Səhiyyə Nazirliyinin Elmi-Tədqiqat Mamalıq və Ginekologiya İnstitutunun binasının əsaslı təmirdən sonra açılışı olub
01.03.2017Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva martın 1-də Səhiyyə Nazirliyinin Bakıdakı Elmi-Tədqiqat Mamalıq və Ginekologiya İnstitutunun binasının əsaslı təmirdən sonra açılışında iştirak edib.
Səhiyyə naziri Oqtay Şirəliyev görülən işlər barədə Azərbaycanın Birinci vitse-prezidentinə məlumat verdi.
Bildirildi ki, Elmi-Tədqiqat Mamalıq və Ginekologiya İnstitutunda 2013-cü ildə başlanılan əsaslı təmir işləri yüksək səviyyədə həyata keçirilib. Ümumi ərazisi bir hektara yaxın olan İnstitutun ətrafında geniş abadlıq-quruculuq və yaşıllaşdırma işləri aparılıb. Binanın əsas korpusunda qəbul şöbəsi, hər biri 20 çarpayılıq olmaqla ambulator-diaqnostika, hamiləliyin patologiyası və ginekologiya şöbələri fəaliyyət göstərir. İnstitutun mamalıq şöbəsində isə ümumilikdə 16 çarpayı var. Anesteziologiya-reanimasiya və intensiv terapiya şöbəsi 10 çarpayıdan ibarətdir və zəruri avadanlıqla təchiz edilib. Vaxtından əvvəl doğulmuşların şöbəsində 10, yenidoğulmuşların reanimasiya və intensiv terapiya şöbəsində isə 15 çarpayı var. Tibb müəssisəsində şüa diaqnostika şöbəsi, laboratoriya və müasir səviyyədə qurulmuş əməliyyat bloku da yaradılıb. Tibb müəssisəsinin bütün otaqları müasir avadanlıq və zəruri inventarla təchiz edilib.
Elmi-Tədqiqat Mamalıq və Ginekologiya İnstitutunda ən yüksək səviyyədə tibbi xidmət göstərmək üçün hərtərəfli şərait var. Burada yaradılan şərait bir daha sübut edir ki, Azərbaycan dövləti gələcəyimiz olan körpələrin sağlam doğulması, onların anadan olduqları andan etibarən zəruri tibbi xidmətlərlə təmin edilməsi istiqamətində mühüm addımlar atır. Ümumilikdə, Azərbaycanda səhiyyənin inkişafı, onun maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi dövlətimizin daim diqqət mərkəzində saxlanılır. Son illərdə ölkədə səhiyyə xidmətinin ən müasir səviyyəyə çatdırılması, bu sahənin daha da təkmilləşdirilməsi, müasir tibb ocaqlarının inşası və mövcud tibb müəssisələrinin əsaslı bərpası bu baxımdan mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Elmi-Tədqiqat Mamalıq və Ginekologiya İnstitutunda poliklinika korpusu, mətbəx və camaşırxana da var.
Müəssisə ilə tanış olan Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva tibb işçilərinə uğurlar arzuladı.

Inauguration of the building of the Health Ministry's Obstetrics and Gynaecology Research Institute takes place after basic repair
01.03.2017First Vice-president of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva attended, March 1, the opening of the Health Ministry’s Obstetrics and Gynaecology Research Institute’s building after basic repair in Baku.
Health minister Ogtay Shiraliyev informed Azerbaijan’s First Vice-president of the works done.
It was noted that the repair and reconstruction works that started at the Obstetrics and Gynaecology Research Institute in 2013 have been performed to meet the highest standards. With the total area of about one hectare, the institute’s surrounding area has been vastly improved and greenery planting works performed there. The main building accommodates a reception, outpatient-diagnostics, pregnancy failure and gynaecology departments, each of them having 20 beds. And the institute’s obstetrics department has been provided with 16 beds, in total. The anaesthesiology-resuscitation and intensive therapy department has 10 beds and has been provided with necessary equipment. The early births department has 10 beds, whereas the new-borns resuscitation and intensive therapy department has been equipped with 15 beds. Ray diagnostics department, a laboratory and an operation block built to modern standards have been created at this medical establishment. All the rooms of the medical institution have been provided with state-of-the-art equipment and necessary inventory.
All necessary conditions have been provided at the Obstetrics and Gynaecology Research Institute to provide the highest level of medical service. They once more prove that the state has been taking significant steps towards making sure that children - our future - are born healthy, and are covered by necessary medical service from the very moment of their birth. In general, development of the healthcare system, strengthening its material and technical basis has always been the focus of attention of the state in Azerbaijan. Recent years, lifting the healthcare service to the most advanced level, improvement of this area further, construction of state-of-the-art medical institutions and basic restoration of existing ones are of significant importance from this standpoint. The Obstetrics and Gynaecology Research Institute accommodates also a policlinic, cuisine and laundry buildings too.
Having familiarized herself with the medical institution, Azerbaijan’s First Vice-president Mehriban Aliyeva wished successes to the medical staff.