz Behjat, İsrail dövlətinin Əmək Partiyasının sədri, müxalifət lideri İsaak Hersoq, Böyük Britaniyadan Beynəlxalq Ticarət Sərgisinin Regional direktoru Edvard Straçan və BMT-nin Azərbaycanda Rezident Əlaqələndiricisi Qulam M. İshaqzai Mehriban Əliyevanı Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti təyin olunması münasibətilə təbrik ediblər.
Azərbaycanın bir çox dövlət, elm və təhsil müəssisələrinin rəhbərləri - Dövlət Neft Şirkətinin vitse-prezidenti Xoşbəxt Yusifzadə, İnsan hüquqları üzrə müvəkkil (Ombudsman) Elmira Süleymanova, Yazıçılar Birliyinin sədri Anar, Bəstəkarlar İttifaqının sədri Firəngiz Əlizadə, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin rəisi Mədət Quliyev, Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Abel Məhərrəmov, Azərbaycan Tibb Universitetinin rektoru Gəray Gəraybəyli, Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Məzahir Pənahov və Dövlət Neft Şirkətinin prezidenti Rövnəq Abdullayev Mehriban Əliyevanı Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti təyin olunması münasibətilə təbrik ediblər.
Təbriklər sırasında Azərbaycandakı xarici ölkələrin səfirliklərinin, diplomatik korpus rəhbərlərinin adları da yer alır. Türkiyə Respublikasının Azərbaycandakı səfiri Erkan Özoral, Azərbaycandakı Avropa İqtisadiyyat Palatasının prezidenti Piriyev Nizami, Türkiyə Radio Televiziya Qurumunun (TRT) Baş təmsilçisi Yıldıray Arslan və Qazaxıstanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri İsabayev Beybit Mehriban Əliyevanı Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti təyin olunması münasibətilə təbrik ediblər.
Azərbaycanın xarici ölkələrdəki səfirliklərindən də Mehriban Əliyevanın ünvanına Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti təyin olunması münasibətilə təbriklər gəlir. Azərbaycanın Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli səfiri Polad Bülbüloğlu, Azərbaycanın Polşadakı səfiri Həsən Həsənov, Azərbaycanın Qırğızıstandakı səfiri Hidayət Orucov və Azərbaycanın Sankt-Peterburq şəhərindəki baş konsulu Sultan Qasımov da təbriklərə qoşulanlar sırasındadırlar.
Ölkəmizin tanınmış, nüfuzlu incəsənət xadimləri də - SSRİ və Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti Fidan Qasımova, Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti Xuraman Qasımova, Xalq Artisti, M. Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasının direktoru Murad Adıgözəlzadə, Xalq artisti Alim Qasımov, Xalq artisti, “Qaya” Dövlət Ansamblının bədii rəhbəri Rauf Babayev və Ü.Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının rektoru, professor Fərhad Bədəlbəyli Mehriban Əliyevanı Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti təyin olunması münasibətilə təbrik ediblər.

Mehriban Aliyeva continues to receive congratulations on her appointment as First Vice-president of Azerbaijan
04.03.2017Congratulations are going on to come from state officials of a number of countries, public and political figures, heads of international organizations, state-run, scientific and education institutions, ambassadors of foreign countries to Azerbaijan, representatives of diplomatic corps on the appointment of Mehriban Aliyeva to the office of First Vice-president of the Republic of Azerbaijan.
Turkish Prime Minister Binali Yıldırım, President of Tatarstan Rustam Minnikhanov, and chairperson of the Russian Federation’s Federal Assembly’s Federation Council Valentina Matvienko congratulated Mehriban Aliyeva on her appointment to the office of First Vice-president of the Republic of Azerbaijan.
Among the state officials are governor of the Russian Federation’s Astrakhan region Zhilkin Alexander, mayor of Bulgaria’s Veliko Tyrnovo Daniel Panov, and spouse of Hungary’s prime minister Aniko Levai.
A number of Russian public and political figures have congratulated Mehriban Aliyeva on the appointment of First Vice-president of the Republic of Azerbaijan. Among them are rector of the I.M.Sechenov First Moscow State Medical University Peter Glybochko, Vice-president of the Russian Art Academy, People’s Artist of USSR and Azerbaijan, Hero of Socialist Labour Tahir Salahov, chairperson of the Interstate Aviation Committee Tatyana Anodina, and chief director of TASS Agency Sergey Mikhaylov.
Among those who have congratulated Mehriban Aliyeva are also world-renowned, influential politicians. Member of the French National Assembly, President of the Azerbaijani Friends Association Jean-Francois Mansel, rector of the Ss. Cyril and Methodius University of Veliko Tyrnovo Christo Bondjolov, TÜRKSOY Deputy General Dusen Kaseynov, General Secretary of Turkic-language Countries Parliament Assembly Jandos Asanov, deputy of the Western Australia Parliament Elizabeth (Liz) Behjat, chairperson of the Israeli state’s Labour Party, leader of opposition Isaac Hersog, regional director of the Great Britain’s International Trade Exhibition, Edward Strachan, and UN’s Resident Coordinator in Azerbaijan Ghulam M.Ishagzai congratulated Mehriban Aliyeva on her appointment as First Vice-president of the Republic of Azerbaijan.
Heads of a number of state, scientific and education establishments – Vice-president of the State Oil Company Khoshbakht Yusifzadeh, human right ombudsman Elmira Suleymanova, chairperson of the Writers Union Anar, chairperson of the Composers Union Firangiz Alizadeh, head of the State Security Service Madat Gouliyev, rector of the Baku University Abel Maharramov, rector of the Azerbaijan Medical University Geray Geraybeyli, chairperson of the Central Election Committee Mazahir Panahov and President of the State Oil Company Rovnaq Abdullayev congratulated Mehriban Aliyeva on her appointment as First Vice-president of the Republic of Azerbaijan.
Among the names of those congratulating are also heads of foreign embassies and diplomatic corps in Azerbaijan. Ambassador of the Turkish Republic to Azerbaijan Erkan Özoral, President of the European Economic Chamber in Azerbaijan Nizami Piriyev, chief representative of the Turkish Radio and Television (TRT) Yıldıray Arslan, Kazakhstan’s ambassador extraordinary and plenipotentiary to Azerbaijan Beybut Isabayev congratulated Mehriban Aliyeva on her appointment as First Vice-president of the Republic of Azerbaijan.
Congratulations are also received from Azerbaijani embassies in foreign countries on Mehriban Aliyeva’s appointment as First Vice-president of the Republic of Azerbaijan. Azerbaijan’s ambassador extraordinary and plenipotentiary to the Russian Federation Polad Bulbuloghlu, Azerbaijan’s ambassador to Poland Hasan Hasanov, Azerbaijan’s ambassador to Kyrgyzstan Hidayat Orujov and Azerbaijan’s chief consul in Saint Petersburg Sultan Gasymov are among those joining the congratulations.
Our country’s well-known, influential art figures – People’s Artist of USSR and Azerbaijan Fidan Gasymova, People’s Artist of Azerbaijan Khuraman Gasymova, People’s Artist, director of the Azerbaijan State Philharmonic named after M.Magomayev Murad Adygozalzadeh, People’s Artist Alim Gasymov, People’s Artist, artistic director of “Gaya” State Ensemble Rauf Babayev and rector of the Baku Music Academy named after U.Hajibeyli, professor Farhad Badalbeyli congratulated Mehriban Aliyeva on her appointment as First Vice-president of the Republic of Azerbaijan.